Kava – vienas populiariausių gėrimų Lietuvoje, vertinamas dėl stimuliuojančio poveikio, gerinančio koncentraciją ir savijautą. Tačiau nedaugelis žino, kad derinant ją su tam tikrais maisto papildais, galima susilpninti jų veiksmingumą ir net pakenkti sveikatai. Pagrindinė to priežastis – diuretinis kofeino poveikis, kuris gali padidinti vandenyje tirpių vitaminų, ypač B grupės vitaminų ir vitamino C, išsiskyrimą su šlapimu. Reguliariai vartojant kavą, ypač dideliais kiekiais ir kartu nesilaikant subalansuotos mitybos, gali atsirasti šių medžiagų veiksmingumo sumažėjimas.
Kava ir vitaminų bei mineralų veiksmingumo mažinimas [-[0]-]
Kavoje esantis kofeinas ir polifenoliai gali trukdyti įsisavinti tam tikras maistines medžiagas. „Journal of Steroid Biochemistry and Molecular Biology“ paskelbti duomenys rodo, kad reguliarus kavos vartojimas gali sumažinti vitamino B1 įsisavinimą 5-10 proc., o vitamino C – 3-8 proc. Nors šie skaičiai atrodo nedideli, žmonėms, geriantiesiems kelis puodelius kavos per dieną, jie gali turėti reikšmingą poveikį.
Be to, kavoje esantys taninai trukdo įsisavinti geležį ir vitaminą D. Tai ypač svarbu žmonėms, kurie kovoja su šių medžiagų trūkumu, nes net vienas puodelis kavos valgio metu gali sumažinti geležies įsisavinimą net 39 proc. Kofeinas taip pat gali trukdyti vitamino D metabolizmui. Tai lemia jo lygio kraujyje sumažėjimą ir gali neigiamai paveikti kaulų mineralizaciją bei bendrą skeleto sistemos būklę.

Kaip sumažinti sąveikos riziką?
Norint sumažinti kavos poveikį vitaminų ir mineralų įsisavinimui, verta laikytis kelių taisyklių:
- Venkite gerti kavą iškart prieš valgį, jo metu ar iškart po jo – rekomenduojama daryti bent valandos pertrauką.
- Negerkite kavos su papildais – geriausia juos vartoti su vandeniu.
- Kontroliuokite suvartojamo kofeino kiekį – dienos norma neturėtų viršyti 400 mg, t. y. maždaug 4-5 puodelių kavos.
Jei nesate tikri dėl kavos poveikio papildams, verta apsvarstyti alternatyvas:
- Žolelių arbatos (pvz., ramunėlių, mėtų, dilgėlių) – jose nėra kofeino ir jos gali teigiamai veikti organizmą.
- Kava be kofeino – joje yra gerokai mažiau kofeino, todėl jos poveikis maistinių medžiagų įsisavinimui yra ribotas.
Saikas ir sąmoningumas dėl kasdienių įpročių poveikio sveikatai yra labai svarbūs papildų veiksmingumo užtikrinimui. Tinkamas intervalas tarp kavos vartojimo ir vitaminų vartojimo gali pagerinti jų įsisavinimą ir palaikyti tinkamą organizmo funkcionavimą.
Papildoma informacija
- Kofeinas gali sukelti dehidrataciją, todėl vartojant kavą, svarbu gerti pakankamai vandens.
- Kai kurie vaistai gali sąveikauti su kofeinu, todėl prieš vartojant kavą kartu su vaistais, pasitarkite su gydytoju.
- Nėščios ir žindančios moterys turėtų riboti kofeino vartojimą.
Šis straipsnis skirtas informaciniams tikslams ir nepakeičia profesionalios medicininės konsultacijos. Prieš vartodami bet kokius papildus ar keisdami savo mitybos įpročius, pasitarkite su gydytoju ar mitybos specialistu.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.