Žodis medias lotynų kalba reiškia „vidurį“, o meditatio – „paskendimą mintyse“. Pirminė šių žodžių reikšmė nusako meditacijos esmę: ja siekiama pasiekti sąmoningumą, padedantį atkurti vidinę pusiausvyrą.
Budistams ir induistams ši praktika dar III a. pr. Kr. buvo religinių apeigų dalis. Vakarų pasaulyje plačiau domėtis meditacija imta tik XX a. Įkvėpimo Azijos tautų kultūroje ieškojo septintajame dešimtmetyje prasidėjęs hipių judėjimas, o aštuntajame dešimtmetyje meditacija tapo mokslinių tyrimų objektu.
Kelionė į save
Greitas gyvenimo tempas, spaudžiantys terminai, triukšmas ir palaimingas panirimas į savo vidinį pasaulį: visa tai ne taip lengva suderinti. Bent jau pačioje pradžioje. Pradėjus medituoti, būtina apgalvoti keturis dalykus.
Tinkama vieta
Medituodami privalote atsiriboti nuo išorinių trukdžių. Susiraskite patalpą, kurią galėtumėte užrakinti ir pritemdyti. Kambarį, kuriame gerai jaučiatės, ir kuriame vyrauja tinkama temperatūra.
Tinkama laikysena
Teoriškai medituoti galima bet kokia poza. Tačiau patogiausia tai daryti sėdint ant minkštos pagalvėlės arba kėdės. Gulint kyla pavojus užmigti (tai taip pat atpalaiduojanti būsena, tačiau ją tikrai ne visada norėsite pasiekti). Ištieskite nugarą, kad galėtumėte tolygiai kvėpuoti.
Tinkamas laikas
Jei norite autentikos, medituokite tarp antros ir šeštos valandos ryto – senieji meistrai rinkdavosi šį laiką kaip momentą, kai žmogaus pasąmonė yra atviriausia. Tačiau miegaliams tikrai nėra ko nerimauti: medituoti galite bet kuriuo jums priimtinu paros metu.
Tinkamas nusiteikimas
Nepasiduokite, jei nutirpo kojos, neįstengėte atsikratyti minčių apie mokesčius arba, užuot nusiraminę, sulig kiekviena minute darėtės vis nervingesni. Pagrindinis meditacijos principas teigia: nedvejokite, nevertinkite, o tiesiog darykite toliau. Negrupuokite, o išlaisvinkite mintis ir jausmus – jie visi yra vienodai svarbūs. Baigę medituoti, duokite sau laiko grįžti į čia ir dabar. Niekada skubiai neužbaikite seanso.
Spalvų meditacija
Kiekviena spalva sukelia tam tikrus pojūčius: mėlyni ir žali tonai ramina, raudoni ir geltoni – aktyvina. Būtų sunku tai nuginčyti. Vis dėlto svarstymai apie spalvų poveikį dažniau remiasi filosofiniais, o ne moksliškai pagrįstais teiginiais. Prisiminkime kad ir profesoriaus Max Lüscher sukurtą tipologiją, leidžiančią skirstyti žmones pagal keturias spalvas. Psichologai iki šiol naudoja jo spalvų testą ir, atsižvelgdami į pacientų pasirinktas spalvas, sprendžia apie jų charakterį, mąstymo struktūras ir pažiūras. Tačiau palyginkime Goethes ir Lüscher interpretacijas, naujojo amžiaus judėjimą arba Feng šui mokymą: kiekvienu šių atvejų spalvos įgauna vis kitas reikšmes.
Tai įrodyta
- Žmonės, užsiimantys meditacija, dvigubai rečiau serga onkologinėmis ligomis.
- Jau po keturių savaičių žmonės, darantys meditacijos pratimus, 40 procentų geriau atlieka egzaminų užduotis ir koncentracijos pratimus.
- Medituojant lengviau apsisaugoti nuo gripo. Organizmas pradeda gaminti gerokai daugiau antikūnių, padedančių apsisaugoti nuo šios ligos.
- Meditacija 73 procentais sumažina kvėpavimo sutrikimų riziką.
- Užsiimant meditacija, 87 procentais sumažėja tikimybė susirgti tokiomis nervinėmis ligomis, kaip depresija ar paranoja.
- Meditacija padeda įveikti chroniškus skausmus, astmą, alergiją, arteriosklerozę ir žvynelinę.
Pagrindinės meditacijos formos
Laikas.lt
- Kvėpavimas. Visas dėmesys sutelkiamas į tolygų kvėpavimą. Ši technika remiasi vadinamąja transcendentaline meditacija.
- Vizualizacija. Yra du šios technikos būdai: mintyse įsivaizduojamas koks nors raminantis vaizdinys (pvz., banguojanti jūra arba mėgstama spalva) arba tol žiūrima į pasirinktą objektą (žvakės liepsną, rožės žiedą), kol jis tampa visuma.
- Susitelkimas į žodžius. Pradedantiesiems dažnai padeda mantros kartojimas. Gerai žinomas ir skiemuo „Om“, tačiau lygiai taip pat galima kartoti bet kurį maloniai ir raminamai skambantį žodį. Beje, krikščioniškas „aleliuja“ savo vartosena yra labai panašus į mantrą.
- Susitelkimas į kūno pojūčius. Pajausti, kaip oras skverbiasi į ausies spenelį ar dar mažesnę kūno dalį? Galbūt skamba pernelyg patetiškai, tačiau tai iš tiesų veiksminga. „Body Scan“ metodo veiksmingumą patvirtino netgi klinikiniai tyrimai.
- Susitelkimas į judesius. Pasirinkus šį būdą, sąmoningai žengiamas kiekvienas žingsnis, pajuntama grindinio tekstūra. Tokią pačią funkciją atlieka ir jogos arba tai či pratimai.
Laikas.lt – įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!