Sakoma, kad svarbiausia yra kelionė, o ne tikslas, tačiau kai kalbama apie skrydžius, kelionė dažnai būna varginanti, o ne maloni. Vis dėlto, tai nereiškia, kad reikėtų pamiršti elementarų mandagumą. Priešingai, tai yra dar viena priežastis būti ypač atidiems ir taktiškiems. Sužinokite, koks yra skrydžio etiketas ir kokių aštuonių dalykų niekada nereikėtų daryti būnant lėktuve.
Skrydžio etiketas: nelieskite skrydžio palydovų
Pasak skrydžio palydovo Aiden (pavardės jis neatskleidė dėl privatumo), nėra tinkamo momento liesti skrydžio palydovus. „Niekada nelieskite savo skrydžio palydovų, taškas“, – griežtai sako jis. „Kai mes judame salone – nešdami maistą, ruošdami gėrimus ar rinkdami šiukšles – mes vis tiek jus girdime! Paprastas „pone“ ar „ponia“ atkreips mūsų dėmesį.“ Galų gale, paprastai nėra tinkama liesti ką tik sutiktą žmogų.
Neprašykite naudotis tualetu iškart po įlaipinimo
Norite į tualetą iškart po įlaipinimo? Turėkite omenyje, kad galite užlaikyti lėktuvą. Tai yra blogiausias laikas būti bet kur kitur, tik ne savo vietoje – be to, greičiausiai turėjote galimybę pasinaudoti tualetu prieš įlaipinant. „Kodėl nepanaudojote jo terminale?“ – klausia Aiden. „Kai vyksta įlaipinimas, įgula turi atlikti įvairias užduotis, tiek matomas, tiek, svarbiausia, nematomas. Pavyzdžiui, stebėti viršutinių bagažo skyrių erdvę, identifikuoti keleivius, kuriais galime pasikliauti avarijos atveju, ir bendrauti su pilotų kabina bei antžeminiu personalu.“ Jei vis dar nesate įsitikinę, žinokite, kad oro uosto tualetai yra daug geresni nei ankštos lėktuvo kabinos.
Skrydžio etiketas: nedėkite rankų, kojų ar pėdų į praėjimą
Aiden pripažįsta, kad lėktuvai nėra pati patogiausia aplinka, tačiau turite laikyti savo galūnes savo erdvėje. „Kartais reikia pasitempti, bet kai mes bandome praeiti salonu – tiek aptarnavimui, tiek tiesiog stebėjimui – erzina, kai tenka žadinti kiekvieną žmogų, blokuojantį praėjimą“, – sako jis. „Vis dėlto, prašau, būkite mandagūs savo erdvės atžvilgiu, o jei paprašysime pasitraukti, prašau tai padaryti.“

Nebėkite į lėktuvo priekį iškart po nusileidimo
Žinoma, galite nekantrauti išlipti iš lėktuvo, bet tą patį nori padaryti ir visi kiti. „Nusileidus ir atvykus prie vartų, prašau, nestokite ir nepulkite į lėktuvo priekį“, – sako Aiden. „Tai gana nemandagu kitų keleivių atžvilgiu ir, atvirai kalbant, neapgalvota.“
Skrydžio etiketas: nekvestionuokite įgulos
Aiden perspėja, kad abejoti įgula ar atsisakyti klausyti yra bloga idėja. „Jei mes paprašome jūsų ką nors padaryti, tam yra priežastis“, – sako jis. „Prašau, neklausinėkite mūsų. Skrydžio palydovai prieš leisdami žengti koja į tikrą orlaivį praeina penkių – aštuonių savaičių griežtą mokymą. Daugelis skrydžio palydovų, įskaitant mane patį, pradinį mokymą prilygina viso semestro universiteto kursams, trukusiems mažiau nei du mėnesius.“
Galbūt nežinojote, kad skrydžio palydovai yra apmokyti daryti daug daugiau nei tik patiekti gėrimus. Jie mokosi atidaryti įvairių tipų orlaivių duris, atlikti širdies ir plaučių gaivinimą bei naudoti defibriliatorių, priimti gimdymus ir net gesinti gaisrus. „Taip, mes žinome, kaip įpilti dietinės kolos, bet mūsų darbas apima daug daugiau“, – sako Aiden. „Mes esame aviacijos pirmieji pagalbos teikėjai, todėl prašau elgtis su mumis atitinkamai.“
Nedėkite kojų ant kito žmogaus porankio
Etiketo ekspertė Jenny Dreizen sako, kad dėti kojas ant kito žmogaus porankio yra didelis „negalima“. „Mes visi tai matėme: pirštai, šliaužiantys iš už mūsų porankių – tai tarsi siaubo filmas su labai nuobodžia premisa“, – sako ji. „Aš gyvenu tarptautiniu mastu atskirai nuo savo šeimos, todėl skrydžiai yra didelė mano gyvenimo dalis ir aš, kaip niekas kitas, žinau, kaip nepaprastai nepatogu skraidyti – bet jūs vis tiek negalite dėti kojų ant kito žmogaus porankio, atsiprašau. Turime išlaikyti tam tikrą padorumą.“
Skrydžio etiketas: nebūkite basi
Dreizen tvirtina, kad nusiauti kojines yra ne tik nepriimtina, bet ir nehigieniška. „Lėktuvo grindys yra nešvarios ir aš nenoriu, kad kuo nors užsikrėstumėte“, – sako ji. „Be to, mes nenorime matyti jūsų pėdų. Laikykite jas apautas. Geriausia idėja yra visada avėti batus ir mūvėti kojines.“
Neatloškite sėdynės neatsižvelgdami į kitus
Atlošti sėdynę yra normalu, tačiau svarbu atsižvelgti į kitus, teigia Dreizen. „Kad ir kaip erzintų, kai kas nors atlošia sėdynę priešais jus, tai nėra jų kaltė, kad lėktuvas visus suspaudžia per arti vienas kito – jie tiesiog bando patogiai įsitaisyti“, – sako ji. „Vis dėlto, būtų gerai atlošti sėdynę lėtai, jei galite.“ Ir patikrinkite, ar už jūsų sėdintis žmogus neturi gėrimų ar nešiojamojo kompiuterio ant staliuko – trumpas įspėjimas, kad ruošiatės atlošti sėdynę, yra mandagu.
Šaltinis: https://www.realsimple.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.