Jei kada nors esate patyrę panikos priepuolį, tikriausiai žinote tą jausmą, kai atrodo, kad pasaulis slysta iš po kojų. Staiga pradeda daužytis širdis, sukasi galva, pradeda drebėti rankos, ir nesvarbu, kaip giliai bandote įkvėpti, vis tiek atrodo, kad trūksta oro. Šie simptomai gali būti itin gąsdinantys ir dezorientuojantys.
Įdomu tai, kad su panikos atakomis susiduria ne tik eiliniai žmonės, bet ir patys psichikos sveikatos specialistai. Psichologė Katelyn Baker, dirbanti Appalachian Life Enrichment konsultavimo centre, atvirai dalijasi savo patirtimi: „Panikos atakas patiriu nuo ketverių metų. Tačiau po ilgų terapijos metų, tinkamo medikamentų derinio ir artimųjų palaikymo, jos tapo daug retesnės – dabar pasitaiko tik kelis kartus per metus, o tai yra didžiulis pokytis.”

Simptomai ir netikėtas sprendimas numalšinti panikos priepuolį
Dažniausi panikos atakos požymiai:
- Stipriai padažnėjęs širdies plakimas
- Prakaitavimas
- Drebulys
- Oro trūkumas
- Kai kuriems žmonėms gali atrodyti, kad jie miršta ar patiria širdies priepuolį
Tačiau Dr. Baker siūlo netikėtą, bet veiksmingą būdą, kaip suvaldyti panikos ataką – čiulpti itin rūgštų saldainį. „Kai liežuvis pajunta stiprų rūgštumo pojūtį, panikos simptomai pradeda silpnėti,” – aiškina psichologė.
Nors išsamių mokslinių tyrimų apie šį konkretų metodą nėra daug, specialistai paaiškina, kad stiprūs jutiminiai dirgikliai – tiek rūgštus skonis, tiek šalto vandens pliūpsnis ant veido – gali laikinai nuraminti migdolinį kūną, smegenų sritį, atsakingą už „kovok arba bėk” reakciją. Ši reakcija dažnai ir sukelia panikos atakos simptomus.
Šio metodo efektyvumą patvirtina ne tik Dr. Baker pacientų patirtys, bet ir socialiniuose tinkluose plintantys liudijimai. Viename „TikTok” vaizdo įraše, kurį peržiūrėjo daugiau nei 3 milijonai žmonių, vartotoja teigia, kad niekas taip greitai nepadėjo nutraukti panikos atakos kaip rūgštus saldainis.
Svarbu nepamiršti
Nors šis metodas gali būti naudingas, jis nėra ilgalaikis sprendimas. Specialistai primena, kad jei panikos atakos kartojasi, būtina kreiptis į gydytoją. Specialistas galės:
- Įvertinti, ar simptomai atitinka panikos sutrikimo kriterijus
- Atmesti kitas sveikatos problemas, galinčias sukelti panašius simptomus
- Nukreipti pas psichoterapeutą ilgalaikiam gydymui
Kognityvinė elgesio terapija gali padėti suprasti specifinius panikos atakų trigerius ir išmokti juos valdyti. Tačiau turėti atsargoje pakelį rūgščių saldainių rankinėje ar darbo stalčiuje – visai nebloga atsarginė strategija.
Šaltinis: https://www.self.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.