Jaučiatės tarsi apimti pavydo? Nesate vieni. Pavydas santykiuose – dažnas reiškinys. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kodėl kyla pavydas santykiuose, kaip jį atpažinti ir suvaldyti.
Nors pavydą dažnai sukelia realios situacijos, tokios kaip neištikimybė ar per didelis dėmesys darbui, tačiau dažnai jo šaknys slypi mumyse. Kai jaučiamės laimingi ir saugūs, pavydas retai aplanko. Tačiau kai esame pažeidžiami ar jaučiamės nepakankamai geri, tampa sunkiau pasitikėti savo partneriu ir santykių tvirtumu.
Pavydas gali būti ypač opi problema, jei:
- kenčiame nuo žemos savivertės;
- turime neigiamų įsitikinimų apie save, atsiradusių dėl vaikystės traumų;
- jaučiame nerimą dėl santykių, nes vaikystėje nesijaučiame saugūs ir mylimi;
- turime nestabilią asmenybę ir giliai bijome būti palikti.
Pavydas santykiuose: kaip atpažinti?
Dažnai gėdijamės pripažinti, kad esame pavydūs. Tačiau yra požymių, kurie išduoda pavydo jausmą:
- nuolatinis pyktis ant partnerio;
- partnerio veiklos stebėjimas ar šnipinėjimas;
- kontroliuojantis ir reiklus elgesys, pavyzdžiui, draudimas matytis su tam tikrais žmonėmis;
- ultimatumų kėlimas;
- pasyvi agresija (vėlavimas, neatsakymas į žinutes ir pan.);
- kaltinimas partnerį pavydu;
- nuolatinis „sirgimas” siekiant priversti partnerį skirti daugiau dėmesio.
Ar tampame pavydesni?
Socialiniai tinklai ir internetinė komunikacija neabejotinai pakeitė mūsų santykius. Dabar lengviau šnipinėti savo partnerį ir nuolat su juo bendrauti. Tyrimai rodo, kad dviprasmiškas bendravimas socialiniuose tinkluose gali sukelti grėsmės santykiams jausmą, net jei realiai jos nėra.

Ar pavydas santykiuose yra būtina meilės dalis?
Pavydas nėra būtinas, bet ir nėra gėdingas. Kartais tai ženklas, kad santykiuose kažkas negerai ir reikia imtis veiksmų. Kitais atvejais pavydas gali būti susijęs su neišspręstomis praeities problemomis. Tokiu atveju pavydas gali būti ženklas, kad laikas dirbti su savimi.
Kaip suvaldyti pavydo jausmą?
Jei jaučiate nuolatinį pavydą, nepanikuokite. Yra būdų, kaip jį suvaldyti:
- Atkreipkite dėmesį į tai, kas vyksta jūsų gyvenime. Pavydo jausmas gali būti būdas atitraukti dėmesį nuo kitų problemų. Lengviau kaltinti savo santykius ar perkelti savo streso ir žemos savivertės jausmus ant partnerio, nei, pavyzdžiui, pripažinti, kad nerimaujame dėl galimo atleidimo iš darbo.
- Paklauskite savęs, ko jus moko pavydas. Pavydas gali atskleisti mūsų giliai įsišaknijusias vertybes. Jei pavydas rodo, kad vertinate sąžiningumą ir autentiškumą, kodėl renkatės partnerius, kurie slepia paslaptis? Galbūt laikas išsiaiškinti savo vertybes ir aptarti jas su partneriu?
- Nepasiduokite destruktyviam elgesiui, kurį sukelia pavydas. Vienintelis sprendimas – saugus ir atviras bendravimas. Jei norite patikrinti partnerio žinutes ar kitaip pažeisti jo privatumą, stenkitės tai vertinti kaip ženklą, kad reikia pasikalbėti, o ne kaip impulsą, kuriam turite pasiduoti.
- Būkite sąžiningi dėl savo praeities ar emocinių problemų. Ar tiesa, kad visada esate pavydūs ir nesaugūs santykiuose? Ar intymumas jus paverčia panikos apimtu ar net piktu žmogumi?
- Apsvarstykite porų terapiją. Kartais trečiosios šalies pagalba gali padėti jums ir jūsų partneriui išsiaiškinti, kas iš tikrųjų vyksta, užuot gyvenus nerimu ir baime dėl to, ką galvoja ir jaučia kitas.
Svarbu prisiminti, kad pavydas yra natūralus jausmas, tačiau svarbu jį valdyti ir neleisti jam sugriauti jūsų santykių. Atviras bendravimas, savęs pažinimas ir darbas su savimi gali padėti įveikti pavydo iššūkius ir kurti sveikus bei tvirtus santykius.
Šaltinis: https://www.harleytherapy.co.uk/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.