-2.5 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

Kovo 8-oji: tarptautinės moters dienos istorija

Tarptautinė Moters Diena minima jau daugiau nei šimtmetį. Moters dienos ištakos siekia XX a. pradžią – laikotarpį, kai pasaulyje vyravo didelė pramonės plėtra, socialiniai neramumai ir politinės permainos. Moterys vis aktyviau kovojo už savo teises, siekdamos lygybės ir geresnių gyvenimo sąlygų.

1908 m.: moterų protestas Niujorke

1908 metais 15 000 moterų išėjo į Niujorko gatves reikalaudamos trumpesnių darbo valandų, geresnio atlyginimo ir balsavimo teisės. Šis protestas tapo vienu iš kertinių momentų moterų teisių judėjime.

1909 m.: Pirmoji Nacionalinė Moters Diena

1909 m., remiantis Amerikos Socialistų partijos deklaracija, Jungtinėse Amerikos Valstijose pirmą kartą buvo paminėta Nacionalinė Moters Diena. Ji buvo švenčiama paskutinį vasario sekmadienį iki pat 1913 m.

1910 m.: Idėja paversti dieną tarptautine

1910 m. Kopenhagoje vykusioje Tarptautinėje darbininkių konferencijoje Vokietijos socialdemokratų partijos narė Klara Cetkin pasiūlė kasmet visose šalyse minėti Tarptautinę Moters Dieną. Konferencijoje dalyvavo daugiau nei 100 moterų iš 17 šalių, kurios vienbalsiai pritarė šiai idėjai.

1911 m.: Pirmieji oficialūs moters dienos minėjimai

1911 m. kovo 19 d. Tarptautinė Moters Diena pirmą kartą buvo oficialiai paminėta Austrijoje, Danijoje, Vokietijoje ir Šveicarijoje. Daugiau nei milijonas moterų ir vyrų dalyvavo renginiuose, kuriuose buvo reikalaujama teisės dirbti, balsuoti, užimti vadovaujamas pareigas ir panaikinti diskriminaciją. Tačiau vos po kelių dienų, kovo 25 d., Niujorke įvyko tragiškas „Triangle“ fabriko gaisras, nusinešęs daugiau nei 140 moterų gyvybių. Šis įvykis dar labiau sustiprino kovą už geresnes darbo sąlygas.

1911 m.: Pirmieji oficialūs moters dienos minėjimai

1913-1914 m.: tarptautinės moters dienos data įtvirtinama kovo 8-ąją

1913 m. Rusijos moterys pirmą kartą paminėjo Tarptautinę Moters Dieną vasario 23 d. (pagal Julijaus kalendorių), kuri pagal Grigaliaus kalendorių atitiko kovo 8 d. 1914 m. kovo 8-ąją moterys visoje Europoje dalyvavo protestuose prieš karą ir siekė lygių teisių.

1917 m.: Moterų streikas ir balsavimo teisė

1917 m. vasario 23 d. (kovo 8 d. pagal Grigaliaus kalendorių) Rusijos moterys surengė streiką, reikalaujantį „duonos ir taikos“. Po keturių dienų caras atsistatydino, o laikinoji vyriausybė suteikė moterims balsavimo teisę.

1975 m.: moters dienos pripažinimas

1975 m. Jungtinės Tautos pirmą kartą oficialiai paminėjo Tarptautinę Moters Dieną, o 1977 m. Generalinė Asamblėja priėmė rezoliuciją, raginančią valstybes narių šią dieną minėti pagal savo tradicijas.

XXI a.: Kovos tęsiasi

Nors XXI a. pradžioje Tarptautinė Moters Diena nebuvo tokia populiari kaip anksčiau, 2001 m. buvo sukurta speciali interneto platforma (internationalwomensday.com), siekiant atgaivinti šios dienos svarbą. Kiekvienais metais skelbiamos naujos tematikos, pavyzdžiui, #BreakTheBias, #EachforEqual ir kitos, kurios skatina lyčių lygybę ir socialinius pokyčius.

Nors per pastaruosius dešimtmečius moterų teisės ženkliai pagerėjo, vis dar išlieka problemų – atlyginimų skirtumai, moterų atstovavimas versle ir politikoje, smurtas prieš moteris. Tarptautinė Moters Diena yra svarbi ne tik kaip šventė, bet ir kaip priminimas apie būtinybę tęsti kovą už lygybę. Ši diena oficialiai minima daugelyje pasaulio šalių, o jos tradicijos skiriasi – kai kur ji prilygsta Motinos dienai, kai vyrai dovanoja moterims gėles ir dovanas.

Kiekvienais metais kovo 8-ąją pasaulis įkvepia moteris ir švenčia jų pasiekimus, kartu skatindamas lyčių lygybę visose gyvenimo srityse.

Šaltinis: https://www.internationalwomensday.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Saulena
Saulena
Sveiki! Esu Saulena, Laikas.lt straipsnių autorė. Mane ypač domina psichologija, sveika gyvensena. Rašydama siekiu ne tik įtraukti skaitytojus, bet ir padėti jiems geriau suprasti save, atrasti patarimų geresnei savijautai bei rasti atsakymus į kasdienius klausimus.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: