Šiandien - pasaulinė pasiutligės diena

Kiekvienų metų rugsėjo 28 dieną skelbiama Pasaulinė pasiutligės diena. Tai – pasaulinio masto akcija, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šios žmonėms ir gyvūnams pavojingos ligos grėsmę ir galimybes jos išvengti.

Pažymint Pasaulinę pasiutligės dieną, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba įvairiuose Lietuvos rajonuose ir miestuose organizuoja naminių gyvūnų augintinių nemokamą vakcinaciją nuo pasiutligės, renginius, skirtus pasiutligės prevencijai.

Pasiutligė – virusinė liga, kuria gali užsikrėsti gyvūnai ir žmonės. Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Išryškėjus neurologiniams pasiutligės simptomams, liga tampa mirtinai pavojinga.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybą kiekvienais metais vykdo pasiutligės likvidavimo programą, o nuo 2006 m. pradėta įgyvendinti oralinė laukinių gyvūnų vakcinacija, kuri vykdoma 2 kartus per metus visoje Lietuvos teritorijoje.

Šios programos vykdymas davė labai gerų rezultatų ir jau 2007 metais palyginus su 2006 metais pasiutligės atvejų skaičius sumažėjos daugiau kaip 5 kartus. 2008 m. buvo nustatyti 69 pasiutligės atvejai, t. y. 6 kartus mažiau nei 2007 m., 2009 m. užregistruoti 63 pasiutligės atvejai. Per pirmąjį 2010 m. pusmetį užregistruota 15 pasiutligės atvejų, iš jų tik 2 kartus ši liga nustatyta naminiams gyvūnams. Daugiausia pasiutligės židinių užregistruota rajonuose, kurie ribojasi su Baltarusija – Ignalinos – 5, Šalčininkų – 4, Zarasų – 2 ir Utenos –3.

„Tokie geri rezultatai pasiekti per pastaruosius metus nuosekliai vykdant laukinių ir naminių gyvūnų vakcinaciją. Laukinių gyvūnų vakcinacija, kuomet jaukai su pasiutligės vakcina mėtomi iš lėktuvų, vykdoma jau penkti metai. Padedant savivaldybėms privatūs veterinarijos gydytojai organizuoja ir atlieka gyvūnų augintinių ir kitų naminių gyvūnų vakcinaciją. Tikimės, kad ateityje pasiutligė Lietuvoje taps praeitimi“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Glaudžiai bendradarbiaujant Baltijos valstybių veterinarijos specialistams, per pastaruosius metus pavyko pasiekti gerų rezultatų visame regione. Kaimyninės šalys keičiasi informacija apie naminių gyvūnų kontrolės ir prevencijos priemones. Siekiant vakcinacijos efektyvumo, labai svarbu, kad visos Baltijos šalys vykdytų laukinių gyvūnų vakcinaciją vienu metu ir koordinuotų savo veiksmus. Taip pat svarbu, kad ir kitos kaimyninės šalys – Baltarusija ir Rusijos Federacijos Kaliningrado sritis vykdytų prevencines priemones nuo šios pavojingos ligos.

Laikas.lt

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai