Žiemos metu jūsų sodas gali atrodyti nykus – be žalumos, su nuvytusiais augalais ir apleistomis lysvėmis. Tačiau vos po kelių mėnesių jis vėl sužydės. Norėdami pasiruošti šiam laikotarpiui, galite atlikti keletą svarbių darbų. Sodininkystės ekspertų patarimai žiemai, kaip dabar pasirūpinti savo sodu, kad pavasarį jis būtų nuostabus.
Patarimai žiemai: suplanuokite ir atnaujinkite sodo dizainą
Jeigu planuojate keisti savo sodo išvaizdą ar pradėti viską iš naujo, žiema yra puikus metas planavimui. Ekspertai pabrėžia, kad verta įvertinti, kurie augalai praėjusiais metais augo gerai, o kurie – ne taip sėkmingai.
„Naudokitės šiuo laikotarpiu planuodami patobulinimus: dalinkite daugiamečius augalus, ruoškite dirvą trąšomis ar kurkite naujas gėlynų zonas“, – sako ekspertė. Be to, stebėkite savo sklypo saulės apšvietimą ir drėgmės lygį, kad galėtumėte išsirinkti tinkamus augalus.
Susipažinkite su augalais
Sodininkystė – tai ne tik praktika, bet ir nuolatinis mokymasis. PBS laidos „Garden Fit“ vedėja Madeline Hooper rekomenduoja pasinaudoti žiemos laikotarpiu augalų pažinimui.
„Aplankykite vietinį botanikos sodą, sodininkystės mokyklą ar dalyvaukite seminaruose. Taip pat galite rasti daugybę nemokamų mokomųjų vaizdo įrašų ir straipsnių internete“, – pataria Hooper.
Patarimai žiemai: ištirkite dirvožemį
Žiema yra tinkamas metas atlikti dirvožemio tyrimus. Dauguma žemės ūkio konsultavimo tarnybų siūlo šią paslaugą, kuri padeda nustatyti, kokių maistinių medžiagų trūksta jūsų dirvoje.
Jessica Booth paaiškina, kad dirvožemio testai leidžia suprasti, kokius trąšų ar kitų priedų reikia jūsų sodui. Pavyzdžiui, rododendrų lysvėms reikia kitokio pH ir maistinių medžiagų nei daržovių sodui ar vejos zonai.

Pradėkite kompostuoti ir mulčiuoti
Jeigu turite galimybę, verta įsirengti komposto dėžę. „Kompostuojant virtuvės atliekas, galite natūraliai praturtinti savo sodą be papildomų išlaidų“, – sako Booth. Kompostas gali būti naudojamas tiek prieš sodinimą, tiek ir aktyvaus augimo metu. Be to, mulčiavimas padeda sulaikyti drėgmę, pagerina dirvožemio būklę ir apsaugo augalus nuo šalčio.
Patarimai žiemai: auginkite Daigus Viduje
Norėdami pavasarį turėti stipresnius augalus, jau dabar galite pradėti jų auginimą patalpoje. Naudokite sėklų daigyklas ar mažus vazonėlius su specialiu substratu, o daigus laikykite šiltoje ir šviesioje vietoje. Taip pat galite apsilankyti sendaikčių parduotuvėse, kur dažnai galima rasti nebrangių vazonų daigams.
Genėkite medžius ir krūmus
Viduržiemis ir ankstyvas pavasaris yra tinkamas metas genėti kai kuriuos medžius ir krūmus. Booth pataria genėti tokius augalus kaip budlėjos, rožės, hortenzijos ir kai kurie pavėsio medžiai. „Tai padeda išvengti audrų padarytos žalos, išlaikyti estetišką išvaizdą ir skatinti naują augimą. Be to, augalai, kurie žydi ant naujų šakų, po genėjimo duos gausesnius žiedus“, – aiškina ji.
Patarimai žiemai: sutvarkykite sodo teritoriją
Kai tik pradeda tirpti sniegas ir ledas, pereikite per savo sodą ir pašalinkite susikaupusius lapus, nulūžusias šakas ir kitą šaltuoju metų laiku susikaupusią netvarką. Tai ne tik padeda išlaikyti sodą tvarkingą, bet ir apsaugo augalus nuo ligų ir kenkėjų.
Apsaugokite ankstyvuosius žiedus nuo šalnų
Pavasaris gali būti apgaulingas, ir šalnos dažnai sugrįžta, kai mažiausiai tikimės. Stebėkite orų prognozes ir, esant šalnų pavojui, uždenkite ankstyvus daugiamečius augalus specialia danga, maišais ar net senais rankšluosčiais.
Pasiruošimas pavasario sodui neprivalo būti sudėtingas. Iš anksto atlikę keletą svarbių darbų – suplanuodami sodą, patikrindami dirvožemį, pradėję kompostuoti ir genėdami augalus – užtikrinsite, kad šiltuoju metų laiku jūsų sodas atrodys nuostabiai. Nesvarbu, ar esate patyręs sodininkas, ar tik pradedate – šie žingsniai padės jums mėgautis gražiu ir sveiku sodu visą sezoną!
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.