Now Reading
Šiemet gripas negąsdins

Šiemet gripas negąsdins

Šiemet gripas negąsdins

Įpusėjus rudeniui ir atšalus orams, dažnai pradedame sloguoti, kosėti, skųstis įvairiomis peršalimo ligomis. Praėjusiais metais siautėjusi gripo banga sukėlė nerimą, tačiau specialistai tikina, kad šiemet sergančiųjų bus mažiau.

Apie šių metų gripo tendencijas ir apsaugos priemones laikas.lt kalbėjosi su Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėja Nerija Kuprevičiene. „Šiuo metu paskelbtas postpandeminis laikotarpis. Dalis žmonių persirgo gripu per didžiąją pandemijos bangą, kuri buvo praeitų metų rudens – žiemos laikotarpiu, todėl nesitikima tokios didelės sergančiųjų bangos. Viruso plitimas nebegali būti toks intensyvus kaip praėjusiais metais, kai atsiradus naujam virusui, visi žmonės yra jam imlūs,“ – ramino N. Kuprevičienė

Skiepai neapsaugos nuo peršalimo 

Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėja tikino, kad pagrindinė apsauga nuo gripo – skiepai, tačiau perspėjo, kad žmogus pasiskiepijęs nuo gripo nėra apsaugotas nuo kitų virusų sukeliamų peršalimo ligų, kurios pasireiškia sloga, kosuliu, kartais karščiavimu. „Negalima tikėtis, kad skiepas apsaugos apskritai nuo visų peršalimo ligų, nes jis apsaugo tik nuo gripo ir jo komplikacijų,“ – teigė N. Kuprevičienė.

Pasak pašnekovės, skiepytis pirmiausia rekomenduojama rizikos grupėms, t.y. tiem žmonėm, kuriems gripas pats pavojingiausias ir gali sukelti arba lėtinių ligų paūmėjimus, arba komplikacijas ir netgi mirtis.

Rizikos grupės: asmenys vyresni negu 65 metų amžiaus, sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, taip pat bet kokio amžiaus asmenys, kurie serga lėtinėmis ligomis.

Rekomendacijos iš specialistės lūpų

N. Kuprevičienė vardijo ir daugiau priemonių, skirtų apsisaugoti nuo gripo ir visų virusų, kurie plinta oro lašeliniu keliu:
  • Pirmiausia ir reikšmingiausia priemonė yra dažnas rankų plovimas. „Moksliniais tyrimais įrodyta, kad teisingas ir dažnas rankų plovimas yra pakankamai efektyvi priemonė apsisaugojant nuo gripo ir kitų ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų.“
  • Kita svarbi higienos priemonė – neleisti rankomis veido srities: akių, nosies, burnos.
  • Jei kažkas serga, vengti artimo kontakto su tuo žmogumi. „Reikia stengtis išlaikyti bent vieno metro ir didesnį atstumą.“
  •  Laikytis kosėjimo, čiaudėjimo higienos. „Jei žmogus serga ir jam pasireiškia simptomai, kurie gali būti peršalimo ligų arba gripo, tai jis turėtų jokiu būdu nečiaudėti ir nekosėti neprisidengus, nes virusas plinta didesniu atstumu aplinkiniams.“
Pašnekovė teigė, kad specifinė apsauga nuo gripo – vakcina, o išvardytos higieninės priemonės tik padeda užtverti kelią virusų patekimui į organizmą. Paklausta apie liaudiškas priemones nuo peršalimo ligų ir gripo (tokias kaip medus, citrina ir česnakai), N. Kuprevičienė teigė, kad jos skirtos daugiau bendram organizmo stiprinimui, o ne apsaugai nuo gripo.

Aistė Verbylaitė

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top