Mokslininkai atliko unikalų tyrimą, kuris gali padėti suprasti, kaip pelkės reaguoja į klimato pokyčius ir jų gebėjimą saugoti anglies dioksidą. Tam jie paslėpė beveik 20 000 arbatos maišelių, atlikdami pasaulinį eksperimentą, kuris atskleidė naujų įžvalgų apie mūsų planetos anglies kaupimo galimybes.
Eksperimentas su 20 000 arbatos maišelių
Tyrimo metu mokslininkai paslėpė 19 000 arbatos maišelių 180 pelkėse 28 šalyse. Tyrimas parodė, kad kylanti temperatūra gali kelti grėsmę pelkių gebėjimui saugoti anglies dioksidą, rašo „Interesting Engineering”.
„Tai pirmasis tokio pobūdžio ilgalaikis tyrimas naudojant arbatos maišelių metodą, kuris padės mums nustatyti, kaip galime maksimaliai padidinti anglies kaupimą pelkėse ir padėti sumažinti pasaulinius išmetimus. Anglies dioksido kaupimo pokyčiai gali turėti didelės įtakos globaliniam atšilimui – kuo mažiau anglies suskyla, tuo daugiau jos kaupiasi ir tuo mažiau jos patenka į atmosferą“, – sakė Stacy Trevatan-Takett.
Šiame tyrime arbatos maišeliai buvo naudojami kaip paprasta ir nebrangi matavimo priemonė. Pažymėtina, kad tai pirmas kartas, kai arbatos maišeliai buvo naudojami didelio masto tyrime, siekiant įvertinti pelkių anglies dioksido surišimo potencialą.
Mokslininkai paslėpė 40–80 arbatos maišelių apie 15 cm gylyje kiekvienoje pelkės teritorijoje. Buvo naudojamos dvi arbatos rūšys – žalioji ir rooibos, kurios matavo skirtingą organinių medžiagų kiekį dirvožemyje. Žalioji arbata greitai suyra, o rooibos suyra lėčiau. Šie du skirtingi arbatos maišeliai suteikė gilų supratimą apie pelkių anglies kaupimo galimybes.
Svarbu, kad teritorijos buvo tiksliai pažymėtos GPS koordinates, o per trejus metus mokslininkai periodiškai išimdavo arbatos maišelių partijomis iš kiekvienos vietos. Tuomet jie buvo atsargiai sveriami, kad būtų nustatytas likusių organinių medžiagų (arbatos lapų) kiekis.
Tyrimo rezultatai
Tyrimas parodė, kad aukštesnės temperatūros spartina žaliosios arbatos maišelių skilimą, tačiau greitis priklauso nuo pelkės tipo. Švieži vandens telkiniai ir potvynių pelkės buvo laikomi veiksmingiausiomis anglies dioksido kaupimo vietomis, nes jose buvo didžiausias likęs arbatos kiekis.
Šaltinis: https://www.unian.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.