Now Reading
Knygų pusryčiuose – mano pirmoji savižudybė (konkursas)

Knygų pusryčiuose – mano pirmoji savižudybė (konkursas)

Knygų pusryčiuose - mano pirmoji savižudybė (konkursas)

Laikas.lt

Lenkų prozos meistro Jerzy Pilcho apsakymų romanas „Mano pirmoji savižudybė“ (Moje pierwsze samobójstwo, 2006) kritikų laikomas brandžiausiu jo kūriniu, o pats autorius dažnai lyginamas su tokiais Vidurio Europos literatūros milžinais kaip Witoldas Gombrowiczius, Milanas Kundera ir Bohumilas Hrabalas.

Dešimt graudžiai lyriškų, elegantiškų ir iki ašarų juokingų istorijų J. Pilchas rafinuotai pažymi būtį įprasminančiais netekties ženklais. Vaikystę lydi mintys apie savižudybę, meilė gražiausiai pasaulio moteriai iškart nutrūksta, o močiutę primena tik jos vyro laidotuvės.

Pagrindinį knygos herojų, penkiasdešimtmetį rašytoją Piotrą, nuolat persekioja ne tik praradimai, bet ir „liuteroniškos“ šmėklos – Silezijos krašto tradicijų, papročių, pasaulėvokos ir pasaulėjautos atšvaitai. Priklausomybė nuo jų dažnai būna lemtinga ir tragiška.

Mano tragedija, kad visuomet puoselėju rimtus ketinimus. Neneigsiu, kad man patinka turėti pašonėje moterį, kuri pražiodina net evangelikus, bet juk ne dėl tokio snobizmo tempiu tas vargšeles Avino Kalno papėdėn. Imu jas, nes jas myliu. Noriu su jomis gyventi amžinu sniegu apklotame name, šerti šunis ir kates, kūrenti krosnį, žiūrėti vakarais filmus per HBO, gerti arbatą su aviečių sirupu ir t. t.

Jerzy Pilchas (g. 1952) – bene pats garsiausias šiuolaikinis Lenkijos rašytojas, dramaturgas ir publicistas. Užaugo mažame Pietų Lenkijos miestelyje, baigė lenkų filologijos studijas Krokuvos Jogailaičių universitete. 1980–1989 m. aktyviai dalyvavo literatūriniame Krokuvos gyvenime.

1989 m. buvo apdovanotas už debiutinį romaną „Uždraustos erotinės literatūros kūrėjo išpažintis“. Labai išpopuliarėjo satyrinėmis esė savaitraštyje „Tygodnik Powszechny“.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

1999 m. persikėlė į Varšuvą ir tapo populiaraus savaitraščio „Polityka“ feljetonistu. Ketvirtasis jo romanas „Stiprusis angelas“ 2001 m. pelnė garbingiausią lenkų literatūros premiją – „Nikę“. Lietuviškai išleisti du J. Pilcho romanai: „Kiti malonumai“ (2001) ir minėtas „Stipsusis angelas (2002).

2008 m. Lenkijos teismas priėmė sprendimą, kad šalies prezidentą Lechą Kaczynskį antinu pavadinęs Jerzy Pilchas prezidento vis dėlto neįžeidė.

Laimėkite šią knygą čia.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt