Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje atskleidžiama Europos šalių gyventojų sveikatos būklė, kuri publikuojama kas trejus metus. 2024 m. buvo atliktas didelio masto tyrimas, apimantis 53 šalis.
Europos gyventojų sveikatos būklė: gyvenimo trukmė ir pagrindinės ligos
Remiantis tyrimo rezultatais, moterys gerą sveikatą išlaiko 84,1 % savo gyvenimo, o vyrai – 88,1 %. Tačiau kas šeštas PSO Europos regiono gyventojas miršta nuo neužkrečiamų ligų dar nesulaukęs 70 metų. Pagrindinės mirties priežastys yra:
- Širdies ir kraujagyslių ligos – 33,5 % visų mirčių;
- Vėžys – 32,8 % visų mirčių;
- Diabetas ir lėtinės kvėpavimo takų ligos – likusi dalis.
PSO Europos regiono direktorius Hansas Henri Kluge pabrėžia, kad širdies ligos labiau paplitusios Rytų Europoje ir Centrinėje Azijoje, o Vakarų ir Šiaurės Europoje dažniau diagnozuojamas vėžys. Tai lemia gyvenimo būdo skirtumai, skirtingos sveikatos apsaugos sistemų galimybės ir prevencinių priemonių taikymas.
Alkoholis, rūkymas ir klimato krizės poveikis
Tyrimas atskleidė, kad Europos regionas išlieka pirmaujantis pagal alkoholio suvartojimą pasaulyje – vienam suaugusiam asmeniui tenka vidutiniškai 8,8 litro gryno etanolio per metus. Be to, tabako vartojimas vis dar išlieka aukštas – rūko apie 25,3 % suaugusiųjų.
Klimato kaita taip pat daro įtaką sveikatai. Kasmet dėl su klimato krize susijusių priežasčių Europoje miršta apie 175 000 žmonių. H. H. Kluge ragina šalis imtis aktyvių priemonių kovojant su lėtinėmis ligomis, didinant prieinamumą prie sveiko maisto, mažinant oro taršą ir skatinant fizinį aktyvumą.

Europos gyventojų sveikatos būklė: vaikų mirtingumas ir jaunimo psichikos sveikata
Nors Europos regione fiksuojamas vienas mažiausių kūdikių mirtingumo rodiklių pasaulyje, 2022 m. čia mirė beveik 76 000 vaikų iki penkerių metų amžiaus. Didžiausi kūdikių mirtingumo rodikliai užfiksuoti Turkmėnistane ir Tadžikistane. Dažniausios priežastys:
- Priešlaikinis gimdymas ir jo komplikacijos;
- Gimdymo metu patirtas deguonies trūkumas;
- Įgimtos širdies ydos;
- Apatinio kvėpavimo takų infekcijos;
- Neonatalinė sepsis ir kitos infekcijos.
Tyrimas taip pat atskleidė, kad beveik kas trečias moksleivis Europoje turi antsvorį, o kas šeštas – nutukimą. Be to, 10 % 13–15 metų paauglių vartoja tabako gaminius ar elektronines cigaretes.
Ataskaita parodė, kad psichikos sveikatos problemos vis dažniau kamuoja jaunimą. Net vienas iš penkių Europos regiono paauglių patiria psichologinių sunkumų, o merginos susiduria su jais dažniau nei berniukai.
Savižudybė išlieka pagrindine mirties priežastimi tarp 15–29 metų amžiaus asmenų. Pasak PSO, interneto eroje jauni žmonės jaučiasi vienišesni nei bet kada anksčiau. Daugelis susiduria su menka saviverte ir emociniais iššūkiais, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių jų sveikatai ateityje.
PSO ekspertai pabrėžia, kad siekiant gerinti gyventojų sveikatą, būtina didinti visuomenės informuotumą apie sveiką gyvenimo būdą, skatinti prevencines sveikatos priežiūros priemones bei stiprinti psichikos sveikatos palaikymo programas, ypač jaunimui.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.