Grybų kava – netikėtas, bet vis dažniau populiarėjantis gėrimas. Daugelis iš pradžių suabejoja jos skoniu, manydami, kad grybai neturėtų derėti su kava. Tačiau grybų kava dažniausiai gaminama iš specifinių grybų, tokių kaip čaga ar Reishi, kurie suteikia gėrimui ne tik unikalų, malonų skonį, bet ir teikia papildomą naudą sveikatai.
Nors dažniausiai naudojami vaistinių grybų ekstraktai ar milteliai, drąsesni gurmanai gali eksperimentuoti ir su Lietuvos miškuose augančiais grybais. Atraskite ypatingą grybų kavos skonį ir lengvą jos gamybos procesą!
Grybų kava ir jos savybės
Grybų kava – tai gėrimas arba kavos pakaitalas, kurio sudėtyje yra grybų ekstraktų, dažnai derinamas su tradicine kava arba naudojamas be kofeino alternatyvos. Šis unikalus gėrimas pasižymi švelnesniu, žemišku skoniu ir mažesniu (arba visai be) kofeino kiekiu.
Subtilus grybų aromatas ir skonis lengvai atpažįstamas, bet nesugadina bendro gėrimo įspūdžio. Jei naudojamos kavos pupelės (pvz., Arabica) arba cikorijos šaknys, gėrimas tampa panašesnis į tradicinę kavą.
Grybų kava yra mišinys, kuriame derinami įvairūs grybų ekstraktai ar milteliai su maltomis kavos pupelėmis, kad būtų užtikrintas norimas aromatas, spalva ir skonis. Grybai papildo kavos skonį ir suteikia papildomų maistingų medžiagų.
Kokie grybai dažniausiai naudojami grybų kavai gaminti?
Grybų kavos sudėtis gali būti įvairi, priklausomai nuo gamintojo ir recepto. Tradiciškai naudojami šie vaistiniai grybai:
- Reishi (Ganoderma lucidum): Stiprina imuninę sistemą.
- Čaga (Inonotus obliquus): Turtinga antioksidantų, kovoja su uždegimais.
- Liūto karčiai (Hericium erinaceus): Gerina smegenų veiklą ir atmintį.
- Kordicepsas (Cordyceps): Suteikia energijos ir ištvermės.
Rečiau pasitaiko ir kiti grybai:
- Maitake (Grifola frondosa): Reguliuoja cukraus kiekį kraujyje, mažina kraujospūdį ir cholesterolio lygį.
- Šitake (Lentinula edodes): Stiprina imuninę sistemą, suteikia malonų skonį.
- Karališkasis trimitas (Pleurotus eryngii): Mažina cholesterolio lygį, stiprina imunitetą.
- AGluosninė kreivabudė (Pleurotus ostreatus): Stiprina imuninę sistemą.
Be šių, grybų kavą galima pagardinti ir kitais Lietuvos miškuose randamais grybais, nors jie nebūtinai pasižymi vaistinėmis savybėmis:
- Beržinis pintenis (Fomitopsis betulina): Alternatyva čagai, stimuliuoja imuninę sistemą.
- Kietoji kempinė (Phellinus igniarius): Turi antioksidantų ir imunostimuliuojančių savybių.
- Skėtinė žvynabudė (Macrolepiota procera): Suteikia riešutinį skonį.
- Pievagrybiai (Agaricus): Suteikia švelnų skonį ir maistingųjų medžiagų.
- Voveraitės (Cantharellus cibarius): Pasižymi žemišku skoniu ir aromatu.
Tokiu būdu, grybų kavos sudėtis gali būti labai įvairi ir priklauso nuo gamintojo pasirinktų grybų bei jų derinimo.

Kuo grybų kava naudinga mūsų organizmui?
Grybų kava dažnai pristatoma kaip sveikesnė alternatyva įprastai kavai dėl savo sudėtyje esančių adaptogenų – medžiagų, padedančių organizmui kovoti su stresu. Šis gėrimas gali sumažinti kofeino vartojimą, nes grybų ekstraktai suteikia energijos ir žvalumo, bet ne taip stipriai veikia nervų sistemą kaip kava.
Vaistiniai grybai pasižymi antioksidacinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis. Grybų kavos nauda priklauso nuo naudojamų grybų įvairovės ir jų santykio su kava.
Nors trūksta išsamių mokslinių tyrimų, grybų kavos nauda tikriausiai kyla iš pačių grybų savybių. Manoma, kad ji gali:
- Stiprinti imuninę sistemą. Reishi, čaga ir liūto karčiai, turtingi polifenolinių junginių, polisacharidų ir antioksidantų, stiprina imunitetą, mažina oksidacinį stresą ir ląstelių pažeidimus.
- Mažinti stresą. Daugelis grybų yra adaptogenai, reguliuojantys organizmo reakciją į stresą ir subalansuojantys kortizolio kiekį.
- Gerinti virškinimą. Kai kurie grybai, turintys beta gliukanų, veikia kaip prebiotikai, palaikantys žarnyno mikroflorą.
- Palaikyti kepenų sveikatą. Reishi grybai skatina kepenų detoksikaciją ir mažina uždegimą.
- Sumažinti kofeino poveikį. Grybų kava paprastai turi mažiau kofeino nei įprasta kava, todėl mažiau jaučiamas nerimas, nemiga ir kiti šalutiniai kofeino poveikiai.
Grybų kavos paruošimo procesas
Grybų kavos galite įsigyti jau paruoštos įvairiose parduotuvėse ir internete. Šie produktai dažniausiai yra maltų kavos pupelių ir grybų ekstraktų mišinys, kartais papildytas saldikliais ar kitais ingredientais (pvz., ginkmedžio, auksinės šaknies ar ženšenio ekstraktais). Tokiu atveju tereikia laikytis ant pakuotės pateiktų instrukcijų.
Jei norite grybų kavą pasigaminti patys, džiovinkite grybus ir sumalkite juos į miltelius kavos malūnėliu arba maisto smulkintuvu (arba įsigykite jau paruoštų miltelių intensyvesniam skoniui). Maišykite grybų ir kavos miltelius santykiu 1:1 ir virkite įprastu būdu – kavos aparate arba prancūziškame prese.
Norintiems išgauti švelnesnį skonį siūloma naudoti grybų ekstraktą. Užvirinkite džiovintus grybus verdančiame vandenyje 20–30 minučių ir perkoškite. Ketvirtadalį puodelio ekstrakto naudokite kaip kavos pagrindo dalį.
Ar grybų kava turi šalutinį poveikį?
Nors grybų kava dažniausiai laikoma saugia, gali pasireikšti šalutinis poveikis:
- Dėl didelio kai kurių grybų sacharidų kiekio gali atsirasti pilvo pūtimas ar dujos. Žmonės su jautria virškinimo sistema turėtų būti atsargūs.
- Grybams alergiški žmonės turėtų vengti grybų kavos.
- Kai kurie grybai, pvz., reishi, gali skystinti kraują, todėl reikėtų atsargumo vartojant kraują skystinančius vaistus.
- Grybų kava paprastai turi mažiau kofeino nei įprasta kava, todėl gali suteikti mažiau energijos.
- Kava pupelėse esantis kofeinas gali sukelti drebulį, padidėjusį širdies plakimą, galvos skausmą ir miego sutrikimus tiems, kurie nėra pratę prie kofeino.
Čagos grybų kavos receptas
Šis receptas padės jums lengvai ir greitai pasigaminti skanų ir sveikatai naudingą gėrimą – čagos grybų kavą. Atraskite unikalų, žemišką skonį ir mėgaukitės šio ypatingo gėrimo privalumais

Ingredientai:
- 1 valgomasis šaukštas džiovintų čagos grybų miltelių (arba kitų džiovintų ir sumaltų grybų)
- 1 puodelis vandens
- 1 valgomasis šaukštas maltų kavos pupelių (nebūtina)
- Pasirinktinai: pienas, cukrus, medus ar kiti saldikliai pagal skonį
Maisto produktų nuolaidos, akcijos. Apsilankykite - nuolaidos.lt
Gaminimas:- Paruoškite grybų ekstraktą: Užvirinkite vandenį ir suberkite čagos grybų miltelius. Maišykite ir virkite ant silpnos ugnies 20-30 minučių. Jei naudojate kitus grybus, virimo laikas gali skirtis. Patikrinkite grybų naudojimo instrukcijas.
- Perkoškite: Nupilkite nuovirą per smulkų sietelį arba marlę, kad pašalintumėte grybų daleles.
- Sumaišykite su kava (nebūtina): Jei norite stipresnio kavos skonio, sumaišykite grybų ekstraktą su malta kava. Įberkite kavos pupelių į mėgstamą kavos aparatą ar pasirinktą virimo indą.
- Paruoškite kavą: Paruoškite kavą naudodami įprastą metodą (pvz., kavos aparatą, prancūzišką presą, turką). Jei ruošiate su kavos aparatu, įpilkite grybų ekstrakto kartu su vandeniu. Jei naudojate prancūzišką presą, užpilkite grybų ekstraktą ant maltos kavos. Laikykitės įprastinio kavos ruošimo proceso.
- Patiekite: Supilkite paruoštą kavą į puodelį. Jei pageidaujate, galite įberti cukraus, medaus ar kito saldiklio, įpilti pieno ar kitų ingredientų.
Pastabos:
- Džiovintų grybų miltelių kiekį galite reguliuoti pagal savo skonį. Pradėkite nuo mažesnio kiekio ir palaipsniui didinkite, kol rasite tinkamą proporciją.
- Jei nenaudojate kavos pupelių, gėrimas bus švelnesnio skonio.
- Grybų ekstrakto galite pasigaminti iš anksto ir laikyti šaldytuve keletą dienų.
Skanios ir sveikos grybų kavos!
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://kavosnauda.lt/