10 ateities buities prietaisų kovos dėl geriausiojo titulo (+ atspėkite nugalėtoją ir laimėkite „Electrolux“ skrudintuvą)

Laikas.lt
Electrolux Design Lab nuotr.

Kasmet ateities buitinius prietaisus kuriantys įvairių šalių dizaino studentai, dalyvaujantys tarptautiniame konkurse „Electrolux Design Lab“, šiemet stengėsi išplėsti juslių spektrą, kurios pasitelkiamos ne tik gaminant ir ragaujant maistą, bet ir įvertinant produktų šviežumą bei keičiant aplinką.

Tarp dešimties finalininkų pateko ne tik tradiciškai dizaino tradicijomis garsėjančių šalių, tokių kaip Danija ar Norvegija, studentų darbai, bet ir kino, brazilo, australės, naujazelandiečio, meksiliečio, ispano, rumuno ir lenko sukurtos idėjos. Į konkurso trisdešimtuką iš 1,2 tūkst. dalyvių atrinkti Vilniaus dailės akademijos studentų Vilniaus Dringelio ir Barboros Adamonytės koncepcijos į finalą nebepateko.
 
1: SmartPlate
Šalis: Rumunija/Jungtinė Karalystė
Dizaineris: Julian Caraulani
Mokykla: Koventrio Universistetas

„SmartPlate“ – tai išmanioji lėkštė, prie vaizdo, kvapo, skonio ir faktūros pojūčio pridedanti paskutinį iš penkių jutimų – garsą. Ji skirta apdoroti maistą ir paversti ji garso bangomis. Ši lėkštė turi bevielį ryšį su mobiliuoju įrenginiu ir, įvairiapusiškai išanalizavusi patiekalui panaudotus ingredientus, atidžiai parenka muzikos natas, harmonijas ir ritmą. Vartotojas gali ne tik klausytis, bet ir sąveikauti su receptais, juos komponuodamas.

 
2: ICE
Šalis: Ispanija
Dizaineris: Julen Pejenaute 
Mokykla: Valensijos politrechnikos universitetas

ICE yra daugiafunkcinis šviestuvas, galimas naudoti ir virš valgomojo, ir virš gaminti skirto paviršiaus. Reguliuojant intesyvumą ir apšvietimo spalvą, jis gali būti naudojamas kaip pagrindinė lempa, prisitaikanti prie kiekvienų vaišių atmosferos. Tačiau norintiems sustiprinti įspūdžius, šviestuvas sukuria interaktyvų foną, kuris reaguoja į judesius ir sukuria dinaminius ryšius tarp objektų, esančių ant stalo. Naudojamas virtuvėje ICE gali nuskenuoti ingredientus ir pasiūlyti patiekalus, kuriuos galima pagaminti iš turimų ingredientų. Šeimininkas taip pat gali naudotis gausia receptų, kuriuos pažingsniui padiktuos ICE, baze. 
3: Mo'Sphere

Šalis: Meksika
Dizaineris: Yunuén Hernández
Mokykla: Industrinio dizaino tyrimų centras UNAM

Maisto gaminimą smagiu daro jaudulys ir nuotykių dvasia, lydinti kūrybos procesą, todėl „Mo'Sphere“ leidžia vartotojui eksperimentuoti su skoniais ir pojūčiais, pasitelkdamas molekulines technologijas, kurios iki šiol buvo prieinamos tik besilankantiems 5 žvaigždučių restoranuose. Šis molekulinės virtuvės prietaisas gaminimui naudoja fizikines ir chemines reakcijas. Rezultatas? Staigus užšaldymas, putėsiai, želės ir netgi maistinė vata. 


 
 
4: Spummy
Šalis: Brazilija
Dizaineris: Alexandre de Bastiani
Mokykla: Paranos katalikiškasis pontifiko universitetas

„Spummy“ yra molekulinės virtuvės prietaisas, kuris pasitelkdamas nano technologijas, sukuria visų įmanomų skonių ar jų kombinacijų valgomąsias putas.  Šį prietaisą įkvėpė Ferranas Adrià - skoninių putų išradėjas, kuri jų dėka  tapo geriausiu metų restoranu keturis kartus iš eilės. Turėdamas neribotas skonių kombinacijų  galimybes, tai puikus įrankis norintiems padaryti įspūdį. Su „Spummy“ 5 žvaigždučių virtuvė tampa įmanoma kiekvienuose namuose.  
5: Treat
Šalis: Australija
Dizainerė: Amy Mon-Chu Liu
Mokykla: Kvinslando technologijos universitetas
 
Tree + Eat = Treat„Treat“ apjungia klasikines maisto saugojimo technologijas (pvz. vakuuminį įpakavimą) su moderniomis mobiliosiomis technologijomis, kad būtų pasiekta tobulas šviežumas ir patogumas. „Treat“ išmaniu būdu įspėja šeimininką apie besibaigiančio galiojimo maisto produktus. Pirmiausia „vaisius“, kuriame laikomas konkretus produktas, pakeičia spalvą, signalizuodamas, kad galiojimo laikas arti ribos arba baigėsi. Prie „Treat“ galima prisijungti ir mobiliosios aplikacijos pagalba, paliepiant jam pašildyti patiekalą iki grįžtant namo. 


 
 
6: Impress
Šalis: Naujoji Zelandija
Dizaineris: Ben de la Roche
Mokykla: Meisio Universitetas

Kiek kartų palikote maisto likučius šaldytuve ir apie juos pamiršote, kol po savaitė radote juos sugedusius? „Impress“ pilnai pakeičia maisto saugojimo šaldytuve būdą. Šis ateities šaldytuvas patiekalus ir gėrimus laiko matomoje vietoje, todėl jūs visada atsiminsite į darbą susiruoštus priešpiečius ar lengvai surasite ko užkrimsti naktipiečiams. Kai jo lentynos tuščios, „Impress“ nešaldo ir taupo energiją, jei jame mažiau produktų.


 
 
7: Tastee
Šalis: Danija
Dizaineris: Christopher Holm-Hansen
Mokykla: Danijos technikos universitetas

Ar norėtumėte tokio subtilaus skonio pojūčio kaip profesionalus šefas? „Tastee“ yra skonio indikatorius, naudojamas gaminimo metu ir skaninant patiekalą. Jis yra panašaus dydžio ir formos kaip įprastas šaukštas, tačiau turi esminį skirtumą – jis ragauja už jus. Naudodamasis žmogaus skoniui prilygstančiais receptoriais, „Tastee“ pasako, ko trūksta patiekale ar galbūt kuo dar jūs galėtumėt netikėtai jį pagardinti. „Tastee“ padeda pagaminti tobulai subalansuotą, skoniais turtingą patiekalą jūsų ir šeimos malonumui.  


 
 
8: Easystir
Šalis: Norvegija
Dizainerė: Lisa Frodadottir Låstad
Mokykla: Norvegijos mokslo ir technologijų universitetas

„Easystir“ yra specialus patiekalų maišytuvas, prie kurio šeimininkui nereikia kišti net rankų: maišymą užtikrina magnetai, veikiami indukcinės kaitlentės.  Dėl to šio prietaiso nereikia įkrauti, keisti baterijų ar įjungti jo į elektros tinklą. Prietaisas prisitaiko prie bet kokio puodo, o šeimininkas gali nustatyti norimą maišymo greitį. Jį galima plauti indaplovėje, o jo laikymui pakanka tiek pat vietos, kiek ir bet kuriam kitam virtuviniam įrankiui.


 
9: Memory
Šalis: Kinija
Dizaineris: WenYao Cai
Mokykla: Guangdong Industry Technical College of China

Mažas, tačiau svarbus malonumas daugelio žmonių gyvenime, yra savas barista, kuris prisimena ne tik jūsų veidą, bet ir kokią kavą jūs mėgstate. „Memory“ yra kavos aparatas, kuris naudojasi delno atspaudu jus atpažindamas ir pagamindamas specialią kavą kiekvienam šeimos nariui – silpną, vidutinę ar stiprią; espresso ar latte; t.y. bet kokią kavą, kokia jums atrodo tobula. Kartą pažymėjus, ko norite, aparatas nuskenuos jūsų delną, ir kitą kartą jūsų lauks paruošta būtent tokią kava, kokios jūs tikitės.
 


 
10: Aeroball
Šalis: Lenkija
Dizaineris: Jan Ankiersztajn
Mokykla: Poznanės meno universitetas

„Aeroball“ revoliucingas oro valytuvas, įnešantis naujovių į gyvenamąją erdvę. Tai maži burbuliukai, kurie sklando ore, jį filtruodami. Be valymo, „Aeroball“ orui gali suteikti ir norimą aromatą. Šis oro valytuvas yra įkvėptas gamtos ir panašus į jonvabalį, nes spindintis sferos kiautas dienos metu sugeria šviesą, kurią  spinduliuoja naktį.
 

Iš šių 10-ies temai „Potyrių dizainas“ sukurtų prietaisų jau spalio 25 d. bus išrinktas nugalėtojas. Tarptautinę vertinimo komisiją sudarys „Electrolux“ dizaino viceprezidentas Henrik Otto, Milane įsikūrusio restorano „D‘O“ savininkas ir vyriausiasis šefas, Tinklaraščio designcrushblog.com autorė amerikietė Kelly Beall ir Milane veikiančios Domus dizaino akademijos magistro studijų vadovas Dante Donegani.

Dėmesio! „Laikas.lt“ skaitytojai šio straipsnio komentaruose gali prognozuoti, kuris iš dešimties prietaisų-finalistų bus pripažintas nugalėtoju. Spėti galima parašius prietaiso, kuris, jūsų manymu, nugalės, numerį ir pavadinimą.

Vieno iš teisingai atspėjusiųjų skaitytojų laukia šis „Electrolux“ EAT 3130 skrudintuvas:

Spėti nugalėtoją galima iki spalio 24 d., 23 val. 59 min.

buitiniai prietaisai, daiktų dizainas, Electrolux Design Lab

Naujausi komentarai
aaa
2015-05-20, 15:13
pletra
2012-10-26, 16:55
Konkursas baigtas! Dėkojame visiems dalyvavusiems. Rezultataus skelbiame čia: http://www.laikas.lt/lt/info/10594/electrolux-design-lab-2012-laimejo-sklandantis-oro-valytuvas--paaiskejo-skrudintuvo-laimetojas/
2012-10-25, 09:22
3: Mo'Sphere
2012-10-24, 22:18
10.Aeroball
Kristina
2012-10-24, 21:23
4: Spummy
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai