Visi žinome, kad tinkamam organizmo funkcionavimui kasdien reikia išgerti pakankamai vandens. Tačiau, ar tikrai būtina išgerti 2 litrus vandens? Daugelis žmonių yra įsitikinę, kad reikia gerti tik vandenį, kiti teigia, kad arbata, kava, sultys ir net sriubos gali būti pilnaverčiai pakaitalai. Kas iš tiesų teisus?
Skysčiai – ne tik vanduo
Dažniausiai, skaičiuojant, kiek skysčių žmogus išgėrė per dieną, arbata ir kiti gėrimai neįtraukiami, nes jie turi stiprų diuretinį poveikį. Iš tikrųjų taip yra, tačiau naujausi tyrimai parodė, kad kava ir arbata visiškai nesukelia dehidratacijos, jei jos vartojamos saikingai.
Žinoma, hidratacijos požiūriu puodelis kavos turės mažesnį poveikį nei stiklinė vandens, tačiau jis taip pat bus įskaičiuotas. Ekspertų teigimu, toks vienas puodelis gaivinančio gėrimo gali būti prilygintas pusei stiklinės gryno vandens.
Tačiau verta atkreipti dėmesį, kad skaičiavimui taip pat įtakos turi gėrimo sudėtyje esantys ingredientai. Pavyzdžiui, jei tai kava su pienu, ji atkurs vandens balansą geriau nei dvigubas espresas. Mokslininkai atkreipia dėmesį į tai, kad hidratacijai ypač svarbu, jog gėrime nebūtų cukraus, todėl bet koks kavos kokteilis su plakta grietinėle ir saldžiu sirupu gali būti laikomas blogu vandens šaltiniu. Tai taip pat apima sultis ir gazuotus gėrimus, kurie vis dėlto padeda palaikyti vandens balansą.
Maistas – taip pat vandens šaltinis
Nepamirškite, kad vanduo yra ir maiste. Produktų, kuriuos vartojate, dėka taip pat galima palaikyti optimalų hidratacijos lygį. Įrodyta, kad 20 % dienos vandens suvartojimo gaunama iš maisto. Įsivaizduokite, kad suvalgėte visą arbūzą. Ar po to norėsite gerti? Vargu.
Kas tikrai neturėtų būti priskiriama produktams, palaikantiems vandens balansą normoje, yra alkoholis. Jis pašalina skysčius iš organizmo, todėl ekspertai pataria visada gerti vandenį, kai vartojate alkoholinius gėrimus.

Ar tai reiškia, kad nebūtina išgerti 2 litrus vandens per dieną?
Nors ekspertai teigia, kad žmogus turėtų suvartoti apie 2–2,5 litro vandens per dieną, didžioji dalis skysčių į organizmą patenka mums nepastebint. Kava, arbata, maistas, sultys – visa tai papildo atsargas.
Be to, verta prisiminti, kad optimaliai hidratacijai reikalingas vandens kiekis kiekvienam žmogui gali skirtis. Tai priklauso nuo amžiaus, lyties, sportinio aktyvumo, klimato ir kt. Todėl ekspertai pabrėžia, kad reikia gerti, kai jaučiate troškulį arba pastebite dehidratacijos požymius (tamsus šlapimas, suskeldėjusios lūpos).
Svarbiausia yra klausytis savo kūno. Jei jaučiate troškulį, gerkite. Jei jūsų šlapimas yra šviesus, tikėtina, kad esate pakankamai hidratuoti. Tačiau jei jūsų šlapimas yra tamsus, tai gali būti dehidratacijos požymis.
- Išgerti 2 litrus vandens yra gairė, o ne griežta taisyklė.
- Kava, arbata ir sultys gali padėti palaikyti hidrataciją, jei vartojamos saikingai.
- Maistas yra svarbus vandens šaltinis.
- Klausykite savo kūno ir gerkite, kai jaučiate troškulį.
- Alkoholio vartojimas dehidratuoja, todėl gerkite vandenį kartu su alkoholiu.
Šaltinis: https://tsn.ua/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.