Now Reading
Ką valgyti žiemą, kad nepriaugtumėte svorio

Ką valgyti žiemą, kad nepriaugtumėte svorio

Ką valgyti žiemą

Lsveikata.lt

Mūsų protėviai, kaip ir mes, žiemą vartodavo daugiau riebaus ir krakmolingo maisto. Tiesa, skirtingai nei mes, retai kada per žiemą priaugdavo svorio. Piežastis – produktai. Vartojame per daug lengvai pasisavinamų angliavandenių, kurie svorį didina daugiau nei riebus maistas.

Ech, tas krakmolas

Cukraus dabar yra kone visuose produktuose, o mūsų protėviams jis buvo tikras delikatesas. Arbatą jie saldindavo medumi. Smulkiai maltuose miltuose taip pat gausu lengvai pasisavinamų angliavandenių. Maždaug iki XX a. miltai buvo grubaus malimo iš nešlifuotų grūdų. O tai reiškia, kad juose, be krakmolo, buvo ir baltymų, ląstelienos, vitaminų, mineralų ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų. Krakmolą iš stambaus malimo miltų organizmas pasisavindavo lėčiau – jis nestipriai keldavo cukraus kiekį kraujyje ir todėl turėjo mažai įtakos svorio augimui. O štai šiandien populiarių smulkaus malimo aukščiausios rūšies miltų sudėtyje – beveik vien lengvai pasisavinamas krakmolas.

Todėl dietologai rekomenduoja vartoti neskaldytų grūdų, stambaus malimo miltų duoną. Verčiau rinktis iš rugių, o ne iš kviečių keptą duoną.

Dar vienas nenaudingo krakmolo šaltinis – ryžiai, manų kruopos ir greitai pagaminamos košės. Ne tik mūsų protėviai, bet ir mūsų mamos dar nežinojo, kad košę galima „išvirti“ per kelias minutes. Jos virdavo ilgai, tačiau cukraus kiekio nekeldavo ir papildomų kilogramų neaugindavo.

Bulvėse, kurios ir seniau, ir dabar yra dažnos ant lietuvių stalo taip pat yra lengvai pasisavinamų angliavandenių. Tačiau juos galima „prijaukinti“. Negaminkite iš bulvių košės – joje angliavandeniai patys „greičiausi“. Bulves geriausia kepti orkaitėje, virti neluptas. Beje, bulvės, kad ir daug skanesnės šiltos – tik nuo ugnies, tačiau atvėsusios – daug naudingesnės. Mat tokiose krakmolas daug sunkiau paverčiamas cukrumi.

Riebalai – ir taip, ir ne

Žiemą iš tiesų norisi riebesnio maisto, kuris padeda organizmui geriau susidoroti su šalčiu. Tačiau jau ir darželinukai žino, kad riebus maistas didina svorį. Beje, ir cholesterolio kiekį kraujyje. Kaip gi tuomet elgtis? Valgyti ar ne riebų maistą? Dietologai vieningi – valgyti, tačiau saikingai ir rinktis tik kokybiškus produktus, tokius kaip riebią žuvį ir augalinį aliejų. Ypač šaltomis dienomis šie produktai padeda nesušalti. Riebalai organizme suyra į riebalų rūgštis ir glicerinus, kurie priverčia raumenis lengvai drebėti. Mes to drebėjimo nejaučiame, o štai šilumos organizmas išskiria pakankamai, todėl ir nešąlame. Ir kas svarbiausia, riebalai pasisavinami lėtai.

Mūsų protėviai neragavo nei margarino, nei palmių aliejaus. Aliejų jie vartodavo tik nerafinuotą. Pasak dietologų, žiemą tikrai neverta atsisakyti riebalų, svarbu tik jais nepiktnaudžiauti ir rinktis kokybiškus.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Verta žinoti:

Sudėtyje daug krakmolo turinčius produktus derinkite su daržovėmis. Gaminkite iš jų patiekalus arba derinkite garnyrą. Pasak mitybos specialistų, kuo dažniau krakmolingus patiekalus keisite daržovių, tuo mažiau teks vargti norint atsikratyti priaugtų kilogramų.


View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt