Vis labiau aiškėja, kad geras miegas atlieka labai svarbų vaidmenį, padedant mūsų kūnui išlaikyti smegenų ir psichikos sveikatą. Naujausias tyrimas, atliktas Jorko ir Rytų Anglijos universitetų Jungtinėje Karalystėje, nagrinėja intriguojančią miego, smegenų ir psichinės sveikatos santykį. Tyrimas atskleidžia, kad sutrikęs miegas gali neigiamai paveikti smegenų gebėjimą slopinti nepageidaujamas, įkyrias mintis, kas gali prisidėti prie tokių psichikos sutrikimų kaip nerimas, depresija ir net potrauminio streso sindromas (PTSS).
Kodėl geras miegas turi įtakos psichikos sveikatai?
Marcus Harrington teigia, kad jie su kolegomis atliko šį tyrimą norėdami geriau suprasti, kodėl kai kuriems žmonėms yra sunkiau įveikti traumuojančias patirtis nei kitiems. „Dauguma žmonių patiria traumuojančią patirtį bent kartą gyvenime, tačiau tik nedidelė dalis iš jų išsivysto potrauminį streso sindromą (PTSS). Kodėl kai kurie žmonės sugeba efektyviai atsistatyti po traumos, o kiti lieka su varginančiais simptomais?“ – klausė jis. Vienas iš pagrindinių veiksnių, prisidedančių prie PTSS vystymosi, yra prastas miegas. Tačiau mokslininkams vis dar nėra visiškai aišku, kodėl miego trūkumas padidina riziką susirgti PTSS ir kitais psichikos sutrikimais.

Miego trūkumas ir gebėjimas slopinti nepageidaujamas mintis
Tyrimo metu buvo pasitelkta 85 sveikų suaugusiųjų grupė (30 vyrų ir 55 moterų), kuriems buvo užduota praleisti vieną naktį miego laboratorijoje. Pusė jų (43 dalyviai) turėjo likti nemiegant, o kiti ilsėjosi normaliai. Tyrėjai norėjo išsiaiškinti, kaip miegas ar jo stoka veikia smegenų gebėjimą slopinti nepageidaujamas mintis ir prisiminimus, todėl prieš tai dalyviai atliko užduotį, kurios metu žiūrėjo į veidų nuotraukas, kai kurios iš jų buvo susijusios su neigiamomis situacijomis, tokiomis kaip automobilio avarija.
Po nakties, praleistos be miego arba su sveiku miegu, dalyviai turėjo prisiminti nemalonias scenas arba stengtis slopinti prisiminimus apie šias situacijas. Naudodami funkcinę magnetinę rezonansinę tomografiją (fMRI), tyrėjai stebėjo dalyvių smegenų veiklą. Tyrimo rezultatai parodė, kad dalyviai, praleidę naktį be miego, turėjo mažesnę aktyvaciją dešinėje dorsolateralinėje prefrontalinėje žievėje – smegenų srityje, kuri atsakinga už emocijų reguliavimą ir įkyrių minčių slopinimą. Tuo tarpu gerai išsimiegoję dalyviai turėjo didesnę šios srities aktyvaciją, o jų hipokampas, atsakingas už atminties atgaminimą, rodė mažesnį aktyvumą.
Šie tyrimo rezultatai rodo, kad geras miegas padėjo geriau slopinti nepageidaujamus prisiminimus, kas vadinama „atminties slopinimu“. Priešingai, miego trūkumas sumažino šią funkciją dalyvių smegenyse, dėl ko jie turėjo sunkumų slopindami nepageidaujamas mintis.
Tyrimo reikšmė psichikos sveikatai
Šie rezultatai turi svarbių pasekmių psichikos sveikatai. Miego trūkumas ne tik sumažina mūsų gebėjimą slopinti nepageidaujamas mintis, bet ir gali prisidėti prie tokių psichikos sutrikimų. Tyrimo autoriai taip pat pažymėjo, kad nors jau seniai žinoma, kad miego trūkumas gali sumažinti gebėjimą valdyti išorinius veiksmus, pavyzdžiui, paspausti mygtuką, šis tyrimas taip pat parodė, kad miego trūkumas turi neigiamos įtakos mūsų gebėjimui kontroliuoti nepageidaujamus prisiminimus.
Tyrimas rodo, kad miego trūkumas ne tik kenkia mūsų kūnui, bet ir gali turėti rimtų pasekmių psichikos sveikatai. Norint išvengti neigiamų pasekmių, svarbu užtikrinti kokybišką ir pakankamą miegą. Miego stoka gali sumažinti smegenų gebėjimą slopinti nepageidaujamas mintis, kas gali prisidėti prie psichinių sutrikimų atsiradimo. Todėl norint apsaugoti savo psichinę sveikatą, reikia siekti gerai išsimiegoti ir laikytis sveikos miego higienos.
Šaltinis: https://www.medicalnewstoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.