1.5 C
Vilnius
Sekmadienis, 8 gruodžio, 2024

Prancūzų mados diktatorių namai

Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Pierre Cardin – garsiausios XX amžiaus prancūzų mados pasaulio ikonos, kurių namai iki šiol audrina ekstravagantiškų, autentiškų interjerų medžiotojų fantaziją. San Lorano žydroji vila su rojaus sodais Maroke, Prabangūs Šanel apartamentai Paryžiuje, futuristiniai Kardeno Burbulų rūmai ant Viduržemio jūros kranto ir pilys Provanse bei Venecijoje. Kaip visa tai atrodo iš arti?..

Coco Chanel. Kur iš tikrųjų gyveno Šanel?

Prancūzų dizainerė Koko Šanel (Coco Chanel) turėjo nuostabaus grožio apartamentus Pirmajame Paryžiaus rajone, sename prabangiame name, pažymėtame numeriu 31. Rue Cambon – tai vieta, į kurią šiandien užsuka mados gurmanai, nes čia tebeveikia legendinis „Chanel Boutique“. Tiesa, kalbama, kad Coco Chanel šiuose keturių aukštų apartamentuose niekada taip ir nepernakvojo, nes ištisus trisdešimt metų ji nakvodavo netoliese esančiame prabangiajame Ritz viešbutyje (Hôtel Ritz Paris). Nepaisant to, Rue Cambon apartamentai išliko tokie, kokie jie buvo tada kai čia rytais iš Ritz viešbučio sugrįždavo garsioji dizainerė Šanel.

Šanel name tebėra įspūdingieji veidrodiniai laiptai, kuriais pakilus, galima patekti į unikalų interjerų pasaulį. Kiekvienas kambarys čia skirtingas: svetainė, dekoruota autentiškais XVIII amžiaus kinų manufaktūros sienų apmušalais, vėduoklėmis, vazomis, itališkais veidrodžiais, rafinuoto dizaino baldais. Asmeninė dizainerės sveitainė, į kurią užsukdavo tik geriausi Šanel draugai, atspindi art deco erą. Šiame kambaryje yra daugybė daiktų iš Coco kolekcijos: stiklinių statulėlių, burtų gaublių, elnių, knygų, veidrodžių, prabangių krėslų bei baldų, apmuštų gėlių raštų ir smėlio spalvos gobelenais, o taip pat legendinė Šanel modernaus dizaino sofa, XVIII amžiaus krištolo sietynas, kiniškos širmos ir daugybė kitų ekstravagantiškų detalių. 

Yves Saint Laurent. Žydroji Majorelle vila su marokietiškais sodais

Vienas įtakingiausių prancūzų mados diktatorių – Yvas San Loranas (Yves Saint Laurent), prieš dvejus metus miręs nuo smegenų vėžio, yra palaidotas savo įspūdingoje viloje Maroke. Dizainerio pelenai išbarstyti Majorelle vilos botaniniuose soduose, supančiuose vieną gražiausių Marakešo vilų – Majorelle. Šią vilą San Loranas nusipirko dar 1980 metais, nors pats gyveno Paryžiuje ir Rue Babylone gatvėje turėjo apartamentus nemažiau įspūdingus už Coco Chanel, vilą Maroke jis greitai pavertė savo antraisiais namais.

Yves Saint Laurent butas Paryžiuje, 2009

San Lorano vilą Maroke dar 1924 m. suprojektavo žymus prancūzų menininkas Jacques Majorelle, todėl vilos kompleksas su sodais iki dabar vadinamas jo vardu. Į Maroką Žakas Majorelė atkeliavo vos įsibėgėjus tarpukariui ir Marakešo miesto pakraštyje nusipirko sklypą su apleista senovine kavos plantacija. Čia jis suprojektavo art deco stilistikos vilą ir nudažė ją intensyviu žydrai-mėlynu atspalviu, kuris menininko garbei buvo pavadintas bleu Majorelle. Įspūdinga vila buvo apsodinta dar įspūdingesniais egzotiškų augalų sodais, bet po tragiškos Majorelės mirties autoavarijoje, visas kompleksas buvo labai apleistas. Tada vilą nusipirko Yvas San Loranas ir kruopščiai ją restauravo, taip pat atgaivino sodus su fontanais ir vandens baseinais. Netrukus ši vieta tapo privačiu San Lorano rojumi Maroke. Šiandien čia veikia Islamo meno muziejus, kuriame eksponuojama Žako Majorelės kūrybos darbai bei San Lorano surinkta Šiaurės Afrikos tekstilės kolekcija.

Pierre Cardin. Dizaineris, kuriam priklauso Markizo de Sado, Kazanovos ir Burbulų rūmai

Prancūzų dizaineriui Pjerui Kardenui (Pierre CaMarkizo de Sado pilies griuvesiai Lakostoje, Provansas_360rdin), išgarsėjusiam futuristiniais kostiumais dar praeito amžiaus viduryje, šiandien priklauso pornografijos pionieriaus Markizo de Sado pilis, stovininti mažame, žavingame Lakostos miestelyje, Provanso regione. Pilyje, kurioje Prancūzų revoliucijos laikais paryžietis Markizas de Sadas keldavo nevaržomas orgijas, prieš kelis metus Kardenas atidarė Lakostos teatrą (Théâtre de Lacoste) ir kiekvienais metais čia organizuoja teatro festivalį – „Le Festival de Lacoste“.

Kardenui taip pat priklauso įspūdingi rezidenciniai rūmai Venecijoje, kuriuose XVIII amžiuje rezidavo pats garsiausias pasaulio meilužis – Giacomo Casanova, tačiau pats ekstravagantiškiausias statinys priklausantis Kardenui yra Burbulų rūmai, kitaip dar vadinami Maison Bulle. Burbulų rūmai stovi Prancūzų Rivjeroje šalia Kanų miesto. Rūmai, kuriuose viskas nuo sienų iki grindų ir lubų yra apvalu, primena pasakiškas mažųjų hobitų olas, tiesa, sumaišytas su septintojo dešimtmečio kosminiu futurizmu ir burbulais. Pats Pjeras Kardenas savo pirmąją burbulinę suknelę pristatė dar 1954 m., o praėjus daugiau kaip trisdešimčiai metų nuo pirmosios „Bubble dress“, jis surado ir ekstravagantiškus 1200 m² ploto Burbulų rūmus ant Viduržemio jūros kranto.

Burbulų rūmai, Kanai, Prancūzų Rivjera, 2008

Maison Bulle buvo pasatatyti 1975 m. pagal architekto Antti Lovago projektą. Ekstremaliai madingo Space-Age stiliaus vilą Žydrajame krante, Pjeras Kardenas nusipirko tiesiai iš Sothebys aukciono, 1989 metais. Rūmų viduje esančių dešimties įspūdingo dizaino apartamentų interjerus dekoravo dešimt skirtingų menininkų, o visos rūmų grindys buvo nuklotos itališku Karara marmuru, kurį savo skulptūroms naudojo net pats legendinis Mikelandželas. Dabar Burbulų rūmuose vyksta grandioziniai Kardeno vakarėliai, madų pristatymai ir net kino filmų premjeros.

Sandra Kliukaitė

Redakcija
Redakcija
Laikas.lt - įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!

Taip pat skaitykite: