Visi norime gyventi ilgai ir sveikai, tačiau retai susimąstome, kokie įpročiai ar sprendimai gali lemti ilgaamžiškumą. Vienos mažo kaimelio gyventojos, 102 metų sulaukusios senolės, išmintis tapo tikru sveikatos įkvėpimo šaltiniu.
Jos istorija ir paprasti patarimai skatina permąstyti savo gyvenimo būdą ir siekti geros sveikatos ne tik kūnui, bet ir sielai.
Sveikatos pagrindas – su dėkingumu ir judėjimu
Senolė teigia, kad kiekvieną rytą pradeda su padėkos žodžiais. Pasak jos, dėkingumo jausmas suteikia vidinės ramybės ir pozityvumo, kurie padeda įveikti net sunkiausius iššūkius.
Be to, diena niekada neprasideda be judesio. „Net jei jaučiu nuovargį, bent kelias minutes skiriu lengviems pratimams arba pasivaikščiojimui aplink sodą. Judėjimas yra gyvybės variklis,“ – sako senolė.
Subalansuota mityba – raktas į sveikatą
Nors daugelis šiais laikais ieško sudėtingų dietų, senolė pasakoja, kad jos mityba yra itin paprasta. Ji valgo daug daržovių, sezoninių vaisių, pilno grūdo produktų ir riešutų.
Didelį dėmesį skiria šviežiam maistui ir vengia perdirbtų produktų. Kartą per savaitę ji mėgaujasi mažais saldumynais, tačiau stengiasi nepiktnaudžiauti.
„Svarbiausia – saikas ir pagarba maistui. Kiekvienas kąsnis turi būti valgomas sąmoningai, lėtai ir su dėkingumu,“ – dalijasi senolė.
Vidinė ramybė ir bendravimas – psichologinės sveikatos pagrindas
Pasak senolės, ilgaamžiškumą lemia ne tik sveika gyvensena, bet ir stiprūs socialiniai ryšiai.
Ji pabrėžia, kaip svarbu puoselėti artimus santykius su šeima, draugais ir kaimynais. Be to, senolė kasdien skiria laiko maldai arba meditacijai, kurios padeda išlaikyti vidinę ramybę.
„Stresas naikina sveikatą. Svarbu mokėti atleisti ir paleisti tai, ko negali pakeisti. Gyvenimas yra gražus, jei jį priimi su šypsena,“ – įkvepia ji.

Aktyvus protas – jaunystės paslaptis
Senolė pabrėžia, kad niekada neleidžia savo protui sustingti. Ji reguliariai sprendžia kryžiažodžius, skaito knygas ir mokosi naujų dalykų.
„Kai sustoja protas, sustoja ir gyvenimas. Nesvarbu, kiek tau metų, visuomet galima išmokti ką nors naujo,“ – šypsosi ji.
Paprastos, bet veiksmingos sveikatos paslaptys
Šios ilgaamžės patarimai stebina savo paprastumu:
- Pradėkite dieną su dėkingumu ir judėjimu.
- Valgykite šviežią ir subalansuotą maistą, laikykitės saiko.
- Būkite dėmesingi savo emocinei būklei ir išlaikykite ramybę.
- Puoselėkite artimus santykius su artimaisiais ir draugais.
- Nuolat lavinkite protą ir mokykitės naujų dalykų.
Šie patarimai – tai senolės išmintis, kurią ji perduoda kitiems. „Ilgaamžiškumas – tai ne genai, o gyvenimo būdas ir požiūris į pasaulį. Kuo daugiau šypsosiesi ir dalinsiesi gera energija, tuo ilgiau gyvensi,“ – su šypsena sako ji.
Ar išdrįsite išbandyti šią ilgaamžiškumo paslaptį savo gyvenime?
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Šaltinis: https://www.unian.ua/