Nors tarpšventinis laikotarpis dažnai laikomas „laimingiausiu metų laiku“, daugelis žmonių iš tiesų patiria didelį stresą ir vienišumą. Nuo finansinių sunkumų iki šeimos problemų, šventės gali sustiprinti esamas problemas ir sukelti naujų iššūkių, tokių kaip spaudimas pasirinkti tobulą dovaną ar rengti didelius susibūrimus. Nenuostabu, kad tyrimai rodo, jog per šį laikotarpį psichikos sveikatos problemos tampa dažnesnės. Pavyzdžiui, 2014 metų NAMI atliktas tyrimas parodė, kad 64% žmonių, turinčių psichikos sveikatos problemų, teigė, kad jų simptomai per šventes paaštrėja. Tačiau yra būdų, kaip proaktyviai pasirūpinti savo psichikos sveikata ir sumažinti šventinį stresą.
Nusistatykite tikslą šventėms
Prieš pradedant gilintis į šventinių planų ir šventimo detales, sustokite ir paklauskite savęs, kaip norite praleisti šias šventes šiemet. Ar norite sutelkti dėmesį į laiką su šeima? Ar norite surengti didžiulę šventinę vakarėlį, kur sukviesite visus? Gal norite tyliai ir be streso praleisti šventes, nieko daryti neįprasto?
Apsisprendę, koks tikslas jums svarbiausias, galėsite lengviau nuspręsti, kam sutikti ir ko atsisakyti. Jei jūsų tikslas yra kokybiškai praleisti laiką su šeima, galbūt mažiau rūpinsitės dekoracijų tobulumu (nebent puošimas ir yra kartu praleistas laikas). Jei tikslas yra surengti didžiulį susibūrimą, galbūt atsisakysite kitų kvietimų ir sutelksite dėmesį į renginio organizavimą. Kai turėsite tikslą, lengviau bus žinoti, kam pasakyti „taip“, o ką praleisti, kad sukurtumėte tokį švenčių sezoną, kokio norite.
Psichikos sveikata pasirūpinkite nusistatydami laiko ribas
Daugelis šventinio streso kyla dėl jausmo, kad trūksta laiko atlikti visus darbus. Vienas būdų spręsti šią problemą – nustatyti sau realias laiko ribas.
Jei paprastai praleidžiate daugybę valandų dovanų paieškai, nustatykite sau laiko limitą, kiek valandų praleisite apsipirkdami (internetu ar parduotuvėje). Turėdami terminą būsite efektyvesni. Eikite į prekybos centrą arba prisijunkite prie svetainės pagal planą: „Turiu dvi valandas, kad nupirkčiau dovanų šešiems žmonėms.“ Turėkite planą, ką darysite, kai laikas baigsis. Pavyzdžiui, galite sau pasakyti, kad jei per dvi valandas nepirksite visų norimų dovanų, įsigysite dovanų čekius.
Tai taip pat galite taikyti kitiems šventiniams darbams. Nustatykite ribą, kiek valandų praleisite kepdami ar dekoruodami, ar atlikdami kitus darbus, kurie jums nepatinka, tačiau užima daug laiko.

Planuokite veiklas, kurios naudingos jūsų psichikos sveikatai
Į savo kalendorių įtraukite veiklas, kurios pagerins jūsų psichikos sveikatą šventiniu laikotarpiu. Kartais paprasti dalykai, kaip žiūrėti mėgstamą filmą ar skaityti gerą knygą, gali stipriai pagerinti jūsų nuotaiką. Pasižiūrėkite į šias sveikas veiklas kaip į investicijas. Jei skirsite laiko tam, kas naudinga jūsų psichikos sveikatai, turėsite daugiau kantrybės, energijos ir laimės susidoroti su stresinėmis situacijomis.
Psichikos sveikata pasirūpinkite ribodami kenkiančias veiklas
Šventės dažnai skatina per didelį valgymą, gėrimą, išlaidavimą ir socialinių tinklų naudojimą. Pernelyg didelis lepinimasis neigiamai veikia jūsų gerovę. Išskirkite savo asmeninius spąstus. Galbūt perkant dovanas sau taip pat nusiperkate šiek tiek per daug saldainių. Tai galbūt suteikia malonumo trumpam laikui, tačiau vėliau prideda daugiau streso. Arba galbūt mėgstate valgyti šventinius saldainius ir sausainius, tačiau vėliau apgailestaujate, kai jaučiatės vangūs nuo cukraus kritimo.
Pakeiskite perspektyvą su „praėjusių metų testu“
Šventinis stresas gali paveikti jūsų požiūrį į save, aplinkybes ir kitus žmones. Jūs galite manyti, kad tam tikri dalykai yra daug svarbesni nei iš tikrųjų, o tai tik padidina jūsų stresą ir sukelia užburtą ratą. Kiekvieną kartą, kai stengiatės atlikti kažką, kas neatrodo svarbu, pasinaudokite „praėjusių metų testu“. Paklauskite savęs, ką prisimenate apie dovanas iš praėjusių metų? Gali būti, kad jūs neprisiminsite nė vienos dovanos.
Jei šventės nėra jūsų laimingiausias metų laikas, tai yra visiškai normalu. Nereikia apsimesti, kad jos tokios yra. Jei kalbėsite su kažkuo, kuriuo pasitikite apie šventines problemas, galbūt jis taip pat atviriau pasidalins savo patirtimi. Jei šiuo laikotarpiu patiriate daug streso, susitarkite su gydytoju arba terapeutu, kad gautumėte reikalingus įrankius geresnei psichikos sveikatai.
Šaltinis: https://www.verywellmind.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.