Švenčių sezono pradžia – tai metas, kai daugelis žmonių patiria ne tik džiaugsmą, bet ir papildomą stresą. Daugiau socialinių renginių, šeimos susitikimų, finansinių išlaidų ir trumpėjančios dienos gali sukelti didesnį nerimą nei likusius metus. Šventinio streso valdymas gali tapti iššūkiu bet kuriam iš mūsų. Šis straipsnis padės geriau suprasti, kaip naudoti kognityvinės terapijos metodus, siekiant susidoroti su šventiniu stresu.
Šventinio streso valdymas keičiant mintis
Šventinio laikotarpio įvykiai ir reikalavimai gali sukelti neigiamas, automatines mintis. Nors kai kuriuos stresorius galima valdyti keičiant elgesį, pavyzdžiui, vengiant stresą keliančio įvykio, tačiau šventinio streso valdymas apmąstant neigiamas automatines mintis gali žnymiai sumažinti patiriamą stresą.
Tai, kaip mes galvojame apie tam tikrą situaciją, gali paveikti tai, kaip apie ją jaučiamės. Net jei situacija yra objektyviai stresą kelianti, neigiamų minčių kvestionavimas gali padėti išvengti streso didėjimo. Kognityvinėje terapijoje pirmas žingsnis yra identifikuoti neigiamas mintis. Tada jas reikia kvestionuoti ir surasti realistiškesnę alternatyvą.
Automatinių minčių keitimo pavyzdžiai
Štai keletas šventėms būdingų pavyzdžių. Kiekviena alternatyvi mintis yra tik pavyzdys, todėl svarbu, kad bet kokia alternatyva būtų pritaikyta jūsų situacijai.
Automatiška mintis: „Turiu eiti į įmonės šventinį vakarėlį.“
Alternatyvi mintis: „Aš neprivalau daryti to, ko nenoriu, vien todėl, kad kiti to tikisi.“
Kaip tai padeda: Skatina nustatyti ribas.
Automatiška mintis: „Mano svainė pasakė, kad mano pyragas yra sausas, ir aš tik namų šeimininkė.“
Alternatyvi mintis: „Vien todėl, kad kas nors pasakė nemalonų komentarą, nereiškia, kad tai tiesa.“
Kaip tai padeda: Apsaugo nuo kitų žmonių neigiamų vertinimų perėmimo į savęs suvokimą.
Automatiška mintis: „Turėčiau aplankyti savo šeimą per šventes, nors man nesaugu skristi.“
Alternatyvi mintis: „Aš nesu blogas sūnus/dukra/brolis/sesuo, jei nenoriu rizikuoti savo sveikata, kad juos pamatyčiau.“
Kaip tai padeda: Skatina pasirūpinti savo sveikata.
Automatiška mintis: „Aš esu apgailėtinas, nes neturiu, su kuo praleisti šventes.“
Alternatyvi mintis: „Vien todėl, kad neturiu su kuo praleisti šventes, nereiškia, kad taip bus ir ateityje. Turiu draugų, su kuriais galiu susitikti.“
Kaip tai padeda: Skatina puoselėti viltį.
Jei pastebite, kad jums sunku savarankiškai susitvarkyti su neigiamomis mintimis, būtina kreiptis į psichikos sveikatos specialistą. Kiekvieno žmogaus neigiamos mintys yra unikalios, kaip ir realistiškos alternatyvos. Tačiau gebėjimas kvestionuoti neigiamas, automatines mintis gali padėti suvaldyti šventinį stresą.
Prisiminkite, kad šventės yra galimybė sulėtinti tempą ir skirti laiko sau. Pasirūpinkite savo emocine ir fizine sveikata, o tai leis šventiniu laikotarpiu ne tik išgyventi, bet ir džiaugtis juo. Net ir mažos pastangos pakeisti savo mintis ar nustatyti ribas gali turėti didelįs poveikį jūsų gerovei.
Šaltinis: https://www.psychologytoday.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.