Ar kada pastebėjote, kad šuo reaguoja į jus dar nespėjus įžengti pro duris? Daugelis šeimininkų patvirtins: pakanka tarti šuns vardą – ir jis iš karto suklūsta, net jei yra kitame kambaryje ar už sienos. Kaip tai įmanoma? Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad šunys atpažįsta mūsų balsą ne mažiau tiksliai nei kvapą ar išvaizdą.
Mokslininkų dėmesio centre – šunų klausos gebėjimai
Pastaraisiais metais daug dėmesio skirta tam, kaip šunys atpažįsta savo šeimininkus. Nors buvo aišku, kad kvapas ir išvaizda čia vaidina svarbų vaidmenį, balsas ilgą laiką liko mįslė. Ar tikrai šunys atpažįsta mus vien iš balso – net jei negirdi emocijos ar mūsų nemato?
Į šį klausimą atsakė tyrėjų komanda iš Eötvös Loránd universiteto Budapešte. Šie mokslininkai – vieni žymiausių šunų elgsenos tyrėjų pasaulyje – atliko eksperimentą, padėjusį geriau suprasti, kaip mūsų keturkojai draugai mus girdi.
Kaip šunys atpažįsta mūsų balsą: eksperimentas
Tyrime dalyvavo 28 šunys su savo šeimininkais. Kad būtų išvengta kvapo ar vaizdo įtakos, šeimininkas arba nepažįstamasis slėpėsi už pertvarų, o garsas sklido iš garsiakalbio. Kiekvieną kartą šuo turėjo nuspręsti, kur už sienos yra jo šeimininkas – vadovaudamasis vien tik balsu.
Svarbu tai, kad naudotos įrašytos frazės buvo neutralios – be emocijų. Tokiu būdu mokslininkai siekė įsitikinti, ar šunys atpažįsta ne emocinį atspalvį, o pačias balso ypatybes, tokias kaip tembras, tonas ar intonacija.

Įspūdingi rezultatai
Tyrimo rezultatai buvo iškalbingi: net 82 % šunų teisingai atpažino savo šeimininko balsą – tai kur kas daugiau nei atsitiktinis spėjimas. Tai įrodo, kad šunys atpažįsta mūsų balsą remdamiesi garsinėmis ypatybėmis, panašiai kaip mes atpažįstame pažįstamą žmogų telefonu.
Mokslininkai pabrėžė, kad eksperimentas buvo itin kruopščiai suplanuotas – atmesta bet kokia papildoma įtaka. Todėl rezultatai yra itin patikimi.
Ką tai reiškia mums?
Šis atradimas atveria naują požiūrį į žmogaus ir šuns ryšį. Jis parodo, kad balsas yra savarankiškas atpažinimo būdas, stiprus ryšio kanalas. Todėl šuo gali reaguoti į jus ne tik jus matydamas ar užuodęs, bet ir išgirdęs – net per telefoną.
Praktikoje tai gali būti ypač naudinga dresuojant tarnybinius ar terapinius šunis. Atsižvelgiant į šeimininko balso ypatybes galima dar labiau sustiprinti ryšį ir pagerinti komunikaciją.
Šunys atpažįsta mūsų balsą taip tiksliai, kad tai tampa viena svarbiausių jų orientavimosi priemonių. Švelnus, pažįstamas tonas jiems reiškia saugumą, džiaugsmą ir namų jausmą. Tai priminimas, kad paprasti žodžiai – ištarti nuoširdžiai ir atpažįstamu balsu – gali turėti ypatingą galią mūsų keturkojų širdyse.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.