-2.5 C
Vilnius
Antradienis, 18 kovo, 2025

Sinoptikai atsako: kodėl kovo mėnuo toks permainingas? Ir kas lemia drastiškai kintantį orą?

Kovo mėnuo – tai pereinamasis laikotarpis tarp žiemos ir pavasario, todėl orų permainingumas yra natūralus reiškinys. Tačiau šio mėnesio orai dažnai stebina savo nepastovumu – vieną dieną šviečia saulė, kitą dieną siaučia pūgos, o temperatūros svyruoja nuo žiemiško šalčio iki pavasariško šilumos. Kodėl taip yra? Sinoptikai paaiškina šio permainingumo priežastis.

Šilto ir šalto oro masių susidūrimas

Pagrindinė kovo mėnesio orų permainingumo priežastis – šilto ir šalto oro masių susidūrimas. Šis susidūrimas yra itin dinamiškas ir nepastovus, nes šių masių ribos nuolat keičiasi. Žiemos metu virš mūsų regiono dominuoja šaltas, sausas Arkties oras, atnešantis žiemą būdingas sąlygas: šaltį, sniegą ir ledą.

Tačiau artėjant pavasariui, pradeda stiprėti šilti ir drėgni Atlanto ciklonai, nešantys švelnesnę temperatūrą, lietų ir drėgmę. Šių skirtingų oro masių susidūrimas yra tarsi kova tarp žiemos ir pavasario, sukelianti greitus ir staigius orų pokyčius.

Toks procesas yra labai dinamiškas ir priklauso nuo daugybės veiksnių, tokių kaip oro masių judėjimo greitis ir kryptis, jų temperatūros skirtumas bei atmosferos slėgio pasiskirstymas.

Vieną dieną šiltas oras gali atnešti pavasarišką šilumą ir saulę, tirpdyti sniegą ir sukelti lietų. O kitą dieną šaltas oras gali staiga užklupti minusine temperatūra, sniegu ir netgi pūga, primindamas apie dar nesibaigusią žiemą. Toks oro masių mūšis sukuria netikėtumų kupiną orų kaleidoskopą, būdingą kovo mėnesiui.

Atmosferos slėgio svyravimai

Kovo mėnesį dažni atmosferos slėgio svyravimai taip pat prisideda prie orų permainingumo, dar labiau sustiprindami šilto ir šalto oro masių susidūrimo efektą. Žemo slėgio sritys, dažnai vadinamos ciklonais, dažnai atneša debesuotą orą, kritulius – nuo lietaus iki sniego, priklausomai nuo temperatūros – ir stiprų vėją. Šios sritys yra gana dinamiškos ir greitai juda, todėl orų pokyčiai gali būti staigūs ir netikėti.

Tuo tarpu aukšto slėgio sritys, vadinamos anticiklonais, paprastai atneša saulėtą ir ramų orą, dažnai su mažesniu debesuotumu ir silpnu vėju.

Slėgio sistemų judėjimas ir sąveika yra itin svarbus veiksnys lemiantis orų permainingumą. Ciklonai ir anticiklonai gali greitai keistis vietomis, o jų sąveika gali sukelti frontų susidarymą, kurie yra dar viena priežastis, kodėl oras kinta taip greitai. Šių slėgio sistemų judėjimas ir sąveika, kartu su šilto ir šalto oro masių susidūrimu, sukelia greitus ir netikėtus orų pokyčius, kurie yra būdingi kovo mėnesiui.

Sinoptikai atsako: kodėl kovo mėnuo toks permainingas. Kas lemia kintantį orą? Atmosferos slėgio svyravimai

Ciklonų aktyvumas

Kovo mėnesį padidėja ciklonų aktyvumas, o tai yra viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl šis mėnuo toks permainingas. Atlanto ciklonai, kilę virš Atlanto vandenyno ir nešantys šiltesnį, drėgną orą, dažnai juda link mūsų regiono.

Ciklonai dažnai būna gana stiprūs ir atneša nemažai kritulių – nuo lietaus iki sniego, priklausomai nuo temperatūros. Tačiau šiltų ir drėgnų ciklonų kelias dažnai kerta šalto oro mases, atkeliaujančios iš Arkties.

Šių skirtingų oro masių susidūrimas sukelia intensyvius orus: stiprų vėją, liūtį, krušą, o esant žemai temperatūrai – netgi pūgas. Šių ciklonų trajektorijos ir intensyvumas yra gana nepastovūs, todėl tiksliai prognozuoti orus kovo mėnesį yra sudėtinga.

Ciklonų sąveika su kitomis oro masėmis ir slėgio sistemomis sukelia labai dinamišką ir permainingą orų situaciją, kurią jaučiame kaip staigius ir netikėtus temperatūros, kritulių ir vėjo krypties pokyčius.

Nepastovi saulės radiacija

Saulės radiacija, nors ir stiprėjanti kovo mėnesį, vis dar yra gana nepastovi, nes dienos trukmė vis dar gana trumpa, o debesuotumas gali būti didelis. Tai reiškia, kad saulės šiluma nepasiekia žemės paviršiaus pastoviai. Debesuotumas, būdingas ciklonų veiklai, blokuoja saulės spindulius, neleidžiant dirvai tinkamai įšilti.

Net ir saulėtomis dienomis, dėl trumpos dienos trukmės, žemės paviršius nespėja įšilti iki aukštos temperatūros. Naktimis, ypač kai nėra debesų, žemė greitai atvėsta. Šis nepastovus saulės šilumos pasiskirstymas ir greitas atvėsimas naktimis sukelia didelius temperatūros svyravimus – dieną gali būti pavasariška šiluma, o naktį vėl smarkiai atvėsta iki žiemiško šalčio.

Tokie dideli temperatūros svyravimai per parą, būdingi kovo mėnesiui, yra dar vienas veiksnys, prisidedantis prie orų permainingumo.

Sinoptikai atsako: kodėl kovo mėnuo toks permainingas. Kas lemia kintantį orą? Nepastovi saulės radiacija

Geografinių ypatumų įtaka

Lietuvos geografinė padėtis yra vienas iš svarbiausių veiksnių, lemiančių mūsų šalies orų permainingumą, ypač kovo mėnesį. Esame įsikūrę vidutinio klimato juostoje, tarp šaltų Arkties oro masių šiaurėje ir šiltų Atlanto oro masių vakaruose.

Tokia padėtis reiškia, kad esame veikiami skirtingų oro sistemų įtakos. Šaltos oro masės iš šiaurės gali greitai pakeisti šiltas oro mases iš vakarų, ir atvirkščiai. Šis oro masių judėjimas ir susidūrimas virš Lietuvos sukelia greitus ir staigius orų pokyčius. Be to, mūsų geografinė padėtis lemia, kad esame veikiami ir ciklonų, ir anticiklonų, kurie sustiprina orų permainingumą.

Todėl Lietuvos orai yra gana dinamiški ir permainingi, o kovo mėnesį šis permainingumas yra ypač ryškus, nes vyksta aktyvus šaltų ir šiltų oro masių susidūrimas.

Kovo mėnesio orų permainingumas yra sudėtingas reiškinys, priklausantis nuo įvairių veiksnių sąveikos. Šilto ir šalto oro masių susidūrimas, atmosferos slėgio svyravimai, ciklonų aktyvumas, nepastovi saulės radiacija bei geografinė padėtis lemia greitus ir staigius orų pokyčius. Todėl kovo mėnesį svarbu sekti orų prognozes ir būti pasiruošusiems įvairioms oro sąlygoms.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Rasa Juknevičiūtė
Rasa Juknevičiūtė
Esu Rasa Juknevičiūtė, tikra smalsuolė besistengianti, jog jos smalsumas virstų apčiuopiamu turiniu tokiems pat žmonėms kaip ir aš. Mano straipsniai orientuoti į pasaulio įdomybes ir praktiškus kasdienio gyvenimo patarimus. Nuolat seku tarptautines naujienas bei aktualijas, siekdama skaitytojams pristatyti įvairiapusišką informaciją apie skirtingose pasaulio vietose vykstančius pokyčius ir įdomybes. Dalinuosi vertingais patarimais, kaip efektyviau tvarkyti buitį, optimizuoti kasdienes užduotis ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: