Now Reading
Farmacininkas pataria – kaip įsigyti nekenksmingą kosmetiką?

Farmacininkas pataria – kaip įsigyti nekenksmingą kosmetiką?

Farmacininkas pataria - kaip įsigyti nekenksmingą kosmetiką?

Pataria farmacininkas Jaunius Barkauskas

Mūsų oda sugeria apie 60 proc. medžiagų, esančių kosmetikos priemonėse. Iš vienos pusės tai gerai – oda gali gauti papildomai drėgmės, mineralų, maitinamųjų medžiagų, vitaminų, iš kitos pusės blogai – toli gražu ne viskas, kas patenka ant odos yra tinkama mitybai.

Begalė kosmetikos sudėtyje esančių medžiagų būtų kenksmingos, jeigu jas suvalgytume, tai reiškia, kad jos neturėtų patekti ir per odą.

Šimtai toksinų, su kuriais prieš kelis dešimtmečius žmogus neturėjo jokio kontakto, dabar supa mus kiekvieną dieną, mes jais naudojamės. Didelę dalį įvairių medžiagų mūsų oda sugeria. Per trumpą laiką dažniausiai nenutinka nieko, o jeigu ir atsiranda alergija, kontaktinis dermatitas – dažnas tiesiog išmeta ar palieka lentynoje tokį produktą kaip netinkamą ir viskas tuo baigiasi. Blogiausia, kad ilgą laiką vartojami toksinai gali būti įvairių negalavimų priežastis: imuninės sistemos sutrikimai, neurologiniai sutrikimai, virškinamojo trakto sutrikimai, hormoniniai sutrikimai, širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimai, hipersensibilizacija – gali sukelti citotoksinį, mutageninį ar kancerogeninį poveikį.

Šiomis dienomis kosmetikai gaminti naudojama virš 10 tūkstančių įvairių cheminių komponentų, o iš jų ištirta tik apie 10 proc. Iš tirtųjų, tik vos keletas ištirti kiek išsamiau. Mokslininkai tyrinėja dažniausiai naudojamų ingredientų galimą poveikį žmogaus organizmui, tačiau tyrimai nėra išsamūs, ilgalaikiai ir pakankami daryti patikimas išvadas, – tiesiog niekas nėra finansiškai tiesiogiai suinteresuotas tą padaryti ir todėl trūksta lėšų. Nustatyta, kad parabenai susiję su krūties vėžio atsiradimu, bet išsamūs tyrimai, ko gero, taip ir nebus atlikti. Parabenai ir toliau dideliais kiekiais naudojami kosmetikos gamybai. Nepatvirtintas aiškus mechanizmas leidžia apeliuoti į tai, kad neįrodyta.

Ant kosmetikos pakuočių besipuikuojantys užrašai „patikrinta dermatologų“, „dermatologai rekomenduoja“ – deja, bet nieko gero nereiškia. Geriausiu atveju keli dermatologai padalino kosmetikos pavyzdžių savo klientams ir paprašė informuoti, jeigu kas nutiktų. Didesnioji dalis gavusių net ir nepabandė.

Situacija šiandien chaotiška, vartotojui pačiam reikia nuspręsti, kuo pasikliauti, o kuo ne. Žinoma, geriausias pasirinkimas – natūrali kosmetika. Bet čia vėl patenkame į manipuliacijų džiungles. Žodžiu „natūralus“ arba dar dažniau „natūralios kilmės“ stengiasi pasipuikuoti vos ne kiekvienas šių dienų kosmetikos gamintojas. Čia ir pasitarnauja ekologiškos kosmetikos privalumai. Sertifikuota ekologiška kosmetika yra kontroliuojama nuo žaliavų iki pakavimo, tikrinamas galimas užterštumas. Tam tikros erdvės nesąžiningiems gamintojams išlieka, bet sertifikuotas ekologiškas gaminys nepalyginamai skaidresnis už bet kurį kitą kosmetikos gaminį.

Keletas patarimų kaip neapsirikti, neužkibti ant apgaulingos reklamos ar skambiųetikečių ir išsirinkti tinkamus kosmetikos produktus (jeigu norite gero produkto):

Rinktis gamintojus, kurie gamina tik ekologiškus produktus – jie saugo savo reputaciją tarp ekologiškų produktų vartotojų. Norint sužinoti ekologiškos kosmetikos gamintojus, reikia šiek tiek pasidomėti. Jie, ko gero, niekada taip plačiai nesireklamuos, kaip sintetinės kosmetikos gigantai, nes marketingui lieka daug mažiau lėšų dėl 5–20 kartų didesnės produktų savikainos.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Rinktis sertifikuotus gaminius. Sertifikavimo ženkliukai: BDIH, Ecocert, Natrue, Soil Assotiation – dažniausiai būna ant pakuočių. Kilus įtarimams, galima patikrinti sertifikuojančios įstaigos interneto svetainėje.

Žvilgtelti į INCI sudėtį. Svarbiausia identifikuoti medžiagas esančias sąrašo pradžioje. Dažniausiai (bet nebūtinai) pirmas ingredientas sąraše būna vanduo (aqua), nes jo sudėtyje daugiausia. Medžiagos visada rašomos jų mažėjimo tvarka – kuo toliau nuo sąrašo pradžios – tuo mažesnis kiekis medžiagos yra panaudotas.

Gerai, kai sąrašo pradžioje randate augalų pavadinimus. Net jei nežinote lotyniškų augalų pavadinimų, vis tiek ko gero atskirsite, nes jie skiriasi nuo sintetinių ingredientų. Galima pabandyti sugretinti dviejų panašių pagal paskirtį produktų sudėtis, bus lengviau įvertinti. Visi trumpiniai didžiosiomis raidėmis vengtini (MEA, DEA, PEG, PG, EDTA). Venkite ir skaičių derinių, mineralinių aliejų.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt