Uodų atsiradimo laikas priklauso nuo kelių veiksnių: oro temperatūros, drėgmės ir žiemos švelnumo. Paprastai pirmieji uodai pradeda skraidyti, kai oro temperatūra pakyla iki +10°C ir ištirpsta sniegas, sukuriant jiems palankią dauginimosi aplinką – stovinčius vandenis. Tačiau švelnesnėmis žiemomis uodai gali atsirasti ir anksčiau. Anot specialistų, tiksli prognozė yra sudėtinga, nes klimato kaita daro vis didesnę įtaką vabzdžių gyvenimo ciklų pokyčiams.
Apsaugos priemonės nuo uodų
Kadangi tiksliai numatyti uodų atsiradimo laiką sunku, o klimato kaita daro vis didesnę įtaką jų gyvenimo ciklams, geriausia pasiruošti iš anksto. Prevencinės priemonės yra efektyviausias būdas apsisaugoti nuo nemalonių įgėlimų ir galimų sveikatos problemų, kurias gali sukelti uodų platinamos ligos. Ankstyvas pasiruošimas leis jums ramiau mėgautis lauko veikla ir sumažins nerimą dėl uodų. Todėl apžvelkime keletą efektyvių būdų, kaip pasiruošti uodų sezonui.
Apsauginiai tinklai ant langų ir durų yra efektyvi priemonė nuo uodų. Įsitikinkite, kad tinklai yra gerai pritvirtinti ir neturi plyšių, pro kuriuos uodai galėtų prasiskverbti į patalpas. Reguliariai tikrinkite tinklų būklę ir užtaisykite bet kokius pastebėtus defektus.
Įsigykite repelentus iš anksto. Renkantis repelentus, atkreipkite dėmesį į aktyvius komponentus – DEET ar IR3535 yra veiksmingi uodus atbaidantys komponentai. Rinkoje taip pat galima rasti specialiai vaikams skirtų repelentų. Tačiau šis žingsnis bus aktualiausias tuomet kai uodų su šylančiu oru pagausės.
Uodų gaudyklės yra dar viena veiksminga priemonė kovojant su šiais vabzdžiais. Rinkoje yra įvairių tipų gaudyklių, kurios naudoja skirtingus metodus uodams pritraukti ir sunaikinti, pavyzdžiui, cheminius viliojančius skysčius ar UV šviesą. Pasirinkite tinkamiausią variantą atsižvelgdami į savo individualius poreikius ir aplinką. Net jei dabar uodų ir nesimato, tačiau pasiruošti jiems visuomet verta iš anksto.
Svarbi uodų kontrolės dalis yra tinkama aplinkos priežiūra. Reguliariai valykite savo kiemą ir pašalinkite stovinčio vandens telkinius, tokius kaip vazonai, kibirai ar senos padangos, nes tai yra ideali vieta uodų dauginimuisi.
Nemažai veiksmingų priemonių uodams atbaidyti galite rasti žvejams, žygeiviams ar kariškiams skirtose parduotuvėse. Ten galite rasti balionėlių, kurie degdami šildo repelentą ir gali atbaidyti uodus net kelių ar keliolikos metrų spinduliu.

Ką daryti įkandus uodui?
Net ir imdamiesi visų atsargumo priemonių, gali atsitikti taip, kad uodas jus įgels. Jei įgėlimo vieta niežti, galite naudoti ledą, kad sumažintumėte patinimą ir niežulį. Venkite įbrėžti įgėlimo vietą, nes tai gali sukelti infekciją. Jei atsiranda stiprus patinimas, paraudimas ar kiti sunkesni simptomai, kreipkitės į gydytoją. Alerginėms reakcijoms į uodų įkandimus reikia nedelsiant reaguoti.
Pasiruošimas uodų sezonui iš anksto padės sumažinti nemalonių įgėlimų riziką. Sekite oro sąlygas, rinkitės tinkamas apsaugos priemones ir imkitės veiksmų, kad sumažintumėte uodų dauginimosi vietas savo aplinkoje.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.