Now Reading
Jos diktuoja madą!

Jos diktuoja madą!

Jos diktuoja madą!

Visi vyrai kiaulės, o moterys niekada neturi ką apsirengti…
Šiandien turime dvi labiausiai išplėtotas pramonės šakas: drabužių ir maisto. Juk žmonėms visada reikės pavalgyti ir apsirengti. Tokia jau ta mūsų vartotojiška visuomenė. Pažvelkime į drabužių industrijos užkulisius. Kas yra tie, o tiksliau tos, kurios diktuoja madą?

Tikriausiai niekas neprieštaraus, kad moterys labiau susijusios su drabužiais ir aksesuarais nei vyrai. Nepaisant to, kad vis dažniau vyrai atsigręžia į madą ir savo drabužėlius renkasi atsakingiau, nei anksčiau, o ir vyrų dizainerių nebereikia toli ieškoti, tačiau mada visgi moterų terpė ir dažniau kuriama moterims.

Šiandien žurnalų ir interneto portalų, kurie pristato mados tendencijas moterims, vien Lietuvoje suskaičiuoti neužtektų abiejų rankų pirštų, tai ką kalbėti apie užsieninius leidinius ir laidas. Labiausiai pastebimos ryškios ir stilingos moterys, todėl turime nemažai madą diktuojančių aktorių bei muzikos atlikėjų, kurioms lemta patekti ant žurnalų viršelių ir spindėti scenos šviesoje.

Susipažinkime su keliomis pasaulio mados diktatorėmis.

Gyvenimas vertas plunksnos

Šiandien „Chanel“ ženklas atpažįstamas visame pasaulyje. Tai aukštosios mados imperija su bohemiškuoju dizaineriu Karl Lagerfeld priešakyje. Sunku patikėti, kad šių namų įkūrėja, smulkutė, berniukiško sudėjimo prancūzaitė Gabrielle Bonheur Chanel, kilo iš vargingo namelio Paryžiuje.

Coco Chanel. Nuotr. closetboston.com

Coco Chanel. Nuotr. closetboston.com

 Savo įspūdingą karjerą mergina pradėjo pardavinėdama skrybėles, o labiausiai išgarsėjo 1926 m. sukūrusi „mažą juodą suknelę“ (angl. little black dress), šokiravusią savo paprastumu ir elegancija. Tuo metu, sujuosiama diržu, neliemenuota, su rankovėmis ir griaunanti tabu, kad juoda tinka tik gedului, suknelė sukėlė sensaciją ir ilgainiui tapo klasika. Žurnalas „Vogue“ drabužį pavadino: „privaloma modernios moters uniforma“.

Būtina moterų garderobo dalimi suknelė tapo 1961 m., kai žavioji aktorė  Audrey Hepburn su tokiu elegancijos simboliu pasirodė legendinėje Truman Capote apsakymo „Pusryčiai pas Tifanę“ (angl. Breakfast at Tiffany’s) ekranizacijoje. Coco Chanel buvo pirmoji, kuri akcentavo patogumą. Būtent ji sugalvojo rankinę permesti per petį, korsetą išmesti lauk, o vyriškus drabužius pritaikyti moterims.

„Paprastume slypi tikroji elegancija“ — teigė dizainerė, kuriai pavyko sujungti patogumą, orumą ir klasiką. Ko gero, ne viena moteris ir šiandien kvėpinasi legendiniais „Chanel 5“ kvepalais. Coco buvo pirmoji dizainerė ant kvepalų buteliuko užrašiusi savo pavardę.

Nuo mados diktatorės mirties praėjo 39 metai, tačiau „Chanel“ mados namai vis dar gyvuoja, o prieš 80 metų nustatytų aprangos taisyklių laikomasi ir šiandien. Pernai kino teatruose pasirodė jau trečiasis biografinis filmas apie Coco Chanel , kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Audrey Tautou. Manau, kad tai  ne paskutinė kino juosta, nes mados diktatorės gyvenimas — vertas plunksnos.

Mados Biblija tituluojamas žurnalas „Vogue“ — leidžiamas įvairiose šalyse ir keliomis kalbomis. Šiems leidiniams vadovauja savimi pasitikinčios ir puikiai madą išmanančios moterys.

„Sijonuotas velnias“

Teko girdėti apie moterį vadinamą „mados Hitleriu“ arba „sijonuotu velniu“? Tai amerikietiškojo „Vogue“ valdingoji redaktorė Anna Wintour.

Anna Wintour. Nuotr. yayayanonono.wordpress.com

Anna Wintour. Nuotr. yayayanonono.wordpress.com

Londone gimusi, dabar per šešiasdešimt perkopusi, mados ikona nuo pat mažumės svajojo tapti žurnaliste ir savo tėčiui, dirbusiam britų laikraščio „The Evening Standard“ redaktoriumi,  patarinėjo kaip padaryti laikraštį įdomesnį jaunimui.

Visai jaunutė, vos šešiolikos sulaukusi, Anna metė mokyklą ir pasinėrė į mados pramonę. Karjerą pradėjo asistentės darbu žurnale „Harper’s Bazaar“ ir po sunkaus šešerių metų darbo tapo mados redaktore. Taip po laiptelį kopdama į karjeros olimpą moteris gali didžiuotis į savo gyvenimo aprašymą įrašydama daugiau nei 20 metų vadovavimo patirtį.

Mados diktatore Anna Wintour vadinama ne veltui. Ji pati žino savo įtaką ir galią, todėl jai nesvarbu ar pasakyti pastabą savo asistentei, ar sukritikuoti paties G. Armani kolekciją. Anna garsėja antipatija apkūniems žmonėms ir griežtu išvaizdos vertinimu. Net ir idealiai parašyta istorija gali būti išmesta iš žurnalo, jei herojus neatitiks jos kriterijų.

Garsi JAV laidų vedėja Oprah Winfrey turėjo atsikratyti 10 kilogramų, o iš Cindy Crawford net trijų fotosesijų nė viena nuotrauka „Vogue“ vyr. redaktorei nepatiko. Jos valdingumu ir griežtumu galime įsitikinti pažiūrėję neseniai pasirodžiusį dokumentinį filmą „Rugsėjo numeris“ (angl. The September Issue) apie 2007 m. „Vogue“ rugsėjo numerio kūrimą.

Dar viena Anna

Annos Wintour bendravardė, japoniškojo „Vogue“ stilistė Anna Dello Russo — charizmatiška asmenybė, pasižyminti išskirtiniu stiliumi.

Anna Dello Russo. Nuotr. yayayanonono.wordpress.com

Anna Dello Russo. Nuotr. yayayanonono.wordpress.com

Savo karjerą ji pradėjo italų literatūros ir meno studijomis Milane ir darbu žurnale „Donna“. Čia ją ir pastebėjo itališkojo „Vogue“ komanda, su kuria ji dirbo 18 metų.

Šiandien Anna laisvai samdoma mados konsultantė ir stilistė, o taip pat viena iš japoniškojo  „Vogue“ kūrėjų. Ne vien dėl Annos darbo, o dėl paties įvaizdžio ir drabužių stiliaus, ji nuolat persekiojama žurnalistų ir tituluojama mados ikona. Ji pati sako, kad drabužiai — jos liga. Moteris drabužių neperka, o tiesiog kolekcionuoja. Anna garsėja didžiule 4000 batelių kolekcija ir namuose įrengtomis vitrinomis, kuriose galima  išvysti vertingiausius mados eksponatus.

Dello Russo visuomet atrodo nepriekaištingai, lyg ką tik iš salono ar nužengusi nuo podiumo. Moteris mėgsta būti ekstravagantiška ir ryški, o taip pat dievina detales, kurias sugeba tinkamai priderinti.

Itališkoji romantika

Itališkajam „Vogue“ jau 20 metų vadovauja kuklioji romantikė Franca Sozzani. Madą diktuojanti redaktorė yra visiška priešingybė prieš tai minėtoms Anoms, o ypač kolegei iš Amerikos.

Visus apdalijanti šypsena, smulkutė moteris pasauliui leido išvysti jaunatvišką ir drąsų „Vogue“. Franca Sozzani — ambicinga asmenybė, todėl nuo pat pirmųjų dienų mados pasaulyje, savo nepertraukiamu darbu kopė į mados aukštumas. Franca žinoma ne tik kaip žurnalistė ir redaktorė, bet ir „30 Itališkojo Vogue Metų“, „Valentino Raudonosios Knygos“, „A Noir: Juoda Spalva Tarp Meno Ir Mados“ knygų autorė.

Franca Sozzani. Nuotr. Getty Images

Franca Sozzani. Nuotr. Getty Images

Itališkasis „Vogue“ iš kitų mados leidinių išsiskiria tuo, kad jame mažiau demonstruojama komercinė mados pasaulio pusė ir siūloma atkreipti dėmesį į išsamius straipsnius apie naujausius meno renginius, susipažinti su jaunais kūrėjais ir pasidžiaugti meniškomis fotografijomis. Leidinys skirtas ne tik naujausioms mados tendencijoms aptarti, bet ir mados žinovų nuomonei ar aktualioms visuomenės problemoms analizuoti.

Prieš pora metų šis žurnalas gindamas juodaodžių manekenių teises išleido tam skirtą numerį „Juodasis numeris“ (angl. The Black Issue), kurio leidimui, be abejo, vadovavo Franca Sozzani. Pati redaktorė mėgsta juodą spalvą, pirmenybę teikia natūralumui ir dievina renesansą. Būtent todėl jai nesuprantamas plastinių operacijų ir perkrauto makiažo bumas. Franca Sozzani ir pati trykšta natūralumu: beveik nenaudoja kosmetikos, šviesioms garbanoms leidžia plaikstytis vėjyje ir mėgsta juodos suknelės bei juodo palto derinį.

Mada mada mada…

Pasaulyje madą diktuoja ne tik šios industrijos darbuotojai, bet ir populiariosios muzikos atlikėjai, bei aktoriai. Prisiminkime scenos žvaigždes ir žvaigždeles, kurioms lenkiasi, mėgdžioja ir aptarinėja jų aprangos stilių. Pirmiausia, ko gero, reikėtų paminėti Madonna, nuo pirmųjų pasirodymų šokiravusią savo apranga. Tai ne tik dainininkė, aktorė, bet ir dizainerė, su prekybos tinklu „Mcy‘s“ pristačiusi vaikiškų drabužių kolekciją ir neseniai paskelbusi apie planus kartu su dizainerių duetu Dolce ir  Gabbana kurti akinius nuo saulės.

Sarah Jessica Parker. Nuotr. joshandjosh.typepad.com

Sarah Jessica Parker. Nuotr. joshandjosh.typepad.com

Ne mažiau šokiruojančios dainininkės Lady Gaga kuriami muzikos vaizdo klipai, aksesuarai ir apranga  tampa mados sensacija. O ar prisimenate populiariosios muzikos atlikėją Avril Lavigne ir jos startą scenoje? Juk būtent ji išmokė jaunas mergaites pamilti sportbačius ir prie  sportiškos aprangos derinti kaklaraiščius, o dar anksčiau išpopuliarėjęs rusių dainininkių duetas „Tatu“ į gatves sugrąžino trumpų, klostuotų sijonėlių madą.

Šiais laikais mada — neatsiejama mūsų gyvenimo dalis, todėl ji neišvengiamai įsiveržė ir į mūsų mėgiamų filmų bei serialų herojų gyvenimus.

Daug mados industrijai pasitarnavo serialas „Seksas ir miestas“ (angl. Sex And The City), vėliau išaugęs į kino filmą, tokiu pačiu pavadinimu, o dabar žiūrovai nekantriai laukia ir antrosios jo dalies su dar daugiau stilingų drabužių ir aksesuarų. Šio serialo pagrindinę veikėją Kerę vaidinanti aktorė Sarah Jessica Parker ilgainiui tapo mados ikona, kurios aprangos stiliumi žavisi pasaulio moterys.

Madą moterims diktuoja moterys!  

Indrė Augustinavičiūtė


Taip pat skaitykite:
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt