Norint prailginti gyvenimą ir išlaikyti sveikatą, svarbu ne tik sveika mityba, bet ir reguliari fizinė veikla. Vienas iš geriausių būdų prailginti gyvenimą ir išlaikyti jaunystę – tai fiziniai pratimai, kurie turi teigiamą poveikį tiek kūnui, tiek smegenims. Gydytojai rekomenduoja stiprinti raumenų masę ir įtraukti į kasdienę rutiną jėgos treniruotes.
Gydytojas Michaelas Mosley savo podkaste „Just One Thing“ papasakojo, kaip raumenų masės išsaugojimas padeda išlaikyti sveikatą net ir vyresniame amžiuje.
Kaip prailginti gyvenimą: tyrimas
Gydytojas įspėjo, kad jei žmogus nebus aktyvus ir nesidarbins su jėgos treniruotėmis, raumenys pradės silpti po 30 metų. Jis teigia, kad tokie fiziniai pratimai padeda išlaikyti kūną jauną ląstelių lygyje. Jis sakė: „Tyrimai parodė, kad per 12 savaičių galima padidinti raumenų masę 10%, o jėgą net iki 150%. Tai, savo ruožtu, turi teigiamą poveikį kūnui ir net smegenims“.
Tyrimas apie fizinių pratimų poveikį žmonėms vyresniems nei 50 metų parodė, kad aerobinės ir jėgos treniruotės naudingos ne tik kūnui, bet ir smegenims. Naujausi rezultatai rodo, kad jėgos treniruotės gerina atmintį, miegą ir smegenų veiklą. Pasak gydytojo Mosley, paskutinis tyrimas parodė, kad jėgos pratimai, kuriuos eksperimento dalyviai atliko per metus, padėjo jiems geriau miegoti, padidinant miego trukmę 20 minučių.
Šie pratimai taip pat padeda numesti svorį, ypač riebalus aplink pilvą. Harvardo universiteto tyrėjai stebėjo daugiau nei 10 000 vyrų 12 metų laikotarpyje ir nustatė, kad jėgos treniruotės yra efektyvesnės mažinant pilvo riebalus nei kardio treniruotės.
Tai labai svarbu, nes šie riebalai gamina chemines medžiagas, kurios gali neigiamai paveikti cukraus kiekį kraujyje. Raumenų ląstelės turi teigiamą poveikį – per treniruotes jos sugeria cukrų iš kraujo tarsi kempinė. Vieno tyrimo duomenimis, kiekvienas 10% raumenų padidėjimas sumažina prediabeto riziką 10%. Tai reiškia, kad raumenų masės didinimas ne tik padeda gerai atrodyti ir jaustis jaunam, bet ir prailginti gyvenimą.
Paskutinis eksperimentas parodė, kad 30–60 minučių jėgos treniruotės padeda sumažinti mirties nuo širdies ligų ir vėžio riziką 20%.
Raumenų pokyčiai senstant
Kopenhagos universiteto (Danija) fiziologijos profesorė Abigail McKee paaiškino, kas vyksta su raumenimis senstant. Ji teigia, kad su amžiumi nuolat mažėja raumenų skaidulų kiekis. Tai nerimą keliantis faktas. Tai vyksta dėl raumenų nervinio ryšio praradimo, kuris silpnėja, kai raumenų skaidulos nėra naudojamos. Galiausiai šis ryšys nutrūksta, o skaidulos žūsta.
Profesorė pabrėžė, kad niekada nevėlu pradėti daryti jėgos treniruotes. Tačiau, jei žmogus aktyviai sportuoja visą savo gyvenimą, jis sulėtina kai kuriuos neigiamus kūno pokyčius senstant. Tačiau Abigail McKee taip pat teigia, kad jei niekada nesidarbavote su jėgos treniruotėmis, verta pirmiausia pasitarti su gydytoju. Taip pat svarbu pradėti fizinį aktyvumą lėtai.
Apibendrinant, fizinis aktyvumas, ypač jėgos treniruotės, yra vienas iš svarbiausių veiksnių, norint išlaikyti jaunatvišką kūną ir protą. Tai ne tik pagerina fizinę sveikatą, bet ir stiprina raumenis, gerina miegą bei smegenų funkcijas. Nors pradėti treniruotis niekada nėra per vėlu, svarbu tai daryti atsakingai ir nuosekliai, kad pasiektumėte geriausių rezultatų ir išvengtumėte galimų sužalojimų. Reguliarūs fiziniai pratimai padeda ne tik užkirsti kelią ligoms, bet ir prisideda prie ilgesnio, sveikesnio gyvenimo.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.