Maudynės šaltame vandenyje – tikra tonizuojanti veikla. Nors iš pradžių šis procesas šokiruoja kūną, šalto vandens maudynių naudą vertina sveikatos specialistai visame pasaulyje.
Tokios reguliarios maudynės nepaprastai teigiamai veikia mūsų fizinę ir psichologinę sveikatą. Woman&Home papasakojo savo skaitytojams apie tokios maudynių naudą ir privalumus.
Maudymasis šaltame vandenyje, dar žinomas kaip maudymasis atvirame vandenyje ar laukinėse maudynės, per pastaruosius kelerius metus tapo viena populiariausių tendencijų. Kasmet daugiau nei 7,5 milijono žmonių maudosi tvenkiniuose, ežeruose, upėse ir jūrose. Vis daugiau žmonių specialiai atvyksta maudytis vėsiame ar šaltame vandenyje, nelaukdami šiltojo sezono. Bet ar tokios maudynės iš tikrųjų naudingos kūnui ir kokie jų privalumai?
Maudynės šaltame vandenyje pakelia nuotaiką
Kai endorfinas, streso metu gaminami hormonai, padedantys malšinti skausmą ir gerinti savijautą, jungiasi su smegenų atlygio centrais, jie sukelia dopamino išsiskyrimą. Karolio universiteto tyrimas parodė, kad mirkymas šaltame vandenyje gali padidinti dopamino lygį 530%, todėl tai yra vienas didžiausių šalto vandens maudynių privalumų.
Nors maudymasis šaltame vandenyje beveik akimirksniu pakelia nuotaiką, tyrimai rodo, kad jo teigiamas poveikis išlieka ilgai. Londono universiteto koledžo tyrėjai tyrė šio metodo naudojimą gydant daugelį metų trukusią depresiją jaunos moters, kuri nereagavo į antidepresantus. Kas savaitę maudydamasi šaltame vandenyje, ji po kiekvieno seanso pradėjo pastebėti nuotaikos pagerėjimą ir pastovų depresijos simptomų mažėjimą be vaistų per metus.
Metabolinės apykaitos gerinimas
Karolio universiteto tyrimas parodė, kad šalto vandens terapija gali pagerinti jūsų medžiagų apykaitą – procesą, kurio metu maistas virsta energija – net iki 350%. Kitas tyrimas, atliktas Nyderlanduose kaip NUTRIM dalis, parodė, kad tai lemia šaltoje temperatūroje vykstantis termogenezės procesas, kai šaltas vanduo verčia jūsų kūną naudoti daugiau energijos, kad pakeistų ir pakeltų jūsų kūno temperatūrą.
Pagreitinta medžiagų apykaita turi daug privalumų sveikatai, ypač tiems, kurie nori numesti svorio be dietų. Padidėjusi medžiagų apykaita reiškia, kad jūsų kūnas gali sudeginti daugiau kalorijų.
Tyrimas taip pat parodė, kad žmonės šaltesnėje temperatūroje gamina daugiau rudosios riebalinės masės, dar vadinamos rudu riebaliniu audiniu. Šiuose riebaluose yra daugiau mitochondrijų – ląstelių, kurios yra „varikliai“, deginantys kalorijas ir gaminančios šilumą.
Viso kūno treniruotė
Jei manote, kad maudymasis šaltame vandenyje jums netinka, verta paminėti, kad bet kokio tipo plaukimas yra veiksminga širdies ir jėgos treniruotė. Šaltas vanduo tiesiog daro judesius sunkesnius, nes jūsų kūnas sunkiau dirba, kad išliktų šiltas.
Be to, naudojant specialius plaukimo aksesuarus, tokius kaip batai, pirštinės ir hidrokostiumas, plaukimas taps žymiai sunkesnis, o tai padės deginti kalorijas. Beje, tokios intensyvios treniruotės ne tik padės numesti svorio, bet ir pagerins miegą.
Maudynės šaltame vandenyje padeda palaikyti imuninę sistemą
Nors ryšys tarp maudynių šaltame vandenyje ir imuninės sistemos stiprinimo dar nėra 100 procentų įrodytas, kai kurie tyrimai rodo, kad žmonės, dažnai maudantys, yra mažiau linkę į tam tikras ligas ir infekcijas.
Keletas tyrimų, įskaitant tuos, kuriuos atliko Jeržio Kukuchkos kūno kultūros akademija ir Istituto Ortopedico Galeazzi, parodė, kad mirkymas šaltame vandenyje padeda stiprinti imuninę sistemą. Tai lemia padidėjusį leukocitų ir antioksidantų kiekį organizme, kad būtų galima kovoti su naujais streso veiksniais. Tačiau reikia daugiau tyrimų, kad būtų patvirtinti šie rezultatai.
Skausmo ir uždegimo mažinimas
Žinoma, kad žemos temperatūros dažnai naudojamos kaip natūralus skausmą malšinantis vaistas. Pavyzdžiui, ledo kompresas yra pirmoji pagalba, skirta sumažinti patinimą, o sportininkai dažnai naudoja ledo vonias raumenų traumoms gydyti. Tai patvirtina moksliniai tyrimai, ypač mokslininkų grupė iš Honkongo politechnikos universiteto nustatė, kad mirkymas šaltame vandenyje po mankštos gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą kitas 24 valandas.
Veiksminga eko terapija
Mes visi žinome meditacijos ir pasivaikščiojimų gamtoje naudą – tai populiarus klasikinės atsipalaidavimo praktikos variantas. Nesvarbu, ar tai jūra, ar maudymasis ramiame ežere, per tokias maudynes stebėsite gražius, beveik idealistinius peizažus, o tai savo ruožtu prisidės prie ramios proto būsenos.
Maudynės šaltame vandenyje suteikia vienybės su bendraminčiais jausmą
Galite lengvai rasti bendraminčių grupę ir kompaniją, kurie palaikys jus ir jūsų siekius kelyje į maudynes šaltame vandenyje. Tai leis jums praplėsti savo akiratį ir susitikti su naujais, įdomiais žmonėmis iš įvairių sričių. Juk maudymasis laukinėje gamtoje lengvai vienija skirtingus žmones, kurie kasdieniniame gyvenime niekada nesusitiktų.
Anesteziologas ir šalto vandens plaukikas Markas Harperis mano, kad kai jūsų veidas panardinamas į šaltą vandenį, signalai siunčiami per parasimpatinę nervų sistemą, perkeliant jūsų kūną į „poilsio ir virškinimo“ režimą. Tai lemia sumažėjusį širdies ritmą ir uždegimą, dėl kurio į kraujotaką išsiskiria serotoninas ir norepinefrinas – skausmą malšinantys chemikalai.
Šiandien šalto vandens gydymo, žinomo kaip šaltoji hidroterapija, naudą galima gauti priimant šaltą dušą, maudantis baseine ir, žinoma, šaltame vandenyje.
Saugumo taisyklės
Sprendžiant užsiimti šio tipo plaukimu, reikia būti atsargiems. Maudymasis šaltame vandenyje gali būti pavojingas ir sukelti šoko būseną, ypač jei nesate įpratę prie tam tikrų temperatūrų, taip pat hipotermiją ekstremaliomis sąlygomis. Atminkite, kad neturėtumėte šokinėti į pusę užšalusį vandens telkinį sausio viduryje be tinkamo pasiruošimo. Reikia pasiruošimo šalto vandens maudynių sesijos, ir būtinai įspėkite gelbėtojus paplūdimiuose, tvenkiniuose ar ežeruose prieš pradėdami maudytis.
- Dėvėkite tinkamą apsaugą: jei maudotės žiemą, įsigykite geros kokybės hidrokostiumą, neopreno pirštines ir batus bei galvos apsaugą.
- Geriau pradėti ruoštis šaltajam sezonui vasarą, kad aklimatizuotumėtės. Jei įeinate į vandenį, kurio temperatūra žemesnė nei 10 °C, be pasiruošimo, tai gali sukelti šoką ir tachikardiją, taip pat tirpimą ir skausmą rankose bei kojose.
- Išeidami iš vandens, turite nusivilkti visus šaltus ir šlapius drabužius ir 20–30 minučių išlikti šiltai.
- Būdami vandenyje, stebėkite savo kvėpavimą, nes jis gali pradėti greitėti. Norint to išvengti, patartina iš anksto išmokti tam tikrų kvėpavimo praktikų.
- Maudymasis šaltame vandenyje yra intensyvi veikla, po kurios reikia pailsėti.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://tsn.ua/