Naujausias tyrimas, atliktas Olandijoje ir publikuotas moksliniame žurnale „Scientific Reports“, atskleidė, kaip susiję psichopatinės savybės ir skausmo suvokimas. Mokslininkai nustatė, kad asmenys, turintys aukštesnį psichopatinių savybių lygį, pasižymi sumažėjusiu jautrumu skausmui, sukeltam elektros stimuliacijos. Be to, tie, kurie mažiau jautriai reagavo į savo pačių patiriamą tokio pobūdžio skausmą, linko nuvertinti kitų žmonių patiriamo skausmo intensyvumą.
Psichopatija yra asmenybės sutrikimas, kuriam būdingas empatijos trūkumas, manipuliacinis elgesys, impulsyvumas ir paviršutiniškos emocijos. Asmenys, turintys psichopatijos bruožų, dažnai pasižymi paviršutinišku žavesiu ir apgaulingais socialiniais įgūdžiais, leidžiančiais jiems manipuliuoti kitais asmeniniais tikslais. Jie paprastai jaučia mažai arba visai nejaučia gailesčio dėl savo veiksmų ir linkę toleruoti didelę riziką bei trokšti jaudulio.
Nors psichopatija yra pripažintas sutrikimas, jai būdingi asmenybės bruožai įvairiais laipsniais gali būti randami ir asmenims, kurie neatitinka klinikinių kriterijų. Tokie asmenys vadinami turinčiais psichopatinių savybių. Asmenys, turintys aukštesnį tokių savybių lygį, dažnai pasižymi padidėjusia agresija ir polinkiu į tarpasmeninį bei seksualinį smurtą. Ryškesnės psichopatinės savybės būdingos 15–25% nusikaltėlių, palyginti su tik 1–4% bendrosios populiacijos.
Psichopatinės savybės, empatijos trūkumas ir sumažėjęs jautrumas skausmui
Tyrimo autorė Dimana V. Atanassova ir jos kolegos pažymi, kad empatijos trūkumas – ypač sumažėjęs jautrumas kitų žmonių skausmui – yra viena ryškiausių asmenų, turinčių psichopatinių savybių, charakteristikų. Jie iškėlė hipotezę, kad tai gali būti todėl, jog asmenys, turintys aukštą psichopatinių savybių lygį, taip pat yra mažiau jautrūs savo pačių skausmui. Todėl sumažėjusi reakcija į asmeninį skausmą gali paskatinti juos manyti, kad kiti žmonės skausmą patiria panašiai.

Tyrimo metodika ir rezultatai
Tyrime dalyvavo 74 sveiki dalyviai, kurie buvo atrinkti įvairiais būdais, įskaitant socialinę žiniasklaidą, tiesioginį bendravimą ir specialią atrankos sistemą. Vidutinis dalyvių amžius buvo 32 metai, o 60% jų buvo moterys. Dalyviai atliko psichopatinių savybių, skausmo baimės ir empatijos vertinimus. Jiems taip pat buvo atlikti skausmo slenksčio ir jautrumo elektros (elektros šokų), spaudimo ir šalčio skausmui vertinimai. Spaudimo ir elektros skausmas buvo vertinami naudojant specialius prietaisus, o šalčio skausmas buvo matuojamas panardinant vieną ranką į maždaug 2 °C temperatūros vandenį. Dalyvių buvo paprašyta nurodyti, kada jie pirmą kartą pajuto skausmą (slenkstį), ir ištraukti ranką, kai skausmas tapo nepakeliamas (jautrumas).
Po to dalyviai peržiūrėjo skaitmeninių vaizdų seriją, kurioje buvo pavaizduotos dešinės rankos ir kojos įvairiose skausmingose ir neskausmingose kasdienėse situacijose. Jų užduotis buvo įvertinti, kiek skausminga atrodė kiekviena pavaizduota situacija.
Rezultatai parodė silpnus, bet esamus ryšius tarp jautrumo skirtingiems skausmo tipams (šalčiui, elektrai ir spaudimui). Dalyviai, turintys aukštesnes psichopatines savybes, linko pranešti apie mažesnę skausmo baimę ir mažesnį jautrumą skausmui. Konkrečiai, šie asmenys mažiau bijojo skausmo ir lengviau toleravo vidutinio stiprumo elektros skausmą. Tačiau nebuvo reikšmingų ryšių tarp psichopatinių savybių ir jautrumo ar tolerancijos šalčio ar spaudimo skausmui.
Padidėjusios psichopatinės savybės lemia sumažėjusį jautrumą elektros skausmui ir sumažėjusią savo pačių skausmo baimę. Savo ruožtu šis sumažėjęs jautrumas ir baimė buvo susiję su mažesne empatija kitų žmonių skausmui.
„Mes radome pagrindimą teiginiui, kad skausmo empatija priklauso nuo savo pačių skausmo patirties. Gyvenimo būdo savybės unikaliai prognozavo mažesnę skausmo empatiją, kai buvo naudojami skausmingų scenarijų įvertinimai, priimant „savęs“ perspektyvą, o tarpasmeninės savybės parodė priešingą modelį. Kita vertus, aukštesnysis psichopatijos veiksnys buvo susijęs su sumažėjusia skausmo empatija per tarpinį elektros, bet ne šalčio ar spaudimo skausmo nejautrumo vaidmenį“, – apibendrino tyrimo autoriai.
Šaltinis: https://www.psypost.org/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.