2.7 C
Vilnius
Antradienis, 3 gruodžio, 2024

Pasak neurologų, štai kodėl neturėtumėte kentėti skausmo

Skausmas yra gana subjektyvus pojūtis, kurį sunku pamatuoti. Tačiau gydytojai sutaria vienu nuomone – jo neverta toleruoti.

Vienam Ukrainos kanalui neurologė ir medicinos mokslų daktarė Inna Buvaylo paaiškino, kas yra skausmas, kaip jis veikia ir ar verta su juo gyventi, taip pat atsakė į aktualiausius, susijusius su skausmu klausimus.

Dėl Ukrainoje vykstančio karo bei kitų neramumų, žmonių patiriamas fizinis ir emocinis skausmas yra ypač aktuali problema. Ekspertai teigia, kad apie tai nederėtų tylėti ir laikyti savyje. Būtina išreikšti, kad jaučiatės skausme, o 90% žmonių galės atsikratyti jo su konkretaus specialisto pagalba.

Kodėl skausmas yra reikalingas?

Skausmas yra apsauginė reakcija. Pavyzdžiui, jei jūsų oda prisilies su kažkuo karštu, norėsite tai nuplauti arba kuo greičiau pašalinti. Taigi, skausmo pojūtis yra skirtas apsaugoti jūsų kūną. Skausmas yra labai sudėtingas reiškinys, nes jis apima tiek fizinį, tiek emocinį aspektą. Jei skausmas atsiranda kūno pažeidimo metu, jis signalizuoja, kad metas pasisaugoti.

Lėtinis skausmas

Skausmo klasifikacijų yra nemažai. Ūmus skausmas atsiranda kaip tam tikro pažeidimo rezultatas: įkandimo, lūžio, nudegimo ir t. t. Jis gali trukti iki gijimo (maksimaliai kelis mėnesius). Tačiau, jei viskas jau išgijo, o skausmas išlieka ir trunka ilgiau nei 3 mėnesius, galima kalbėti apie lėtinį skausmą. Tokiam skausmui reikalingos kitos gydymo metodikos.

Lėtinis skausmas

Dažniausios lėtinio skausmo priežastys

Pagrindinės lėtinio skausmo priežastys dažniausiai apima:

  • Raumenų ir kaulų sistemos ligas: artritą, išvaržas;
  • Reumatines ligas;
  • Migreną.

Beveik visos šios ligos pasireiškia su amžiumi, tačiau jos pasitaiko ir jaunų žmonių tarpe, todėl galima teigti, kad tai yra su amžiumi susijęs skausmas.

Antidepresantai lėtiniam skausmui

Pavyzdžiui, kalbant apie bet kokią su amžiumi susijusią artrozę, kuri nuolat skauda, skausmo impulsas perduodamas į specifinę smegenų dalį. Ten susidaro tam tikri kraujotakos impulsų modeliai, kurie atgal, į periferiją, perduoda impulsą (neurogeninį uždegimą), kuris organams duoda komandą skaudėti. Toks skausmas pradedamas mažinti ir šalinti steroidais (hormonais).

Tačiau, kadangi skausmas buvo jaučiamas ilgą laiką ir įsitvirtino smegenų struktūrose (talamuse, hipotalamuse, migdolo kūne), gydytojai priverčia nutraukti šiuos patologinius impulsus antidepresantų pagalba. Todėl vienas iš lėtinio skausmo gydymo etapų yra antidepresantų vartojimas (kursinis vartojimas).

Skausmą malšinančių vaistų šalutiniai poveikiai

Jei žmogus, kenčiantis nuo lėtinio skausmo, pastebi, kad vartoja tam tikrą vaistą gana ilgą laiką (vienerius metus ar ilgiau), jis taip pat gali pastebėti šių vaistų šalutinį poveikį:

  • Skrandžio skausmas;
  • Gastritas;
  • Opa;
  • Padidėjęs kraujospūdis;
  • Hipertenzija;
  • Kraujavimas.

Tai atsitinka todėl, kad skausmą malšinantys vaistai (netgi nesteroidiniai) pažeidžia jungiamąjį audinį. Todėl labai svarbu vartoti tam tikrus vaistus virškinimo trakto palaikymui ir neignoruoti atsiradusių šalutinių simptomų bei nepamiršti gerti, kai juos skiria gydytojas.

Taigi, vartojant tokius vaistus 10 dienų, nieko gali ir neatsitikti, bet jei kalbame apie 3 mėnesius, geriau pasaugoti savo organizmą.

Skausmas ir jį malšinantys vaistai

Opioidų vartojimas

Daugelis žmonių žodį „opioidai“ (stiprūs narkotiniai vaistai) sieja su narkotikais ir narkomanais. Tačiau gydymas šiais vaistais pradedamas tada, kai žmogus jaučia nepakeliamą skausmą ir jam nepadeda jokie kiti vaistai. Dažniausiai gydymas opioidais pradedamas, pavyzdžiui, sergant onkologinėmis ligomis, kai neįmanoma atlikti jokios intervencijos, nes pažeista daug kūno dalių.

Tačiau manoma, kad medicininiai opioidai yra labai išgrynintas produktas, kuris nėra toks priklausomybę sukeliantis kaip kiti narkotikai. Verta atsiminti, kad šis gydymo metodas taikomas tik tada, kai niekas kitas nepadeda ir žmogus neturi jėgų kęsti kančių.

Pas kurį gydytoją kreiptis

Daugelis žmonių klysta kreipdamiesi dėl ūminio skausmo į masažuotoją. To daryti negalima. Pirmas žingsnis – apsilankymas pas šeimos gydytoją, kuris tada duos siuntimą pas konkretų specialistą.

  • Neurologas – jei skauda apatinę nugaros dalį, nugarą arba skausmas plinta į ranką ar koją;
  • Traumatologas – jei skauda ranką ar koją ir yra tinimas.

Vaiduokliškas skausmas

Vaiduokliškas skausmas – tai pojūtis, kurį žmogus patiria susijęs su organu ar galūne, kurios nebeegzistuoja. Liūdna statistika rodo, kad vaiduoklišką skausmą jaučia 80 % amputacijas patyrusių žmonių. Tokiems žmonėms kuriama speciali terapija. Jos pirmoji ir pagrindinė užduotis – kuo greitesnė protezavimas. Jei tai atidėliojama arba nėra galimybės atlikti protezavimą, būtina atlikti veidrodinius pratimus. Pavyzdžiui, pastatykite veidrodį prieš ranką ir judinkite ją taip, kad žmogus galėtų ją matyti. Jis jausis taip, lyg dirbtų dvi galūnės. Visa tai yra tarsi „pokalbis su smegenimis“.

Vaiduokliškame skausme taip pat siūloma botulino terapija – botulino toksino injekcijos.

Vaiduokliškas skausmas

Ar yra kūno dalių, kurių neskauda?

Manoma, kad smegenys neskauda. Kai atsiranda galvos skausmas, skausmas dažniausiai plinta per trišakio nervo galinius taškus, tačiau pačios smegenų medžiagos (baltoji ir pilkoji) neturi nervinių galūnių. Atitinkamai, jaučiame skausmą, kuris perduodamas nervų, arba yra sudirginta smegenų plėvė (minkštoji, kraujagyslinė).

Ar skauda sielą?

Galima teigti, kad depresijos ir nerimo sutrikimai visada sustiprina skausmą. Jie nuolat lydi lėtinį skausmą. Dėl šios priežasties kai kurie pacientai siunčiami pas psichoterapeutus, siekiant stabilizuoti jų psichosomatinį foną. Tada skausmas nebus toks stiprus.

Jeigu patiriate bet kokį aukščiau paminėtą skausmą – rekomenduojame neužsiimti savigyda ir kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris jus nukreips pas atitinkamą specialistą.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
https://tsn.ua/
Ana Januliavičienė
Ana Januliavičienė
Esu Ana Januliavičienė, sveikatos ir grožio straipsnių autorė portale Laikas.lt. Baigiau slaugos studijas, todėl savo straipsniuose siekiu informuoti ir pateikti aktualias naujienas apie fizinę bei emocinę sveikatą, grožį ir sveiką gyvenseną. Mano tikslas – ne tik suteikti naudingos informacijos savo skaitytojams, bet ir pasidalinti patarimais, padėsiančiais kasdienėje rutinoje.

Taip pat skaitykite: