Ilgas laiko praleidimas prie ekranų – nuo išmaniųjų telefonų iki kompiuterių – yra įprotis, žudantis smegenis. Tai daugelio ignoruojama šiuolaikinio gyvenimo būdo problema, galinti sukelti rimtų pasekmių smegenų sveikatai, įskaitant kognityvinių funkcijų pablogėjimą ir net ankstyvą neurodegeneraciją. Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl šis įprotis toks pavojingas ir kaip sumažinti laiką, praleidžiamą prie ekranų, kad išsaugotume smegenų sveikatą ir gerovę.
Įprotis, žudantis smegenis, kurio reikia atsikratyti
Specialistė rekomenduoja atsisakyti ilgo laiko praleidimo prie išmaniųjų telefonų, kompiuterių, planšetinių kompiuterių ir vaizdo žaidimų ekranų. Ji paaiškina, kad iš neurologijos perspektyvos ekranų naudojimas skatina dopamino išsiskyrimą smegenyse, aktyvuodamas malonumo ir atlygio ciklą, kuris gali sukelti priklausomybę nuo ekranų.
Toks trumpalaikis malonumas gali prisidėti prie ilgalaikių sveikatos problemų.
„Tyrimai parodė, kad per didelis laiko leidimas prie ekranų tarp jaunų žmonių gali padidinti demencijos, insulto ar Parkinsono ligos riziką“, – sakė neurologė.

Be to, tyrimai apie smegenų sveikatą tarp vyresnio amžiaus žmonių patvirtina neurologės susirūpinimą. 2023 m. atliktas tyrimas su vyresniais nei 40 metų žmonėmis, parodė, kad kuo daug laiko praleidžiama prie ekranų, tuo didesnė insulto rizika. Kitas tyrimas, kuriame naudoti daugiau nei 500 tūkst. 39–72 metų žmonių duomenys, parodė, kad vidutinis kompiuterio naudojimo laikas siejamas su mažesne demencijos rizika. Tačiau skirtingas televizoriaus žiūrėjimo laikas gali daryti didesnę įtaką smegenų struktūrai.
„Tai taip pat gali sukelti ankstyvą neurodegeneraciją, mažinant smegenų žievės tūrį – išorinį smegenų sluoksnį, atsakingą už atmintį ir pažintinius procesus, tokius kaip judesių kontrolė, kalba ir problemų sprendimas. Ekranų šviesa taip pat gali paveikti miegą, trikdydama melatonino gamybą ir organizmo cirkadinį ritmą“, – pridūrė specialistė.
Daktarė teigia, kad mažiau laiko, praleisto prie ekranų, leidžia daugiau dėmesio skirti smegenims naudingiems įpročiams. Tai gali būti mankšta, bendravimas, laikas gryname ore ir miegas.
Kaip sumažinti laiką, praleidžiamą prie ekranų
Neurologė pataria padėti telefoną toliau, kai einate miegoti, o atsibudus bent pusvalandį jo neimti į rankas. „Pabandykite palaipsniui ilginti laiką be ekranų iki vienos ar dviejų valandų“, – sakė ji.
Be to, nelaikykite telefono kambaryje. Taip pat prisiminkite, kad telefonai nėra vieninteliai ekranai, kuriuos naudojame. „Laikykite telefonus ir televizorius už miegamojo ribų ir nesinaudokite jais bent valandą prieš miegą“, – rekomendavo neurologė.
Praleisti daug laiko prie telefono – įprotis, žudantis smegenis. Svarbu nepamiršti, kad ekrano laiką galima pakeisti prasminga veikla, kuri stimuliuoja smegenis. Pavyzdžiui, skaitymas, rašymas ar kūrybinė veikla, tokia kaip piešimas ar muzikos kūrimas, ne tik padeda sumažinti priklausomybę nuo ekranų, bet ir lavina pažintinius gebėjimus bei gerina bendrą savijautą.
Šaltinis: https://www.unian.ua
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.