Omletas – tai paprastai pagaminamas, tačiau skanus ir sotus patiekalas, mėgstamas įvairių šalių virtuvėse. Jis yra lengvas, greitai paruošiamas ir tinkamas ne tik kaip pusryčių patiekalas, bet gali būti patiekamas tiek pietums, tiek ir vakarienei.
Šiame straipsnyje aptarsime omleto kilmę, jo įdomią istoriją ir populiarumą, taip pat pristatysime keletą populiariausių omletų receptų, kurie padės išbandyti įvairias šio patiekalo versijas jūsų namuose.
Omleto kilmė: nuo senovės iki šių dienų
Omletas turi ilgą ir intriguojančią istoriją. Nors jo kilmė yra ginčytina, šaltiniai teigia, kad omletas galėjo atsirasti tiek senovės Persijoje, tiek viduramžių Prancūzijoje.
Tačiau būtent prancūzai išpopuliarino šį patiekalą ir padarė jį neatsiejama savo virtuvės dalimi. Patiekalas buvo minimas 17 amžiaus prancūzų kulinariniuose leidiniuose, o pats žodis „omletas“ kilęs iš prancūzų žodžio „lamelle“, reiškiančio ploną juostelę.
Omletai visada buvo universalus patiekalas, sutinkamas įvairiose kultūrose, ne tik Prancūzijoje.
Romėnai, pavyzdžiui, kiaušinius maišydavo su medumi ir pienu, o senovės japonai turėjo savo unikalią omleto variaciją.
Taigi, šis patiekals tapo mėgiamu maistu, kurį daugelis tautų adaptavo pagal savo skonį ir tradicijas.
Omleto maistinė vertė
Omletas yra ne tik gardus, bet ir labai maistingas patiekalas. Kiaušiniai (pagrindinis omleto ingredientas) – puikus aukštos kokybės baltymų, vitaminų (A, D, E ir B komplekso) bei mineralų (geležies, cinko ir seleno) šaltinis.
Be to, įvairūs omleto priedai, tokie kaip daržovės ar sūris, leidžia jį pritaikyti pagal kiekvieno poreikius ir skonį.
Kiaušiniai, kaip minėta aukščiau, yra puikus baltymų šaltinis, ši medžiaga yra būtina raumenų atstatymui, augimui ir bendram organizmo funkcionavimui.
Valgant omletą jūsų organizmas gaus ne tik pakankamą kiekį medžiagų, bet ir suteiks sotumo, tad ilgiainiui pastebėsite, jog norisi mažiau užkandžių. O tai puikus sprendimas atidėliojantiems sveiką mitybą.
Jei norite pridėti papildomų skonių ar dar daugiau vertingų maisto medžiagų, pateikiame populiariausius omletų įdarus:
- Sūris (čederis, mocarela)
- Špinatai
- Grybai
- Rūkyta lašiša
- Pomidorai ir paprikos
- Karamelizuoti svogūnai
Omletas: universalus ir lengvas patiekalas
Omletai yra idealus patiekalas norint greitai ir sveikai pavalgyti. Juos galima paruošti vos per keletą minučių, todėl tinka ypač skubantiems kaip pusryčių, pietų ar vakarienės valgis.
Be to, omletai leidžia kūrybingai eksperimentuoti su įvairiais ingredientais ir prieskoniais, sukuriant unikalius skonių derinius.
Omletas gali tapti dar sveikesniu pasirinkimu, jeigu į patiekalą įdėsite daržovių. Paprikos, pomidorai, špinatai ar kiti žalumynai praturtins jį skaidulomis, vitaminais ir mineralais.
Be kita ko, omletas puikiai dera su sveikais angliavandeniais, pavyzdžiui, pilno grūdo skrebučiais ar pilno grūdo kruopomis, prisidedančiais prie ilgesnio sotumo jausmo.
Omleto istorija, kurią verta paminėti
Vienas įdomiausių omleto istorijos mitų yra apie Napoleoną Bonapartą. Pasakojama, kad kartą jis su savo armija sustojo mažame Prancūzijos miestelyje, kur vietinės užeigos šeimininkas jam patiekė omletą.
Napoleonui jis taip patiko, kad kitą dieną jis įsakė surinkti visus miestelio kiaušinius ir pagaminti didžiulį omletą savo kariams. Šis įvykis tapo metinės omleto šventės Prancūzijos mieste Besjere pradžia, kur kasmet gaminamas milžiniškas omletas visiems miestelėnams.
Omleto variacijos pasaulyje
Nors omletas dažniausiai siejamas su Prancūzija, jo variacijos egzistuoja įvairiose pasaulio šalyse. Pavyzdžiui, ispanai gamina storą bulvių ir kiaušinių omletą, žinomą kaip „tortilla española“, o japonai turi savo kvadrato formos omletą, vadinamą „tamagoyaki“.
Šiandien kviečiame detaliau susipažinti su trimis omletų variantais:
- Prancūzija: subtilaus skonio, švelniai iškeptas omletas.
- Ispanija: storas omletas su bulvėmis ir svogūnais.
- Japonija: kvadrato formos „tamagoyaki“, dažnai patiekiamas su ryžiais.
1. Klasikinis prancūziškas omletas
Klasikinis prancūziškas omletas yra subtilaus, švelnaus skonio patiekalas su minkštu vidumi. Jo išorinė dalis yra lygi ir švelni, o viduje yra šiek tiek plaktos kiaušinienės. Šis patiekalas laikomas tikru prancūziškos virtuvės šedevru.
Ingredientai:
- 3 dideli kiaušiniai
- Druska ir pipirai pagal norimą skonį
- 1 šaukštas nesūdyto sviesto
Paruošimas:
- Dubenyje plakite kiaušinius su druska ir pipirais, kol neliks matomų baltymo žymių.
- Ant vidutinės ugnies keptuvėje ištirpinkite sviestą. Įpilkite kiaušinius ir nuolat maišykite šakute, kol kiaušinių masė taps kreminė ir šiek tiek tiršta.
- Kai omleto apačia sutvirtės, švelniai jį sulenkite pusiau ir perkelkite į lėkštę. Jei reikia, formuokite omletą rankšluosčiu, kad jis įgautų migdolo formą.
- Patiekite šiltą ir, jei pageidaujate, pabarstykite žolelėmis.
2. Japoniškas omletas „Tamagoyaki”
Tamagoyaki yra tradicinis japoniškas omletas, dažnai gaminamas vyniojant plonus sluoksnius kiaušinių. Šis patiekalas yra ne tik gardus, bet ir vizualiai patrauklus.
Ingredientai:
- 4 dideli kiaušiniai
- 2 šaukštai sojos padažo
- 2 šaukštai mirino (saldus ryžių vynas virimui)
- 1 šaukštas cukraus
- Aliejus kepimui (rekomenduojama sezamo arba augalinis aliejus)
Instrukcijos:
- Į dubenį įmuškite kiaušinius ir lengvai išplakite. Į plaktus kiaušinius įmaišykite sojos padažą, miriną ir cukrų. Maišykite, kol cukrus visiškai ištirps.
- Įkaitinkite kvadratinę arba stačiakampę tamagoyaki keptuvę (jei tokia turite) arba paprastą keptuvę ant vidutinės ugnies. Sutepkite ją nedideliu kiekiu aliejaus.
- Supilkite dalį kiaušinių mišinio į keptuvę, kad susidarytų plonas sluoksnis. Leiskite jam iš dalies iškepti, kol viršus dar šiek tiek skystas, tačiau apačia jau sutvirtėjo.
- Naudodamiesi mentelėmis, atsargiai pradėkite suvynioti kiaušinį iš vieno krašto į kitą formuojant ritinėlį. Kai ritinys pasieks kito krašto pusę, nustumkite jį į tą pačią pradinę pusę, iš kurios pradėjote sukti, ir palikite laisvą vietą kitam sluoksniui.
- Pakartotinai įpilkite naują ploną kiaušinių mišinio sluoksnį į keptuvę po pirmuoju ritinėliu. Leiskite jam iš dalies iškepti, o tada vyniokite jį kartu su pirmaisiais sluoksniais. Kartokite šį procesą, kol sunaudosite visą kiaušinių mišinį.
- Kai omletas visiškai paruoštas, išimkite jį iš keptuvės ir palikite šiek tiek atvėsti. Po to supjaustykite ritinėlius į 2-3 cm storio gabaliukus.
- Tamagoyaki galima patiekti tiek šiltą, tiek kambario temperatūros, dažnai su ryžiais pusryčiams arba įsidėti į maisto dėžutę pietums.
3. Ispaniškas omletas (Tortilla Española)
Ispaniškas omletas, arba „tortilla española“, yra tradicinis ispaniškas patiekalas, pagamintas iš bulvių ir kiaušinių. Jis be galo skanus tiek karštas, tiek šaltas, ir dažnai patiekiamas kaip užkandis arba pagrindinis patiekalas.
Ingredientai:
- 4 didelės bulvės
- 1 didelis svogūnas
- 5 dideli kiaušiniai
- ½ puodelio alyvuogių aliejaus
- Druska ir pipirai
Paruošimas:
- Bulves nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais, o svogūną taip pat supjaustykite plonais griežinėliais.
- Į keptuvę įpilkite alyvuogių aliejaus ir pakepkite bulves bei svogūnus, kol jie taps minkšti ir įgaus auksinę spalvą.
- Išplakite kiaušinius su druska ir pipirais. Pakeptas bulves ir svogūnus nusausinkite nuo riebalų ir sumaišykite su kiaušiniais.
- Supilkite mišinį į keptuvę ir kepkite, kol omleto apačia taps tvirta. Apverskite omletą ir kepkite kitą pusę, kol jis bus pilnai iškepęs.
- Patiekite karštą arba šaltą, supjaustytą mažais kvadratėliais.
Omletas yra universalus patiekalas, turintis ilgą istoriją ir begalę variacijų. Kiekvienas iš receptų leis mėgautis skirtingomis šio nuostabaus patiekalo versijomis jūsų namuose!
Šaltiniai:
- https://www.egginfo.co.uk/blog/who-invented-omelette
- https://oldeuropean-restaurant.com/the-origin-of-omelettes/
- https://www.seriouseats.com/classic-french-omelette-recipe
- https://cafedelites.com/spanish-omelette/
- https://whattocooktoday.com/hawker-fried-oyster-omelette.html
- https://www.chicagowaffles.com/the-fascinating-story-of-the-omelette/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.
Esu Silvija, Laikas.lt straipsnių autorė. Myliu rašymą, bet labiausiai patinka tai daryti prasmingai. Tikiuosi, kad mano straipsniai skaitytojams padeda ne tik sužinoti, ką nors naujo, bet ir turiningai praleisti tas kelias minutes skaitant.