0.6 C
Vilnius
Ketvirtadienis, 23 sausio, 2025

Geriausios ir blogiausios šalys pagal rūkančių namuose skaičių

Njas tyrimas įvertino nerūkančių namų procentą Europoje.

Septyni iš dešimties namų Europoje yra nerūkantys, tačiau tarp šalių pastebimi dideli skirtumai.

Naujasis tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau nei 11 700 žmonių iš 12 Europos šalių, atskleidžia geriausias ir blogiausias šalis, kalbant apie rūkymą namuose. Tyrimo rezultatai buvo paskelbti ERJ Open Research, Europos respiracinės draugijos žurnale.

Tyrimas taip pat nustatė, kad beveik vienas iš penkių namų nebuvo visiškai nerūkantis, tačiau jame buvo taikomos tam tikros taisyklės.

Kokios Europos šalys yra geriausios ir blogiausios? Graikija užėmė paskutinę vietą iš 12 šalių, tik 44 procentai namų buvo nerūkantys, po jos seka Rumunija, Bulgarija ir Ispanija.

Rūkančių namuose skaičius pagal šalį. Šaltinis: Euronews.com originalus
Rūkančių namuose skaičius pagal šalį Šaltinis Euronewscom

Anglija buvo sąrašo viršuje, beveik 85 procentai namų buvo nerūkantys, po jos seka Airija, Latvija ir Italija.

„Šiuo tyrimu norėjome ištirti rūkymo namuose taisykles visoje Europos visuomenėje. Nors kai kurie nacionaliniai tyrimai buvo atlikti, nuo 2010 metų Europoje nebuvo daugelio šalių tyrimo“, – teigė tyrimo autorė Olena Tigova iš Tabako kontrolės skyriaus Katalonijos onkologijos institute Ispanijoje.

„Šiaurės Europos šalyse yra daugiau nerūkančių namų, tuo tarpu Rytų Europa ir mažiau pasiturinčios šalys turi daugiau namų su dalinėmis rūkymo taisyklėmis, leidžiančiomis rūkyti tam tikrose vietose ar tam tikromis progomis“, – pridėjo ji.

Nerūkantieji namai buvo dažni tarp vyresnių nei 65 metų žmonių, moterų, turinčių aukštesnį išsilavinimą, ir gyvenančių su vaikais.

Nuo 2004 metų daugelis Europos šalių įgyvendino nerūkymo reglamentus viešosiose vietose.

Tačiau privačios vietos, ypač namai, išlieka dažnomis rūkymo ir tabako dūmų poveikio vietomis.

Tyrimas turėjo tam tikrų ribotumų, įskaitant tai, kad jis buvo paremtas savarankiškai pateiktais duomenimis ir asmeniniais interviu, todėl nerūkančių namų paplitimas galėjo būti pervertintas. Be to, buvo atsižvelgta tik į tradicinių cigarečių rūkymą.

Pasyvaus rūkymo rizika Pasyvus rūkymas, dar vadinamas antriniu dūmų poveikiu, yra susijęs su įvairiomis ligomis, tokiomis kaip plaučių vėžys ir širdies ligos, tos pačios ligos, kurioms yra veikiami rūkaliai.

Nėščios moterys, veikiamos pasyvaus rūkymo, yra labiau linkusios į priešlaikinį gimdymą, o vaikai turi didesnę kvėpavimo problemų, astmos ir alergijų riziką, teigia JK nacionalinė sveikatos sistema.

Tyrimo autoriai šį poveikį sieja su maždaug 24 000 suaugusiųjų mirčių Europoje.

Pasak tyrėjų, nerūkančių namų skaičius Europoje kasmet didėja vienu procentu.

„Tačiau tokiu lėtu tempu gali prireikti dar 30 metų, kol visi namai Europoje taps nerūkančiais. Norint paspartinti procesą, būtinos stipresnės tabako kontrolės priemonės“, – teigė Tigova.

„Plečiant nerūkymo įstatymus darbo vietose, viešose erdvėse ir kai kuriose privačiose vietose, tokiose kaip automobiliai, kartu su naujomis strategijomis, mažinančiomis rūkymą namuose, tai padės greičiau padaryti Europoje daugiau nerūkančių namų“, – pridūrė ji.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Šaltinis:
https://www.euronews.com/

Ana Januliavičienė
Ana Januliavičienė
Esu Ana Januliavičienė, sveikatos ir grožio straipsnių autorė portale Laikas.lt. Baigiau slaugos studijas, todėl savo straipsniuose siekiu informuoti ir pateikti aktualias naujienas apie fizinę bei emocinę sveikatą, grožį ir sveiką gyvenseną. Mano tikslas – ne tik suteikti naudingos informacijos savo skaitytojams, bet ir pasidalinti patarimais, padėsiančiais kasdienėje rutinoje.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: