Search Results for: "medus"

Kaip tapti bitininku ir koks medus skaniausias?

Kaip tapti bitininku ir koks medus skaniausias?

Minkštas korys rankoje, per pirštus varvantis medus, sode tarp dūmų ir avilių žmonės „kosmonauto“ kostiumais kopinėja avilius – iš vaikystės atklystantys atsiminimai. Arba… vakarykščiai įspūdžiai po apsilankymo pas savo bičių šeimas.

Sakoma, kad bitininkystė – labai universali specialybė. Bites auginantis žmogus turi gerai išmanyti apie gyvūnų veisimą, auginimą ir gydymą, augalų sodinimą ir priežiūrą, žinoti techninius ir mechaninius pagrindus… Tačiau viso to galima išmokti, svarbiausia – mylėti gamtą ir suprasti jos žmogui teikiamą naudą.

Taigi jei turite sodą ir jau seniai slaptai svajojate veisti bites, nėra geresnio laiko už esamąjį tai pradėti daryti. Kol draugams ar, pavyzdžiui, Tymo turgelio lankytojams duosite paragauti savo medaus, reikės palaukti bent jau metus. O jau po to per savaitę galėsite sau leisti suvalgyti bent po vieną stiklainį savo bičių sunešto tiršto nektaro. 3–4 asmenų šeimai vienos bičių šeimos medaus produkcijos pakanka metams. Kadangi žmogui per tą laiką rekomenduojama suvartoti iki 2 kg medaus, tai, kas lieka, galima parduoti, padovanoti ar kitaip panaudoti.

Tačiau bites žmogus geru žodžiu pamini ne tik skanaudamas jų medų, žiedadulkes, bičių duonelę, naudodamas vašką ar pikį, bet ir vasarą klausydamasis jų maloniai nuteikiančio dūzgimo. Žmonės, auginantys bites, sako, kad už jas sode nėra geresnio kompaniono ir pagalbininko. Jos sodo augmenija rūpinasi gal netgi entuziastingiau už pačius šeimininkus. Genint, ravint ar kitaip prižiūrint sodą, bitės visada darbuojasi greta apdulkindamos augalus ir taip pagerindamos derliaus kokybę.

Natūralaus naminio medaus, už kurio stiklainį neturint dūzgiančių avilių sumokama keliasdešimt litų, vertė organizmui tokia didelė, kad net gali išgydyti knarkimą. Tad, kaip matyti, auginti bites tikrai verta. Žinoma, bitininku per naktį netampama, bet svarbiausia pradėti. Geriausia, žinoma, tokiu atveju konsultuotis su kažkuo, kas tikrai išmano šį amatą. Jeigu neturite savo pažįstamų rate bitininkų, iš kurių perimtumėte patirtį, žinokite, kad Lietuvoje veikia Lietuvos bitininkų sąjunga, įvairiausios Bitininkų draugijos, į kurias bet kada galite kreiptis. Kaip sako Vilniaus bitininkų susivienijimo konsultantė Irena Semėnienė, pradėti reikia nuo bičių pirkimo: „Užtenka įsigyti bent vieną šeimą, kad taptum bitininku, juk susidursi su tomis pačiomis problemomis, iškils tie patys klausimai, augini vieną ar penkias šeimas.“ Įsigijus pirmąją šeimą, kurią sudaro motina, bitės darbininkės ir tranai, galima kreiptis į draugijas dėl pažimėjimo. Gavus jį, būsite kviečiami į įvairiausias paskaitas, šventes, kur galėsite sužinoti visus atsakymus į bitininko kasdienybėje iškylančius klausimus.

Tačiau patyrę bitininkai pataria įsigyti iš karto dvi šeimas, nes žuvus vienintelėje šeimoje motinėlei, sunyksta ir pati šeima. Tokiais atvejais labai gerai turėti antrajai šeimai priklausančią motinėlę. Pirmąjį avilį pastatykite sodo krašte, šiltoje užuovėjoje. Svarbu, kad aplink būtų augmenijos. Pradedantiesiems bitininkams, bijantiems savo naujųjų augintinių įgėlimo, patariama einant prie avilių nesikvepinti, nenaudoti jokių aitrų kvapą skleidžiančių kremų, ypač priemonių po skutimosi ir pan. Bites itin erzina žoliapjovės keliama vibracija.

Ne tik medus teigiamai veikia žmogaus sveikatą, bet ir pats darbas su bitėmis. Jis ugdo pastabumą, stropumą, nuovokumą, ramina mintis ir labai greitai tampa poilsio forma. Tad linkime sėkmės!

Besidomintiesiems bitininkyste rekomenduojame aplankyti Senovinį bitininkystės muziejų Kernavėje.

Dovilė Raustytė

SCAN: Medus

SCAN: Medus

KERTANT EUROPĄ. Garsiai sapnų nepasakok, kalbėk pašnibždom. Jusufas su tėvais gyvena nuošaliame kalnų kaimelyje. Jusufo tėvas Jakupas – bitininkas, jis…

Pikantiškas lašišų kepsnys su daržovėmis

Pikantiškas lašišų kepsnys su daržovėmis

1.Alyvuogių aliejų išsukti su išspaustomis mandarinų sultimis, įberti truputį prieskonių, , pipirų. 2 Lašišos apvolioti, įtrinti gerai su paruoštu mišiniu, palaikyti keletą valandų. Jei nėra laiko, galima ruošti iš karto. Gabaliukus kepti aliejuje iš abiejų pusių, po 3-5 min. pavartant. 3 Kitame indelyje ruošti padažą iš garstyčių, pašildyto medaus, sojų padažo ir alyvuogių aliejaus, gerai išmaišyti. Šiuo padažu aptepti lašišos , dėti į kepimo indą ir talpinti į orkaitę arba į konvekcinę krosnelę. šalia dėti paruoštas daržoves.Kepti 200 laipsnių apie 10 min.(daržoves apvirti iš anksto). 4 Patiekti su daržovėmis ir trupučiu citrinos, skanaus!

Aitrioji arbata šaltam vakarui

Aitrioji arbata šaltam vakarui

Jums reikės: 1 l žaliosios arbatos 1 pakelis karšto vyno prieskonių (tinka SANTA MARIA ir kitokie) 4 šaukšteliai medaus (jei…

Medaus gėrimas

Medaus gėrimas

Atvėsintoje arbatoje išmaišome medų, pilame citrinų bei apelsinų sultis, likerį…

„Tobula žuvis“

„Tobula žuvis“

Žuvį ištrinkite prieskoniais ir palikite valandai. Prieš kepant išvoliokite žuvį krakmole. Padažui išspauskite citriną, įdėkite medaus ir susmulkintas česnako skilteles, išmaišykite. Užpilkite truputį karšto vandens, kad medus ištirptų. Kai žuvis iškeps, ant jos keptuvėje supilkite padažą ir dar kelias minutes pakepkite ant silpnos ugnies. Garnyrui geriausiai tinka ryžiai.

Varškės kremas

Varškės kremas

Šokoladą ištirpinti su medum, sudėti į varškę. Sudėti uogienę, supilti pieną. Suplakti masę iki purumo.

Marinuotos alyvos meduje

Marinuotos alyvos meduje

Paruošiame alyvas. Į indą supilame medų ir plakdami jį maža srovele pilame aliejų. Pasidarius vientisai masei, suberiame visus prieskonius. Alyvas užpilame marinatu. Laikome šaldytuve iki +6°C temperatūros.
Į paruoštą lėkštę klojame salotos lapą, dedame alyvas, jas papuošiame.

Alaus sriuba su medumi

Alaus sriuba su medumi

Į alų įdėkite medaus, aliejaus, griežinėliais supjaustytą citriną ir viską užvirinkite. Juodą duoną supjaustykite gabaliukais, pabarstykite druska bei kmynais ir padžiovinkite orkaitėje, sudėjus į skardą. Sriubą paduokite į stalą su šilta duona. Skanaus!

Virtuvės svečiai – eteriniai aliejai ir hidrolatai

Virtuvės svečiai – eteriniai aliejai ir hidrolatai

Tai, ką paprastai naudojame odai prižiūrėti ir puoselėti, aromaterapinėms reikmėms, gali atverti dar nepažintą pasaulį – kvapų ir skonių virtuvę. Į ją kviečia sveikos „Marmozel“ kosmetikos gamintoja Vilma Žmakova, šiai vasarai sukūrusi naujų receptų rinkinį. Gėrimų, užkandžių ir desertų sudėtinės dalys tokios pat kaip ir kosmetikos – eteriniai aliejai ir hidrolatai.