Persimonai – tai saldūs, sultingi vaisiai, kilę iš Kinijos ir Japonijos. Jie būna įvairių formų ir dydžių, nuo mažų ir apvalių iki didelių ir pailgų. Persimonų spalva gali skirtis nuo oranžinės iki tamsiai raudonos, priklausomai nuo veislės ir brandos.
Skonis dažnai apibūdinamas kaip saldus ir šiek tiek sutraukiantis, ypač kai vaisiai nėra visiškai prinokę. Prinokę persimonai būna minkšti ir saldūs. Jie yra geras vitamino C ir skaidulų šaltinis. Juos galima valgyti šviežius, dėti į salotas, kepti arba gaminti uogienes.
Persimonai: kokia jų maistinė vertė?
Persimonų maistinė vertė priklauso nuo veislės ir dydžio, tačiau apskritai jie yra geras kai kurių svarbių maistingųjų medžiagų šaltinis. Štai keletas pagrindinių komponentų:
- Geras vitamino C šaltinis, kuris stiprina imuninę sistemą ir yra svarbus kolageno gamybai. Taip pat juose yra nedidelis kiekis vitamino A ir kai kurių B grupės vitaminų.
- Persimonai yra geras kalio šaltinis, kuris yra svarbus normaliam širdies ritmo funkcionavimui ir kraujospūdžio reguliavimui. Juose taip pat yra nedidelis kiekis magnio, mangano ir vario.
- Persimonai yra geras skaidulų šaltinis, svarbus virškinimo sistemai ir padedantis reguliuoti cukraus kiekį kraujyje.
- Persimonai turi antioksidantų, kurie padeda apsaugoti ląsteles nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio.
- Persimonai yra gana saldūs vaisiai, todėl juose yra nemažas kiekis angliavandenių ir cukraus. Todėl žmonės, sergantys diabetu, turėtų juos vartoti saikingai.
Persimonai: kiek galima suvalgyti per dieną?
Nėra griežtai apibrėžto persimonų kiekio, kurį galima suvalgyti per dieną. Tai priklauso nuo kelių veiksnių:
- Didesni ir fiziškai aktyvesni žmonės gali suvartoti daugiau kalorijų nei mažesni ir mažiau aktyvūs.
- Persimonai, kaip ir kiti vaisiai, turi kalorijų. Jei stengiatės kontroliuoti savo kalorijų suvartojimą, persimonų kiekis turėtų būti pritaikytas prie jūsų bendros dietos.
- Žmonės, sergantys diabetu ar turintys kitų sveikatos problemų, gali turėti apribojimų dėl vaisių suvartojimo.
Apskritai, 1-2 vidutinio dydžio persimonai per dieną yra priimtinas kiekis daugumai sveikų žmonių. Tačiau jei turite abejonių, geriausia pasikonsultuoti su gydytoju ar dietologu, kad nustatytumėte jums tinkamą persimonų kiekį.
Persimonų uogienė
Persimonų uogienė – universali priemonė kulinariniams eksperimentams. Ją galima tepti ant duonos ar bandelių, dėti į pyragus ar keksiukus, naudoti kaip neįprastą padažą prie mėsos ar varškės patiekalų. Puikiai tinka ir prie blynų ar vaflių, o jogurto ar avižinių dribsnių mėgėjai taip pat ras jai vietą savo pusryčių dubenėlyje.
Jums reikės:
- 1 kg prinokusių persimonų
- 700 g cukraus (galite mažinti, jei persimonai labai saldūs)
- 1 citrinos sultys
- 1-2 šaukštai vandens (prireikus)
Gaminimo eiga:
- Persimonus nuplaukite ir supjaustykite mažais gabaliukais. Jei persimonai labai kieti, galite juos trumpai apvirti verdančiame vandenyje apie 1 minutę. Tai padės jiems greičiau suminkštėti.
- Sudėkite persimonus į didelį puodą, suberkite cukrų ir įpilkite citrinos sulčių. Galima įberti ir šaukštą vandens, jei norite, kad uogienė geriau tirštėtų.
- Užvirkite ant vidutinės ugnies, nuolat maišydami, kad cukrus ištirptų.
- Sumažinkite ugnį ir virkite, retkarčiais pamaišydami, kol uogienė sutirštės (apie 30-45 minutes). Uogienės tirštumą galite patikrinti įlašinę šaukštą ant šaltos lėkštutės – jei uogienė nesubyra, ji paruošta.
- Karštą uogienę supilstykite į sterilizuotus stiklainius, sandariai užsukite ir apverskite dangteliais žemy, kad atvėsdama geriau užsidarytų.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.