-1.8 C
Vilnius
Pirmadienis, 17 kovo, 2025

Kokie ženklai gali išduoti, jog jums diabetas? Pasitikrinkite, kol ne vėlu.

Diabetas yra lėtinė liga, kuriai būdingas padidėjęs gliukozės (cukraus) kiekis kraujyje. Negydomas diabetas gali sukelti rimtų sveikatos problemų, tokių kaip širdies ligos, inkstų nepakankamumas, aklumas ir netgi kojų amputacija. Ankstyva diagnozė ir tinkamas gydymas yra būtini, kad būtų išvengta komplikacijų. Todėl svarbu žinoti diabetą išduodančius požymius ir laiku kreiptis į gydytoją.

Dažnai pasitaikantys diabeto požymiai

Daugelis žmonių, sergančių diabetu, iš pradžių nejaučia jokių simptomų. Tačiau kai kurie dažni požymiai gali signalizuoti apie galimą ligą:

  • Padidėjęs troškulys ir dažnas šlapinimasis. Tai yra vieni iš dažniausiai pasitaikančių diabetinės ligos požymių. Kūnas bando pašalinti perteklinį cukrų per šlapimą, dėl to jaučiamas nuolatinis troškulys ir dažnai tenka eiti į tualetą.
  • Nepaaiškinamas svorio kritimas. Nepaisant įprastos mitybos, pastebimas staigus ir nepaaiškinamas svorio kritimas gali būti diabetinės ligos požymis. Kūnas, neturėdamas pakankamai insulino, pradeda naudoti riebalus kaip energijos šaltinį.
  • Nuolatinis nuovargis ir silpnumas. Dėl nepakankamos energijos gamybos, organizmas jaučiasi nuolat pavargęs ir silpnas.
  • Lėtai gyjančios žaizdos. Lėtai gyjančios žaizdos ir odos infekcijos gali rodyti diabetą. Dėl padidėjusio cukraus kiekio kraujyje, organizmo gebėjimas kovoti su infekcijomis sumažėja.
  • Suprastėjusi rega. Dėl cukraus kiekio kraujyje pokyčių, gali atsirasti neryškus matymas.
  • Dažnos infekcijos. Žmonės, sergantys diabetu, yra labiau linkę į dažnas infekcijas, pvz., burnos ertmės, odos ar šlapimo takų infekcijas.
  • Dilgčiojimas ar tirpimas rankose ir kojose. Diabetikams gali atsirasti neuropatija – nervų pažeidimas, kuris sukelia dilgčiojimą, tirpimą ar skausmą rankose ir kojose.

Kada kreiptis į gydytoją?

Jei pastebėjote bent kelis iš minėtų požymių, svarbu nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis atliks reikiamus tyrimus, kad nustatytų diagnozę ir paskirtų tinkamą gydymą. Dažniausiai atliekami tyrimai, padedantys diagnozuoti diabetą, yra:

  • Gliukozės kiekio kraujyje matavimas. Tai yra paprasčiausias ir dažniausiai atliekamas tyrimas. Jis gali būti atliekamas iš piršto arba venos. Yra keli gliukozės kiekio kraujyje matavimo būdai: atsitiktinis (bet kuriuo metu), nevalgius (ryte, nevalgius 8-12 valandų) ir gliukozės tolerancijos testas (po gliukozės turinčio gėrimo).
  • Glikuotas hemoglobino (HbA1c) tyrimas. Šis tyrimas rodo vidutinį gliukozės kiekį kraujyje per pastaruosius 2-3 mėnesius. Jis yra naudingas vertinant ilgalaikę gliukozės kontrolę.
  • Šlapimo tyrimas. Šlapimo tyrimas gali padėti aptikti gliukozę ir kitas medžiagas, kurios gali rodyti diabetą.

Gydytojas, remdamasis tyrimų rezultatais ir klinikiniais požymiais, nustatys diagnozę ir, esant reikalui, paskirs tinkamą gydymą, kuris gali apimti dietos pokyčius, fizinį aktyvumą, vaistus ar insuliną. Svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų ir reguliariai tikrintis gliukozės kiekį kraujyje, kad būtų išvengta komplikacijų.

Kokie ženklai gali išduoti, kad jums diabetas? Kada kreiptis į gydytoją?

Kas gali padėti sumažinti diabeto riziką?

Nors ne visada įmanoma išvengti diabeto, sveikas gyvenimo būdas gali žymiai sumažinti riziką susirgti šia liga, ypač 2 tipo diabetu. Rekomenduojama subalansuota mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų ir liesos mėsos, ribojant cukraus, riebalų ir perdirbtų maisto produktų kiekį.

Reguliarus fizinis aktyvumas, bent 150 minučių vidutinio intensyvumo aerobinių pratimų per savaitę, padeda reguliuoti gliukozės kiekį kraujyje ir palaikyti sveiką svorį. Palaikant sveiką svorį ir vengiant nutukimo, sumažėja diabeto rizika.

Be to, labai svarbu vengti rūkymo, nes rūkymas didina diabeto riziką ir pablogina jau esamas sveikatos problemas. Jei turite šeimos istoriją, susijusią su diabetu, rekomenduojama reguliariai tikrintis gliukozės kiekį kraujyje ir imtis prevencinių priemonių. Taip pat, svarbu valdyti stresą, nes didelis stresas gali neigiamai paveikti gliukozės kiekį kraujyje.

Ankstyva diabeto diagnozė yra labai svarbi, kad būtų išvengta rimtų sveikatos problemų. Atkreipkite dėmesį į savo kūną ir, pastebėję aukščiau minėtus simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Laiku atliktas tyrimas ir tinkamas gydymas gali užtikrinti gerą sveikatą ir gyvenimo kokybę.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Ana Januliavičienė
Ana Januliavičienė
Esu Ana Januliavičienė, sveikatos ir grožio straipsnių autorė portale Laikas.lt. Baigiau slaugos studijas, todėl savo straipsniuose siekiu informuoti ir pateikti aktualias naujienas apie fizinę bei emocinę sveikatą, grožį ir sveiką gyvenseną. Mano tikslas – ne tik suteikti naudingos informacijos savo skaitytojams, bet ir pasidalinti patarimais, padėsiančiais kasdienėje rutinoje.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: