-0.2 C
Vilnius
Antradienis, 21 sausio, 2025

Rūkymas jaunystėje gali daryti nepataisomą žalą sveikatai – mokslininkų pranešimas

Rūkymas yra viena dažniausių sveikatos problemų priežasčių pasaulyje, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad pradėti rūkyti ankstyvame amžiuje gali turėti dar rimtesnių pasekmių.

Mokslininkai pastebėjo, jog jauname amžiuje prasidėjęs rūkymas ne tik padidina riziką susirgti lėtinėmis ligomis, bet ir gali negrįžtamai paveikti žmogaus organizmo funkcijas visam gyvenimui.

Tyrimą aprašo leidinys New Medical.

Rūkymas ir jo poveikis – tyrimas

Tyrimas, kurį atliko mokslininkų grupė, nagrinėjo jauno amžiaus rūkymo įtaką organizmo vystymuisi.

Buvo nustatyta, kad rūkymo poveikis yra itin stiprus paauglystėje ir ankstyvoje jaunystėje, kai žmogaus organizmas dar intensyviai vystosi.

Nikotinas ir kiti tabako produktų chemikalai gali sukelti negrįžtamą žalą plaučiams, širdies ir kraujagyslių sistemai, taip pat neigiamai paveikti smegenų veiklą.

Rūkymas ir žala sveikatai

Poveikis sveikatai

Rūkymas jaunystėje siejamas su:

  1. Padidėjusia širdies ligų rizika. Ankstyvas nikotino poveikis gali sukelti kraujagyslių susiaurėjimą ir padidinti kraujospūdį, taip sudarant prielaidas širdies ligoms.
  2. Kvėpavimo problemomis. Jauname amžiuje rūkymas gali sutrikdyti plaučių vystymąsi, sumažinti jų funkcionalumą ir padidinti lėtinio bronchito ar astmos riziką.
  3. Psichikos sveikatos sutrikimais. Nikotinas gali paveikti smegenų vystymąsi, sukelti priklausomybę bei padidinti nerimo ar depresijos tikimybę.

Kodėl tai svarbu?

Mokslininkai pabrėžia, kad svarbu užkirsti kelią rūkymo pradžiai tarp jaunų žmonių. Švietimo programos, visuomenės informavimo kampanijos ir griežtesni tabako kontrolės įstatymai gali padėti sumažinti jaunimo rūkymo dažnumą.

Ankstyva prevencija gali ne tik apsaugoti nuo priklausomybės, bet ir išsaugoti daugelio žmonių gyvenimo kokybę.

Rūkymo poveikis jaunystėje yra daug rimtesnis, nei manyta anksčiau. Todėl svarbu skatinti sveiką gyvenimo būdą ir užtikrinti, kad jaunoji karta žinotų apie šio žalingo įpročio pasekmes.

Be individualios žalos, jaunimo rūkymas sukuria ilgalaikes pasekmes ir visuomenei. Padidėjęs sergamumas lėtinėmis ligomis didina sveikatos priežiūros sistemų apkrovą, o sumažėjęs produktyvumas dėl ankstyvų sveikatos problemų neigiamai veikia ekonomiką.

Investicijos į prevencines programas ir griežtesnis tabako reklamos bei pardavimo reguliavimas gali ne tik pagerinti žmonių gyvenimo kokybę, bet ir sumažinti bendrą finansinę bei socialinę rūkymo naštą.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Šaltinis: https://tsn.ua/

Kamile
Kamile
Sveiki! Esu Kamilė, Laikas.lt straipsnių autorė. Man labai patinka gaminti, rūpintis namais bei savimi. Visais atrastais receptais, bei patarimais apie meilę sau noriu pasidalinti su skaitytojais, tikiu, kad publikuojami straipsniai ir idėjos gali padėti nudžiuginti jus ir jūsų namiškius.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: