Manote, kas „kvapnus“ tabako dūmas jūsų sveikatai pake nks mažiau? Patikėkite – visi tabako gaminiai „užkabina“ vienodai.
Vandens pypkė – pavojingesnė už cigaretę
Jungtinių Valstijų studentų tarpe vis labiau populiarėja vandens pypkės rūkymas. Šį „malonumą“ jaunimas išmėgina net ir viešose erdvėse – kavinėse, universiteto miestelyje. Prie to prisidėjo ir vis labiau įsivyraujantis visuotinis draudimas viešose vietose rūkyti įprastas cigaretes, rašo Rusijos portalas AMI-TASS.
Šie faktai neramina „Wake Forest“ krikščioniškąjį medicinos centrą, teigiantį, kad jaunimas mano kaljano rūkymą esant saugų, o taip tikrai nėra.
Gydytojai siekė išsiaiškinti, kaip plačiai išplitęs vandens pypkių rūkymas tarp studentų. Tyrimui pasirinkti 8 JAV koledžai. Nustatyta, kad daugiau nei 40 proc. studentų yra bent kartą išbandę kaljaną, tačiau net 46,6 proc. jaunuolių niekada neprisidegė cigaretės. Apie ketvirtadalis studentų prisipažino esantys „tradiciniai“ cigarečių rūkaliai. 17,4 proc. teigė esą aktyvūs kaljano rūkoriai. Pažymėtina, kad pirmakursiai buvo labiau linkę rūkyti vandens pypkę dėl to, kad ši esą mažiau kenkia nei įprastos cigaretės.
Kaljanui naudojamas „kvapnus“ tabakas vilioja net ir niekada nebandžiusius rūkyti cigarečių. Jo dūmai, skirtingai nuo cigarečių tabako, sodrūs, nedvokia, negraužia akių, o kvapas burnoje išlieka geras. Net 22 proc. vandens pypkės mėgėjų dėl šių priežasčių nėra išbandę cigarečių. Tinkamas aromatas ir dūmų skonis verčia rūkalius giliau įtraukti dūmą ir ten jį ilgiau palaikyti. Tai pasitvirtino – rūkant kaljaną įkvepiama gerokai daugiau dūmų nei rūkant įprastas cigaretes.
Bendrosios praktikos gydytojai priduria, kad kaljano rūkymui naudojami vamzdeliai kavinėse ir restoranuose dažnai nėra tinkamai išvalomi, o taip sudaromos „pavyzdinės“ sąlygos infekcinių ligų plitimui.
Vandens pypkės dūmuose sukoncentruoti didžiuliai nuodingų junginių kiekiai – dervos, anglies monoksidas, sunkieji metalai ir kancerogeninės cheminės medžiagos. Rūkantieji kaljaną gauna dar didesnį anglies monoksido ir dervų kiekį nei rūkantys cigaretes. Kaljano rūkymas taip pat gali sukelti plaučių vėžį, įvairias kvėpavimo takų infekcijas, svorio netekimą motinystės laikotarpiu bei periodontozę.
Mėtinis dūmas – toks pat pavojingas
Mėtinės cigaretės ne ką labiau kenksmingesnės už bet kurias kitas, tačiau tikimybė susirgti plaučių vėžiu jas rūkantiems asmenims yra šiek tiek mažesnė, nei rūkančių paprastas cigaretes, skelbia JAV atliktų naujausių tyrimų duomenys. Paaiškėjo, kad iš rūkiusiųjų įprastas cigaretes ir „Melthol“, tarp pastarųjų vartotojų mirčių nuo vėžio atvejų užfiksuota šiek tiek mažiau, skelbia „India Today“.
Williamas J. Blotas iš Našvilio Vanderbilto-Ingramo vėžio centro (Tenesio valstija, JAV) ir Tarptautinis epidemiologijos institutas Rokvilyje (Marilendo valstija), siekdami išsiaiškinti kenksmingumo mastą, iš viso ištyrė beveik 86 tūkstančių gyventojų duomenis iš 12 pietinių valstijų.
Jie nustatė 440 sergančių plaučių vėžiu pacientų ir juos palygino su kontroline plaučių vėžiu nesergančių 2213 žmonių grupe su panašiais demografiniais duomenimis (rasė, amžius ir lytis).
Eksperimento metu nustatyta, kad mėtinės cigaretės sietinos su mažesniu plaučių vėžio pasireiškimu ir sukelia mažiau mirties atvejų nei tarp rūkančiųjų įprastas cigaretes. Pavyzdžiui, tarp žmonių, surūkančių daugiau nei 20 cigarečių per dieną, mėtinių cigarečių rūkalių tikimybė susirgti plaučių vėžiu buvo apie 12 kartų didesnė nei nerūkančiųjų. Kitų rūkalių tikimybė susirgti šia mirtina liga buvo net apie 21 kartą didesnė nei gyvenančių be šio žalingo įpročio amerikiečių.
„Med Daily“ duomenimis, Rusijoje mėtinės cigaretės užima ketvirtadalį tabako gaminių rinkos. Net pusė jas rūkančiųjų – labiausiai pažeidžiami asmenys – jaunimas.