-0.5 C
Vilnius
Ketvirtadienis, 5 gruodžio, 2024

TED: idėjos, kurias verta skleisti

Turite drąsią svajonę ir nekantraujate laukdami galimybės ją įgyvendinti? Jums rūpi pasaulio ateitis? Galbūt turite fantastišką istoriją, kuria norite sužavėti kitus? Norite pasiklausyti įkvepiančių pasakojimų? Jei nors vienąkart atsakėte teigiamai, privalote pasidomėti jau 20 metų vykstančiomis TED konferencijomis, kurios balandžio pabaigoje atkeliaus ir į Lietuvą.

Pirmosios TED konferencijos apsiribojo technologijų, pramogų bei dizaino tematika. Iš čia kilo ir jų pavadinimas (angl. Technology, Entertainment, Design). Tačiau vėliau iniciatyva išsiplėtė ir įtraukė verslo, mokslo ir kitas temas. Šių renginių šūkis įvardijamas trumpai ir aiškiai: idėjos, kurias verta skleisti. TED konferencijose, kurios vyksta Kalifornijos mieste Long Beach, anksčiau galėjo dalyvauti tik kvietimus gavę žmonės; dabar priimamas kiekvienas, sumokantis metinį narystės mokestį. Tarp pasisakiusiųjų yra ne vienas Nobelio premijos laimėtojas ar žinomas žmogus — politikas ir gamtosaugininkas Al Gore, „Microsoft“ savininkas Bill Gates, dainininkas Bono ir kiti.

Fenomenalūs TED atradimai ir šiurpūs faktai

Tačiau čia garsiau už vardus aidi žmonių skleidžiamos mintys, visai planetai aktualūs pasiūlymai. Dėl interneto, TED konferencijas galime stebėti sėdėdami namuose, klausytis gausybės sumanių žmonių pasisakymų. Viename populiariausių TED tinklalapyje peržiūrimų pristatymų, neurologė Jill Bolte Taylor pasidalina patirtimi, kaip jos pačios išgyventas insultas, kuriam laikui pažeidęs smegenis, padėjo geriau suvokti fenomenalias mūsų kairiojo bei dešiniojo pusrutulių galimybes.

Tarp populiariausių kalbėtojų yra ir Al Gore, pašiurpinęs visus faktais apie senkančius Žemės išteklius; plačiau apie tai jis papasakojo dokumentiniame filme „Nepatogi tiesa“. Ken Robinson sukritikavo mokyklas, kurios žlugdo vaikų kūrybiškumą, įskiepija jiems baimę ir negerbia menų — dailės, šokių, dainavimo. Psichologas Dan Gilbert savo pristatyme parodė, kaip žmonės nemoka įvertinti situacijos, priima klaidingus sprendimus, susijusius su tikimybe.

daugiau kaip 600 kalbų vaizdo įrašų, keblu išrinkti pačius geriausius, juolab kad kiekvienam jis bus kitas, priklausomai nuo paliečiamos temos. Šiaip ar taip, TED interneto archyvas yra neįkainojamas puikių idėjų lobynas, kuriame siūlome apsilankyti kiekvienam.

„TED Prize“: auksinė žuvelė, kuri pakeitė pasaulį

Nuo 2005-ųjų TED bendruomenė išrenka nugalėtojus, kuriems suteikiamos lėšos (100 tūkst. dol.) jų pasirinktų trijų norų įgyvendinimui (TED Prize). Šiemet imta rinkti tik vieną nugalėtoją, kadangi TED siekė ir toliau remti anksčiau išrinktas iniciatyvas. Piniginė TED parama nėra vienintelis organizatorių prizas, nes laimėtojai taip pat skatinami naudotis konferencijos rėmėjų bei TED bendruomenės narių paslaugomis.

Pirmasis TED prizo laimėtojas, Bono, drauge su organizacija ONE bei TED įkūrė ir išpopuliarino socialinį judėjimą už Afriką, atkreipdamas viso pasaulio dėmesį į Afrikos skurdą prieš G8 susirinkimą (kuriame nutarta atšaukti didžiules Afrikos valstybių skolas). Tais pačiais metais laimėjo ir fotografas Edward Burtynsky, siekęs parodyti, kaip žmogaus neatsakingas elgesys keičia mūsų planetą. Burtynsky sukūrė serialą vaikams „The Greens“ („Žalieji“), mažiesiems patraukliu būdu pasakojantį apie rūpinimąsi Žeme. Tarp kitų laimėtojų buvo daktarai, žurnalistai, politikai, okeanografai; daugumos iš jų tikslai vienaip ar kitaip buvo įgyvendinti.

Šiemet progą pasisakyti auksinei TED žuvelei gavo kulinarinės laidos vedėjas Jamie Oliver, kuris prašo taip pat itin reikšmingų dalykų: įkurti judėjimą, kuris mokytų vaikus apie sveiką maistą, padėtų žmonėms kovoti su nutukimu. Oliverio pradėta iniciatyva, amerikiečiai raginami pasirašyti peticijoje už tai, kad mokyklose būtų tiekiamas sveikesnis maistas. Jau sulaukta virš 250 tūkst. parašų.

„TEDx“: pasisakyk ir tu!

TED žengė dar vieną svarbų žingsnį — visame pasaulyje imtos rengti „TEDx“ konferencijos. „TEDx“ — tai savarankiškai pagal TED įskiepytus principus rengiami apsikeitimai idėjomis toli nuo Kalifornijos.

Lietuvoje laukiami net du tokie renginiai — balandžio 28-ąją Kaune, KTU Dizaino ir technologijų fakulteto kiemelyje (Studentų g. 56), vyks jau ketvirtasis „TEDx KTU“, vis dar laukiantis norinčių dalyvauti. Vilniečiai taip pat nebus nuskriausti. Pagal TED.com pateikiamus duomenis, birželio 10-ąją laukiamas „TEDx Vilnius“, apie kurį organizatoriai Facebook.com puslapyje kol kas daugiau informacijos nepateikia. Bet kuriuo atveju, siūlome drąsiems ir veržliems galąstis dantis, apsiginkluoti išmintimi ir laukti savo valandos. Visi kiti taip pat nepasikuklinkite atkulniuoti — galite neabejoti, bus įdomu.

Martynas Gedvila

Redakcija
Redakcija
Laikas.lt - įdomus ir gyvas portalas kiekvienam. Mūsų tikslas savo skaitytojams teikti išskirtines naujienas iš viso pasaulio. Čia rasite daugybę patarimų, istorijų bei puikių ir daugelio pamėgtų receptų. Lai kiekviena diena su mumis prasideda iš naujo!

Taip pat skaitykite: