[-[0]-]
Ko gero, šis pasiruošimo Kalėdoms laikotarpis vienas ramiausių, kokį įstengiama prisiminti. Nebereikia verstis per galvą, bandant sugalvoti, ką padovanoti artimiesiems. Gera žinoti, kad yra daugybė žmonių, padarysiančių tai už tave, tereikia užsukti į vieną iš gausybės kalėdinių mugių ir išsirinkti…
Šią savaitę kalėdiniam turgui ruošiasi ir Daiktų viešbutis. Susipažinome su trim jo dalyviais: žmonių nebijančias eglutes auginančiu Jurgiu, slow food šalininkais „Chocolate Naive“ ir Rūtusėliais „EtnoDesign“.
Prieš keletą metų mišką, pievas ir laukus mylintis ūkininkas Jurgis su savo vaikais pasodino kieme visą būrį mažyčių eglučių. Jis planavo po dvejų–trejų metų jas susodinti į vazonus ir per šv. Kalėdas parduoti žmonėms. Tačiau „Maximai“ nukonkuravus šią idėją, eglučių miškas taip ir liko augti toliau. Šiemet, eglutėms užaugus didelėms ir dailioms, tenka ieškoti namų. Norintieji jas įsivaikinti galės tai padaryti tik Kalėdiniame daiktų turguje.
Kieme augusios eglutė gavo labai daug šilumos ir meilės bei priprato prie žmonių. Tad, parsinešus medelį namo, nebereikės jo jaukintis ir pratintis. Kiekvienai eglutei taip pat bus duotas gražus lietuviškas vardas, kad jos dar smagiau jaustųsi tarp žmonių.
Gaila, kad eglučių jau nebegalima iškasti su šaknimis, tad teks jas tiesiog nupjauti. Tačiau bet kokiu atveju, ūkininkas Jurgis nori joms padovanoti bent vienas gražias ir jaukias Kalėdas. Jis tiki, kad pavasarį, visi turėję namuose jo miško eglutes skirs laiko įdėti į žemę eglutės sėklą, išimtą iš miške rasto kankorėžio, iš kurios po daugelio metų užaugs vėl visiems džiaugsmo teiksiantis medelis…
Domantas Užpalis trejus metus brandino veiklos, kurios rezultatas būtų apčiuopiamas, idėją. Dabar jis gamina šokoladą pavadinimu „Chocolate Naive“. Jo gamyba pradedama nuo rūšinių kakavos pupelių, tai reiškia, patiems pupeles skrudinant, malant, kočiuojant, temperuojant ir pakuojant rezultatą – šokoladą.
„Chocolate Naive“ yra jaunas, tačiau jau šiokią tokią reputaciją užsitarnavęs projektas“, – sako Domantas, su jauduliu besiruošiantis sausį įvyksiančiam antrosios šokolado plytelių kartos debiutui.
„Chocolate Naive“ gaminanti penkių žmonių komanda – slow food šalininkė. Jie mano, kad žmogus turi žinoti, kas užaugino ar pagamino jo vartojamą maistą, ir kad kiekvienas žmogus gali auginti ar gaminti maistą pats. „Chocolate Naive“ tiki, jog maži gamintojai/ūkiai Lietuvoje taps nauja ir teisinga gastronomine kryptimi.
„EtnoDesign“ prasidėjo nuo Medinučių Rūtusėlių – ažūrinių medinių figūrėlių – patį pirmąjį 2010 m. pavasario savaitgalį, Kaziuko mugės išvakarėse. Saulutės ir rūtelės, tradiciniai ir naujai gimę skirtingų kultūrų raštai susivijo aplink bėgiojančias, lakiojančias ir žydinčias meilias būtybes.
Pirmųjų mugių metu žmonės norėjo kuo daugiau sužinoti apie paslaptingus gyvūnėlius, taip ėmė rastis Rūtusėlių pasakos, iš kurių gimė nauji Rūtusėliai, savaime virtę nauju bendriniu žodžiu. „EtnoDesign“ įkūrėjai pasakojo, kaip buvo linksma išgirsti mugės metu gatvėje kalbant: „Kur Tu? Aš tai prie Rūtusėlių.“
Rūtusėliai telpa delne, kvepia medžiu ir lengvai prisitaiko prie gražios širdies žmonių gyvenimo. Jie mėgsta suptis lange, kyburiuoti po lempa, puošti sienas, baldus, slapstytis šventinėse puokštėse ir eglutėse, prilaikyti raštelius ant šaldytuvo ir slapčiausiai labiau už viską džiaugiasi pasitarnaudami kaip laiškanešiai. „Įsivaizduojate, Rūtusėlį prisegus prie linksmo laiškelio, jį galima pakabinti ant kaimyno durų, tuomet paspausti skambutį ir mikliai pabėgti“, – šypsosi Rūtusėlius gaminantis Linas.
„EtnoDesign“ patys išrado savo autorinę „minkšto medžio“ technologiją – ji pilna paslapčių. Arbatinukų, puodelių, vazų, užrašinių mintims ir stalo džiaugsmui sukurti lankstūs padėkliukai,
kuriuos liečiant tuo pat metu jaučiasi medžio tvirtumas ir veltinio švelnumas.
„Mūsų bendras kūrybos vardiklis – improvizacija etniškumo tema“, – sako „EtnoDesign“, kartu su „Sutvėrimais“ Kalėdoms paruošę Rūtusėlius Kalėdauskius, kurie seka pasakėles tiek vaikams, tiek suaugusiems…