Naujausi moksliniai tyrimai atskleidžia, kad reguliariai vartojant omega-3 ir vitamino D papildus galima palaikyti gerą sveikatą ir sumažinti su amžiumi susijusias problemas. Mokslininkai nustatė, kad per trejus metus vartojant šiuos papildus biologinis senėjimas sulėtėjo 3–4 mėnesiais. Dar didesnis poveikis pastebėtas, kai papildai buvo derinami su fizine veikla.
Biologinis senėjimas vyksta molekuliniame lygmenyje. Todėl net ir to paties amžiaus žmonės gali senti skirtingu tempu, priklausomai nuo jų bendros sveikatos būklės. Nors kelių mėnesių sulėtėjimas gali atrodyti nedidelis, mokslininkai pabrėžia, kad tai gali turėti reikšmingų sveikatos privalumų, įskaitant mažesnę tam tikrų ligų riziką.
Omega-3 ir vitamino D nauda: DO-HEALTH projektas
Tyrėjai analizavo duomenis iš DO-HEALTH tyrimo, kuriame buvo nagrinėjama papildų ir fizinio aktyvumo įtaka vyresnio amžiaus žmonėms penkiose Europos šalyse 2012–2014 metais. Tyrime dalyvavo daugiau nei 700 dalyvių, vyresnių nei 70 metų. Jie buvo suskirstyti į grupes. Vieni gavo placebą, kiti – omega-3, vitaminą D ir fizinį aktyvumą, vieną ar visus šiuos veiksnius kartu.
Biologiniam senėjimui įvertinti buvo naudojami keturi biologiniai laikrodžiai, analizuojantys DNR metilinimo pokyčius. Vienas iš jų, „PhenoAge“, parodė, kad vyresnio amžiaus žmonės, vartoję 1 g polinesočiųjų omega-3 riebalų rūgščių iš dumblių, 2000 TV vitamino D per dieną ir 30 minučių per savaitę mankštinęsi tris kartus, sulėtino savo biologinį senėjimą 2,9–3,8 mėnesiais per trejus metus.
Nustatyta, kad omega-3 papildai patys savaime sulėtino biologinį senėjimą trijuose iš keturių epigenetinių laikrodžių. Tačiau derinant su vitaminu D ir fizine veikla poveikis buvo dar stipresnis.

Mokslininkų įžvalgos
Ankstesniuose tyrimuose nustatyta, jog omega-3 sumažino kritimų dažnį 10 % ir infekcijų dažnį iki 13 %, o omega-3, vitaminas D ir fizinė veikla kartu sumažino invazinio vėžio riziką net 61 %.
„Mūsų tyrimas suteikia stiprų signalą, kad omega-3 papildai sulėtina biologinį senėjimą žmonėms, o kartu su vitaminu D ir mankšta šis poveikis tampa dar stipresnis“, – komentavo dr. Bischoff-Ferrari.
Ką tai reiškia visuomenei?
Nors tyrimai rodo teigiamą poveikį, nėra aišku, ar tai reikšmingai pailgina gyvenimo trukmę. Tačiau ankstesni tyrimo duomenys parodė, kad omega-3 papildai sumažino kritimų riziką 10 %, infekcijų dažnį iki 13 %, o derinys su vitaminu D ir fiziniu aktyvumu – vėžio riziką.
Ekspertai atkreipia dėmesį, kad nors šie rezultatai atrodo perspektyvūs, reikia daugiau tyrimų, kad būtų galima daryti platesnes išvadas.
Tinkama mityba, papildai ir fizinis aktyvumas gali turėti teigiamą poveikį sveikatai ir senėjimo procesams. Jei šie rezultatai bus patvirtinti platesniuose tyrimuose, tai gali reikšti naujas strategijas visuomenės sveikatos gerinimui.
Šaltinis: https://www.medicalnewstoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.