Now Reading
Lietuviški „freelancinimo“ ypatumai Maroke (foto)

Lietuviški „freelancinimo“ ypatumai Maroke (foto)

Lietuviški „freelancinimo“ ypatumai Maroke (foto)

Dovilė Raustytė
Laikas.lt

Rasai Marokas buvo šalis, kurioje ji slėpdavosi nuo šalčio. Praėjusiais metais ji metė darbą Amsterdame ir išvyko žiemoti į arabų žemę. Bilietas į ją, žinoma, buvo be atgalinės datos, o kelionė, kaip Rasa sako, lemtinga. Mergina, keliaudama po šalį viena, suprato, kad nori čia pasilikti. Po kiek laiko, pinigams pasibaigus ir grįžus atgal į Olandiją, sulaukė iš vieno draugo pasiūlymo įsteigti Marakeše freelancerių rezidenciją. Taip čia atsirado „Onion Place“ – vieta, kurioje taip gera, kad net bėga ašaros. Plačiau apie tai, modernėjantį Maroką, darbą neturistinių kelionių metu ir svogūnų satyras – pokalbyje su Rasa.

Freelancerių rezidencija – papasakok plačiau apie tai.

Prieš atsikraustant į dabartinę vilą, teko ne vieną mėnesį praleisti įvairiuose Maroko hosteliuose, viešbučiuose. Kadangi tiek aš, tiek draugas esame freelanceriai (turiu savo interneto puslapį, o draugas kuria muziką, organizuoja įvairius renginius, dirba su reklama), mums buvo labai svarbu dienomis turėti galimybę dirbti su kompiuteriais. Tačiau daugumoje vietų, net ir brangių, nebūdavo normalaus interneto, kartais netgi elektros, patogių stalų, nuolatinis triukšmas, tad susikaupti būdavo nelengva. Sutikau ne vieną tokį freelancerį, kuriam nesvarbu, kurioje pasaulio šalyje dirbti, svarbu tik turėti kompiuterį, internetą ir patogią darbo vietą. Be to, Marokas gan pigi šalis, tad pragyvenimui reikia daug mažiau, oras tobulas visus metus, tad šildymo sąskaitos neegzistuoja.

Taip ir kilo idėja savo namuose įkurti freelancerių rezidenciją, kur laisvai samdomi darbuotojai iš įvairių pasaulio šalių atvažiuotų pas mus gyventi ir dirbti. Pirmame „Onion Place“ aukšte turime keletą atskirų erdvių, vienoje iš jų įkūrėme keletą darbo vietų su stalais, turime ne vieną galingą kompiuterį, internetą, spausdinimo aparatūrą. Tad dieną dirbame, vakarais šią erdvę paverčiame bendromis vakarienėms, gyva muzika, filmų peržiūros etc.

Visos lėšos, surinktos iš „Onion Place“, keliaus į mūsų kuriamą nevyriausybinę organizaciją, kurios vienas iš tikslų bus propaguoti elektronines medijas Marakešo mokyklose.


Rasa, keliaudama po Maroką, suprato, kad nori atvykti čia ilgesniam laikui

Jau sulaukėte norinčių dirbti jūsų neįprastame „biure“?

Taip, keliaujantys freelanceriai gyvena pas mus po savaitę ar dvi. Tai kanadietis vertėjas, japonas programuotojas, olandė rašytoja, danas dizaineris ir kiti individualiai dirbantys žmonės. Vokiečiui fotografui Janui po apsilankymo vietinėje fotografijos galerijoje buvo pasiūlyta suorganizuoti ten parodą, o Felixas netgi susirado papildomo darbo – versti tekstus kelionių agentūrai Marakeše. Visai greitai „Onion Place“ terasoje darbininkai pabaigs įrenginėti multimedijos studiją, kurioje bus garso ir įrašų aparatūra tiek muzikai, tiek kitiems garsiniams reikalams kurti. Tad tikimės sulaukti ir garso režisierių, ir muzikantų, ir video kūrėjų. Taip pat neseniai gavome užklausimą iš vienos IT įmonės, kuri planuoja 5 savo programuotojus išsiųsti pas mus padirbėti ir pasisemti naujų idėjų.


„Onion place“ apsistojusiam Felixui viena Marakešo kelionių agentūrų pasiūlė versti tekstus 

Kodėl „Onion Place“?

Ne kartą sulaukėme šio klausimo, tačiau vienareikšmio atsakymo neturime. Nors didžiausią stimulą pavadinimui davė pasaulyje populiarus netikrų naujienų (satyrų) portalas „Onion news“. Pagal mūsų filosofiją, jų naujienos nėra išgalvotos, nes taip vadinami tikrieji naujienų portalai skleidžia dar didesnę propagandos masę, kurioje tikrai ne viskas yra tiesa. Todėl „Onion Place“ visada laukia kritiškų, blaiviai pasaulį suvokančių asmenybių, nepasiduodančių masiniam turizmui, bandančių gyventi pagal savo pačių sukurtas taisykles.


„Onion Place“ biuras

Netgi mūsų šūkis „Onion Place – so good, makes you cry“ turbūt pasako, jog satyros prieskoniai mums nesvetimi. Turime savo „Facebook“ puslapį „Hip Morocco“, kurį ateityje planuojame paversti mėnesiniu žurnalu anglų kalba apie Maroko modernią kultūrą. Norime parodyti, jog Marokas yra sparčiai kultūriškai modernėjanti šalis, su įvairiais muzikos festivaliais, galerijomis, roko grupėmis.

Minėjai, kad jūsų vilos interjeras nėra įprastas Maroke?

Kuomet atsikraustėme į vilą, ji buvo visiškai tuščia. Pagrindinius baldus pirkome sendaikčių parduotuvėse, lovas pagamino vietiniai meistrai. Tačiau nenorėjome sukurti tipiško marokietiško interjero, nes tokių vietų Marakeše gausybė. Be to, paklausus keliautojų, kokiose vietose jie apsistoja, jie net neprisimena vardų ar kokių išskirtinių detalių. Jos kone identiškos – skiriasi tik prabangos lygis. Taip viloje atsidūrė gausybė DIY elementų, netikėtų, kitų palėpėse rastų originalių daiktų. Labiausiai visiems patinka sode esantis biuras, kurį neplanuotai sudėliojome iš tuščių „Coca colos“ dėžių. Daugumą atvykstančiųjų vietoje tradicinės mėtų arbatos palaiminame „Gin&Tonic”, tad jie tampa „Supersonic“.


Gyvenamasis kambarys

O kaip naktinis gyvenimas Marakeše? Ką ten veikti penktadienio vakarais, juk Marokas – musulmoniška šalis, kurioje alkoholis nelabai toleruojamas?

Teoriškai musulmonai negali gerti alkoholio, tačiau praktiškai… Marakeše pilna barų, tiek vietiniams, tiek turistams. Tačiau jie truputį kitokio pobūdžio, daugiausiai arba vadinamos lounge, arba vietos, kuriose marokiečiai, išskirtinai tik vyrai ir prostitutės, geria alų ir žiūri televizorių, arba klubai. Tad savaitgalio vakarais pagrindinė Marakešo gatvė prisipildo linksmintis pasiruošusių žmonių. Apskritai, alkoholis Maroko baruose gan brangus, kainuoja panašiai kaip Amsterdame.

Ar sunku adaptuotis prie vietinės kultūros? Visgi moters padėtis Maroke nėra tokia pati kaip Europoje.

Taip, tiesa, Maroke moterys dėvi burkas, plaukus slepia po skaromis, nevaikšto po barus, išteka ir rūpinasi šeima. Tačiau tokių moterų Maroke yra gal 60 proc. Likusios – pakankamai modernios. Viskas labai priklauso nuo merginos šeimos konservatymuvo lygio. Tačiau jei ji kilusi iš normalios šeimos, be problemų studijuoja univeristete, išteka tada, kai nori, ir netgi tampa Marakešo mere ar policininke. Taip, Marakešo merė yra moteris, o pamačiusi gatvėje uniformuotas policininkes net ir aš buvai nustebusi.


Marokas – sparčiai modernėjanti šalis (Martyno Rudzinsko nuotr.)

Marokas sparčiai modernėja, reikia už tai dėkoti dabartiniam karaliui Muchamedui VI ir jo moderniam valdymui. Pagaliau, Marakeše gyvena daugybė užsieniečių, ypač prancūzų, todėl miesto centre galima pamatyti ne vieną merginą, mūvinčią trumpus šortus ir atviras sukneles. Žinoma, taip nesirengsi vakščiodama viena vėlai vakare Medinoje ar lankydamasi tradiciniame kaimelyje. Protinga pagarba tradicijoms turi išlikti.

Trys priežastys, kodėl Marokas yra ta šalis, kurią reikėtų įtraukti į planuojamų aplankyti dešimtuką?

Marokas – nuostabi šalis. Labai įvairiapusė; norintys paplūdimio malonumų juos ras be problemų, norintys sniego – gali keliauti į kalnus ir slidinėti, trokštantys pamatyti dykumą irgi nebus nuvilti. Marokas yra egzotiška šalis europiečiams, tačiau tuo pačiu ir moderni, todėl kiekvienas ras savo nišą. Pagaliau, skrydžiai palyginti nebrangūs, viešbučių, transporto kainos nesikandžioja, maistas nerealus.


Kuskuso gaminimo vakarėlis „Onion Place“

Ir, žinoma, patys marokiečiai, ypač berberai, yra be proto draugiški ir svetingi žmonės, tad net ir keliauji vienas, niekada nesijausi vienišas. Net jei tas nuoširdumas kartais yra ir siekis pasipelnyti, tiek keliautojas, tiek turistas iš to turės abipusę naudą. Sveikas nuoširdumas, šypsena ir neužsidarymas savo viešbučio kambaryje Maroke jums atvers visai kitą pasaulį.

Pokalbio pabaigoje Rasa užsiminė, jog jų viloje „Onion place“ ypač laukiami lietuviai. Ir nesvarbu, ar jie freelanceriai, ar virėjai, staliai, buhalteriai ar tiesiog keliauti mėgstantys žmonės. Daugiau informacijos rasite jų interneto puslapyje onionplace.com ir facebook.com/theonionplace arba rašykite [email protected]

Daugiau nuotraukų – galerijoje.


Taip pat skaitykite:
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt