Now Reading
Kovos su gimdos kaklelio vėžiu fronte – neišnaudotas arsenalas

Kovos su gimdos kaklelio vėžiu fronte – neišnaudotas arsenalas

Kovos su gimdos kaklelio vėžiu fronte – neišnaudotas arsenalas

Laikas.lt

Kodėl iki šiol Lietuva lieka viena iš Europos lyderių pagal mirštamumą nuo gimdos kaklelio vėžio? Juk nuo 2004 metų vykdome valstybinę ankstyvosios patikros programą, turime aukštos kvalifikacijos specialistus, įdiegtos aukščiausio lygio tyrimų technologijos.

Atsakymą turi Europos gimdos kaklelio vėžio asociacijos (ECCA) generalinis direktorius dr. Philip Davies, dalyvavęs šią savaitę Vilniuje ir Kaune vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Gimdos kaklelio vėžio prevencijos pažanga Europoje”. Jo nuomone, tokia stebinanti situacija vargiai pasikeis, kol prevencinėje programoje nedalyvaus bent 80 proc. šalies moterų.

Kaip akcentavo svečias, reikia kokybiškiau šviesti visuomenę, tobulinti prevencinės programos koordinavimą ir efektyvumą. Būtina pasistengti, kad kuo daugiau Lietuvos moterų įsisąmonintų: gimdos kaklelio ikivėžiniai procesai be tyrimų nepastebimi, todėl labai svarbu reguliariai tikrintis.
.
Ankstyvosios stadijos vėžį galima laiku pastebėti ir sėkmingai išgydyti. Dabar šeimos gydytojai 25 – 60 metų amžiaus pacientes kviečia kartą per 3 metus nemokamai atlikti citologinį gimdos kaklelio tyrimą – PAP testą. Tačiau pagal valstybės finansuojamą prevencijos programą pasitikrina tik 40 – 45 proc. rizikos grupėje esančių moterų.

Be to, PAP testas yra per mažai jautrus ir palieka daug abejonių. Šį tyrimą Švedijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos prevencinėse programose jau visiškai pakeitė skystųjų terpių technologija – ThinPrep PAP testas. Jis net 65 proc. padidina galimybę atskleisti gimdos kaklelio ikivėžinių atvejų.

Todėl neatsitiktinai ECCA generalinis direktorius dr. Ph.Davies, apsilankęs Santariškėse įsikūrusioje „Patologijos diagnostikos“ laboratorijoje pasidžiaugė ne tik aukščiausių standartų įranga ir specialistų komanda. Jis ypač įvertino, kad čia jau daugiau nei trejus metus sėkmingai atliekami ThinPrep PAP tyrimai.

„Patologijos diagnostikos“ laboratorijos įsisavinta skystųjų terpių ThinPrep PAP technologija buvo pirmoji kregždė Rytų Europoje. Pasak laboratorijos vadovo gydytojo Svajūno Barakausko, mūsų šalyje šie tyrimai vis plačiau naudojami. Pernai „Patologijos diagnostikos“ laboratorija atliko apie 4000 tyrimų.

Jei ThinPrep PAP testas parodo gimdos kaklelio ląstelių blogus pokyčius, gydytojas iškart gali užsakyti ligos sukėlėjo – žmogaus papilomos viruso tyrimą. Jis atliekamas iš to paties mėginio. Taip taupomas svarbus pacientų ir gydytojų laikas, galima efektyviau vykdyti gimdos kaklelio vėžio profilaktiką.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Kasmet Lietuvoje gimdos kaklelio vėžys diagnozuojamas per 500 moterų, kas antra iš jų miršta. Pasak gydytojo S.Barakausko, įmanoma ryškiai sumažinti šios ligos aukų skaičių, nes dar turime neišnaudotą prevencijos metodų arsenalą. Juo pasinaudoti trukdo ne tik valstybės ekonomikos būklė, bet ir žmonių atsakomybės už savo sveikatą susivokimo, informacijos apie naujausias pagalbos galimybes stoka.

„Patologijos diagnostika“ laboratorijos gydytojos patologės med.dr. Jolitos Rimienės pastebėjimu, Lietuvos moterys iš tiesų dar turi per mažai žinių apie gimdos kaklelio vėžio grėsmę. Su jomis reikia daugiau bendrauti aiškinant apie galimybes laiku apsaugoti savo gyvybę.

Pavyzdžiui, išsivysčiusiose valstybėse priminimas atlikti profilaktinį tyrimą moteriai atsiunčiamas į namus. Jei pacientė nereaguoja, tuomet kreipiamasi į jos darbdavį. Šis privalo savo darbuotoją nukreipti pas specialistą.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top