Laiko sukimas – tai metinis laikrodžių persukimas valanda į priekį ar atgal, siekiant sinchronizuoti oficialų laiką su saulės padėtimi danguje.
Lietuvoje ir kitose Europos šalyse laikrodis yra persukamas:
- Pavasarį: vasario arba kovo mėnesį, pervedant laikrodį valanda į priekį, pereinant prie vasaros laiko.
- Rudenį: spalio arba lapkričio mėnesį, pervedant laikrodį valanda atgal, pereinant prie žiemos laiko.
Laiko sukimas. Kada ruoštis?
Geriausia ruoštis žiemos laiko įvedimui prieš pat jam prasidedant. Tai reiškia, kad savaitę, o geriausia netgi kelias dienas prieš spalio 29 d., 4 val. ryto, reikėtų:
- Įsitikinkti, kad jūsų laikrodžiai, mobilieji telefonai, kompiuteriai ir kiti prietaisai automatiškai persijungs į žiemos laiką.
- Jei turite šeimą ar draugus, gyvenančius kitose laiko juostose, būtinai juos informuokite apie žiemos laiko įvedimą, kad išvengtumėte netikėtumų.
- Jei keliausite arba turėsite svarbių susitikimų, įvertinkite laiko pokyčius.
Taigi, pasirengti žiemos laiko įvedimui iš anksto gali padėti išvengti bereikalingo streso ir nepatogumų.
Kodėl sukamas laikas?
Laiko sukimas buvo pradėtas kaip energijos taupymo priemonė. Idėja buvo ta, kad sutrumpinus dienos šviesos valandas žiemą, žmonės mažiau naudotų elektros energiją apšvietimui. Tai, žinoma, buvo aktualu tuo metu, kai elektros energija buvo brangi.
Tačiau šiuo metu laikrodžių sukimas vis dažniau kritikuojamas dėl jo neigiamo poveikio žmonių sveikatai ir organizmui:
- Laiko sukimas gali sukelti miego sutrikimus, nes organizmas sunkiai prisitaiko prie laiko pokyčių ir tai užtrunka ilgiau nei mums norėtųsi.
- Miego sutrikimai turi neigiamos įtakos ir visai dienos eigai. Žmonės jaučiasi pavargę, sudirgę ir sunkiau koncentruojasi.
- Mokslininkų atlikti tyrimai (Stroke 2008 m, Journal of Clinical Sleep Medicine 2014 m) rodo, kad po laikrodžio sukimų padidėja širdies smūgių ir insulto rizika.
- Miego sutrikimai ir sudirgimas neigiamai veikia ir produktyvumą darbe.
Dėl šių priežasčių daugelyje pasaulio šalių jau apsvarstytas laikrodžių sukimų panaikinimas. Lietuvoje šiuo klausimu dar nėra priimta galutinio sprendimo.
Taigi, nors laikrodžių sukimas anksčiau buvo laikomas energijos taupymo priemone, šiuo metu vis daugiau ir daugiau mokslininkų ir ekspertų mano, kad jis daro daugiau žalos nei naudos.
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!