Now Reading
„Wikipedijai“ – jau 10 metų. Ko tikėtis ateityje? (video)

„Wikipedijai“ – jau 10 metų. Ko tikėtis ateityje? (video)

„Wikipedijai“ - jau 10 metų. Ko tikėtis ateityje? (video)

„Maniau, kad vieną dieną mes būsime tarp 50 lankomiausių svetainių pasaulyje“, – teigė Jimmy Walesas, kurio svajonei nebuvo lemta išsipildyti – dabar nemokama visuotinė enciklopedija puikuojasi geidžiamiausių svetainių penketuke. 

Kai „Wikipedia“ į internetą žengė pirmuosius žingsnius, jos įkūrėjas J.Walesas puoselėjo daug vilčių, ir tuometinį save apibūdino kaip „patologinį optimistą“.

Pradžioje įrašas „fizika“ apibendrintai skelbė: „Fizika yra labai plati tema“. Šiandien vien šiame įraše yra daugiau nei 6000 žodžių nuorodų į kitus susietus puslapius. „Wikipedia“ yra 5-as pasaulyje tarp labiausiai lankomų interneto puslapių, kas mėnesį sulaukianti 400 milijonų lankytojų. Joje sutalpinta 17 milijonų straipsnių 270 kalbomis, skelbia „The Telegraph“.

J. Waleso teigimu, „Wikipedia“ visada buvusi daugiau nei paprastas „Encyclopaedia Britannica“ konkurentas. „Wikipedia“ ne tik nemokama – jos egzistavimas paremtas filosofine praktika.

„Mūsų supratimą išlaisvino kalbos, o ne alus, – teigia įkūrėjas. – Visas darbas, visa programinė įranga paremta laisva licencija – galima ją platinti ir komerciniais ir ne komerciniais tikslais, kaip tik pageidaujate“.

„Wikipedia“ yra tai, kuo paremta interneto svetainė, – teigė J. Walesas. – Mūsų projektas paremtas humanitarine misija kiekvienam suteikti žinias. Internetas turi būti komunikacijos įrankiu reikiamų klausimų sprendimui“.

J. Walesas nebuvo toks visą gyvenimą. Buvęs ateities sandorių sudarinėtojas Čikagoje užsidirbo tiek, kad užtektų pakankamai pinigų išlaikyti save ir [dabar jau buvusią] žmoną visą likusį gyvenimą. 5 metus prieš „Wikipedia“ nevykusios pirmtakės „Nupedia“ įkūrimą J. Walesas nesėkmingai bandė įgyvendinti ir kitą projektą – kūrė „į vaikinus orientuotą paieškos sistemą“. „Nupedia“ laikais esą buvo daugiau galvojama ir svarstoma nei realiai daroma.

Greitas svetainės vystymasis kėlė ir ginčų. Kai žurnalas „Nature“ palygino „Wikipedia“ straipsnius su „Enciklopedia Britannica“, buvo nustatyta, kad dalis „geranoriškų autorių“ įrašų buvę geresni nei mokamoje enciklopedijoje. 50 straipsnių palyginę recenzentai nustatė, kad esantys „Enciklopedia Britannica“ turėjo vidutiniškai tik po vieną klaidą mažiau už sukurtus nemokamai enciklopedijai.

„Daugelį žmonių nustebino tai, kad kiekviename „Enciklopedia Britannica“ pasitaikydavo po vidutiniškai tris klaidas. Nekritikuoju šios enciklopedijos, nes toks darbas yra tikrai sunkus. Visada turime tikėtis, kad ir „Wikipedia“ enciklopedijoje surasime klaidų. Tik norime, kad jų būtų mažiau“,  – nurodo svetainės įkūrėjas.

Nekomercinis „Wikipedia“ statusas pradžioje reiškė, kad už tinklapio serverių išlaikymą moka pats J. Walesas. Dabar tai reiškia, kad enciklopedija du mėnesius per metus yra dotuojama iš fondo, panašaus į Amerikos visuomeninio radijo.

2004 m. per mėnesį „Wikipedia“ siekė sulaukti 20 tūkstančių JAV dolerių paramos, tačiau vos per 3 savaites gavo 30 tūkst. JAV dolerių. 

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Per paskutiniuosius 2 mėnesius pusė milijono asmenų svetainei skyrė 16 milijonų JAV dol. paramą. Ir nors scialiniame tinkle „Twitter“ kone 9 milijonai vartotojų prašė enciklopedijos svetainėje paramos „laukiančio“ įkūrėjo fotografiją nuleisti kuo žemiau, tačiau šis kreipimasis atnešė ir daugiausiai finansinės naudos.

„Jeigu būtume remiami tik filantropinių fondų, paprasčiausiai priklausytume nuo nepastovios kelių organizacijų politikos. Dabar mūsų galia slypi plačioje visuomenėje“,- teigia J. Walesas.

Šiuo metu pastebimas didžiulis rusiškos ir indiškos „Wikipedia“ versijų redaktorių augimas. Ekspertai – tai, ko šiuo metu reikia svetainei. Pasak įkūrėjo, reikalingos kuo siauresnių temų sritys. Tam galėtų pasitarnauti universitetai, kurie turi ilgalaikę prenumeruojamų mokslinių šaltinių bazę.

„Mums reikia redaktorių iš akademinės bendruomenės. Siekiame, kad universitetų profesoriai apie „Wikipedia“ galvotų kaip apie dalį bendros į visuomenę nukreiptos misijos“, – teigė J.Walesas.  

Parengė Nerijus Drochneris

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt