Laikas.lt
Parengta pgl. Lomography.com
Thimothy Archibaldas savo autistą sūnų pradėjo fotografuoti, kai jam buvo penkeri. Iš pradžių taip elgtąsi tiesiog siekiant užfiksuoti kuo daugiau augančio vaiko akimirkų ir jomis papildyti šeimos albumą. Vėliau šis projektas buvo paviešintas ir susilaukė daugybės žmonių palaikymo, o svarbiausia padėjo tėvui ir sūnui artimiau pažinti vienas kitą.
Berniuko Elijaho vystymosi sutrikimas pasireiškė keistu ryšiu su jį supančiais objektais ir kasdieniu tų pačių veiksmų kartojimu. Tai puikiai atsispindi fotografijose, ką patvirtino ir autistus gydantys specialistai.
Fotografavimas taip pat tapo tėvo ir sūnaus pasikartojantis ritualas, trukęs 3 metus, ir sustiprinęs, kaip niekas kitas, jų santykius.
Elijaho kasdieniai ritualai: atsigulus ant sofos krašto ilgai ilgai balansuoti, valandų valandas gulėti ant greta namo esančios pievelės ar slėptis žaislų dėžėje… Žinoma, tėvams tai ne tik kelia nerimą, bet ir pradeda juos erzinti, o visuomenę, apskritai, tai gąsdina.
Kai tėvas ėmė fotografuoti visus keistus Elijaho įpročius ir nuotraukas rodyti jam, berniukas panoro ne tik būti fotografuojamas, bet ir dalyvauti šiame procese, t. y. pasistengti, kad nuotraukos pavyktų kuo geriau. Taip pamažu ėmė ne tik keistis berniuko įpročiai, bet ir aplinkos suvokimas bei tėvo ir sūnaus santykiai. Jie tapo meninio projekto kolegomis, tyrinėjančiais autisto pasaulį.
Fotografija tapo Th. Archibaldo ir jo sūnaus bendra kalba, kuria jie galėjo netrukdomi komunikuoti, nes seniau vienas pagrindinis sunkumas jiems buvo susikalbėti. Paveiktas šio naujo magiško ritualo Elijahas taip pat ėmė fotografuoti…