-1.5 C
Vilnius
Šeštadienis, 7 gruodžio, 2024

Santykių statusas: ar geriau nelaimingi santykiai ar buvimas vienišu?

Pasaulyje vis daugiau žmonių pasirenka būti vienišais. Tačiau dažnai kyla klausimas – ar vienišiai yra laimingesni nei tie, kurie yra santykiuose? Intuityviai galėtume manyti, kad vieniši žmonės gali būti laimingesni už tuos, kurie nelaimingi santykiuose. Tačiau galbūt mažiau laimingi nei žmonės, esantys labai laimingose santykiuose? Taigi, straipsnyje sužinosite, kuris santykių statusas yra blogiausias.

Tyrimas apie skirtingų santykių statusų pasekmes

Neseniai paskelbtas tyrimas, atliktas moksliniame žurnale „Evolutionary Psychological Science“, tyrinėjo emocinę gerovę ir pasitenkinimą gyvenimu tarp vienišų ir santykiuose esančių žmonių įvairiose šalyse (Apostolou ir kt., 2024). Tyrimą atliko mokslininkas Menelaos Apostolou, o tyrimų komanda analizavo 6 338 savanorių duomenis.

Svarbu paminėti, kad duomenys buvo renkami ne tik vienoje šalyje, bet ir 12 skirtingų šalių, įskaitant Kiniją, Egiptą, Graikiją, Japoniją, Omaną, Peru, Lenkiją, Rusiją, Ispaniją, Turkiją, Jungtinę Karalystę ir Ukrainą. Savanorių vidutinis amžius buvo 32,7 metų.

Buvo klausiamas tiriamųjų santykių statusas. 29,4% savanorių buvo susituokę, 23,5% buvo santykiuose, tačiau nesusituokę. Be to, 19,3% buvo vieniši pagal savo pasirinkimą, 12,2% buvo vieniši, nors ir ieškojo partnerio. 9,1% buvo tarp santykių, o 6,5% turėjo neaiškų santykių statusą. Savanoriai užpildė kelis psichologinius klausimynus, kurie apėmė temas, tokias kaip pasitenkinimas gyvenimu, laimė, teigiamos ir neigiamos emocijos, optimizmas, gyvenimo prasmė ir pasitenkinimas santykiais.

Kuris santykių statusas geresnis pasak tyrimų

Santykių statusas: ką tyrėjai išsiaiškino?

Tyrimo rezultatai atskleidė, kad žmonės, kurie buvo susituokę arba santykiuose, turėjo aukščiausią pasitenkinimą gyvenimu ir emocinę gerovę. Žmonės, kurie buvo vieniši, bet norėjo turėti partnerį, buvo mažiausiai laimingi. Tuo tarpu tie, kurie pasirinko būti vieniši arba buvo tarp santykių, pasižymėjo vidutiniais pasitenkinimo gyvenimu ir emocinės gerovės lygiais.

Tačiau įdomus rezultatas buvo pastebėtas, kai buvo įtraukta santykių kokybė į statistinę analizę. Žmonės, esantys geruose santykiuose, turėjo aukštesnę emocinę gerovę ir pasitenkinimą gyvenimu nei tie, kurie buvo bloguose santykiuose. Lyginant žmones, esančius bloguose santykiuose su vienišais žmonėmis, buvo pastebėta, kad būdami nelaiminguose santykiuose žmonės praleidžia daugiau laiko būdami nelaimingi nei vienišiai. Be to, vieniši žmonės turėjo aukštesnį pasitenkinimą gyvenimu nei tie, kurie buvo bloguose santykiuose.

Ar blogi santykiai blogesni nei nelaimingas vienišumas?

Apskritai tyrimo rezultatai rodo, kad tiek vieniši žmonės, kurie ieškojo antros pusės, tiek tie, kurie yra nelaiminguose santykiuose, yra mažiau patenkinti gyvenimu. Jie taip pat pasižymi prastesne emocine gerove nei žmonės, kurie yra susituokę arba turi gerus santykius. Tačiau būti bloguose santykiuose atrodo blogiau nei būti involiuciniu būdu vienišu.

Santykių kokybė svarbiau nei santykių statusas

Taigi, tyrimas atskleidžia svarbą ne tik būti santykiuose, bet ir užtikrinti, kad šie santykiai būtų sveiki ir teigiami. Tai primena, kad pasitenkinimas gyvenimu priklauso ne tik nuo to, ar mes esame poroje, bet ir nuo emocinės gerovės, kurią patiriame santykiuose. Kartais geriausias sprendimas gali būti išeiti iš santykių, kurie nebeprisideda prie mūsų laimės, ir leisti sau augti bei tobulėti kaip asmenybei.

Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Saulena
Saulena
Sveiki! Esu Saulena, Laikas.lt straipsnių autorė. Mane ypač domina psichologija, sveika gyvensena. Rašydama siekiu ne tik įtraukti skaitytojus, bet ir padėti jiems geriau suprasti save, atrasti patarimų geresnei savijautai bei rasti atsakymus į kasdienius klausimus.

Taip pat skaitykite: