0.6 C
Vilnius
Ketvirtadienis, 23 sausio, 2025

Sausų akių sindromas žiemą. Kaip sau padėti?

Ašarojimas, niežėjimas, deginimas, neryškus matymas – šie nemalonūs simptomai gali atsirasti dėl per sauso oro gyvenamajame kambaryje ir automobilyje. Jie ne tik mažina regėjimo, bet ir gyvenimo kokybę bei darbingumą ir atsiranda sausų akių sindromas.

Mūsų akys yra apsaugotos vokų ir blakstienų, jos nuolat drėkinamos, todėl nebijo šalčio. Tačiau staigūs temperatūros pokyčiai, vėjas, sausas oras patalpose ir automobiliuose pablogina jų darbą. Kaip, kodėl ir ką daryti, dalijasi oftalmologas.

Sausas oras ir sausų akių sindromas

Išorinis akies obuolio sluoksnis, arba ragena, yra padengtas plona ašarų plėvele, kuri aprūpina gilias akies struktūras deguonimi ir maistinėmis medžiagomis.

Ji saugo rageną nuo išdžiūvimo, sudirginimo, mikrotraumų, dulkių, alergenų poveikio, svetimkūnių ir patogeninių mikroorganizmų. Šalina anglies dioksidą ir metabolizmo produktus. Normaliam ašarų plėvelės funkcionavimui akies gleivinė turi būti pakankamai drėkinama.

Žiemą, kai gyvenamuosiuose pastatuose, darbo vietose ir automobiliuose yra sausas oras, ašarų plėvelė greitai išgaruoja, per anksti suyra ir nespėja laiku atsinaujinti. Tai prisideda prie „sausų akių“ sindromo atsiradimo.

„Sausų akių“ sindromo simptomai:

  • per didelis ašarojimas;
  • akių obuolių paraudimas;
  • deginimas;
  • niežėjimas;
  • neryškus matymas;
  • svetimkūnio akies pojūtis;
  • šviesos baimė (fotofobija).

Tuo pačiu metu blogėja regėjimo aiškumas, mažėja dėmesio koncentracija ir darbingumas.

Sausų akių sindromas. Simptomai - paraudę akys

Kaip išvengti sausų akių sindromo žiemą

Minutė reguliaraus mirksėjimo atnaujina apie ketvirtadalį ašarų plėvelės.

Dirbdami prie kompiuterio ar kito įrenginio, mes beveik nemirkčiojame. Dėl to ašarų plėvelė neturi laiko atsinaujinti.

Taikykite taisyklę: dirbkite 30-40 minučių – ilsėkitės 10-15 minučių. Mirksėkite (vokų liaukos išskiria riebiąją medžiagą, kuri apsaugo ašarų plėvelę nuo pažeidimų ir garavimo), atlikite akių jogos pratimus, pagulėkite užsimerkę ilsėdamiesi.

Naudokite oro drėkintuvą, kad palaikytumėte optimalų drėgmės lygį patalpoje.

Paprastai oro drėgmė gyvenamosiose ar biuro patalpose neturėtų būti mažesnė nei 40%. O oro temperatūra – ne aukštesnė nei 24 laipsniai.

Vėdinti automobilį kas 1,5–2 valandas.

Žiemą automobilyje įjungiame vidaus šildymą, o norėdami kuo greičiau sušilti – greitą režimą. Staigus šilto, bet sauso oro srautas pagreitina ašarų plėvelės suardymo procesą. Be to, vairuodami mažiau mirkčiojame, nes susikaupiame prie vairavimo. Dėl to akys tampa sausos ir skauda. Norėdami to išvengti, naudokite silpną vidaus šildymo režimą. Vėdinti automobilį kas 1,5–2 valandas. Kol automobilis vėdinamas, ilsėkitės, judėkite, mirksėkite, gerkite kavos ar arbatos.

Naudokite drėkinančius lašus su hialurono rūgštimi arba lipidais.

Jie padės palaikyti pakankamą akių drėkinimą darbo dieną. Drėkinančius lašus rekomenduojama naudoti žmonėms, kurie daug laiko praleidžia prie kompiuterio ir ne visada gali padaryti pertrauką pailsėti: programuotojams, tekstų rašytojams, rašytojams ir panašiai.

Sausų akių sindromas. Naudokite akių lašus

Apsilankyti pas oftalmologą kasmet ir prireikus.

Niežėjimas ir akių paraudimas, kurie yra „sausų akių“ sindromo simptomai, taip pat gali signalizuoti apie alergiją ar infekcijos vystymąsi. Ašarojimas yra padidėjusio ragenos jautrumo, sutrikusio nosies ašarų latako praeinamumo, alergijos požymis.

Oftalmologas reikalingus lašus skiria tik remdamasis apžiūros rezultatais. Todėl jie yra saugūs sveikatai ir duoda laukiamą rezultatą, skirtingai nei savarankiškai paskirti.

Keletas naudingų patarimų akių sveikatai

Nešiokite saulės akinius žiemą.

Stiprus gūsingas vėjas išdžiovina ašarų plėvelę, prisidedant prie jos pažeidimo. Kartais jis gali pažeisti rageną, nes neša mikrodaleles gatvės nešvarumų. Pavyzdžiui, akmenukų ir smėlio kristalus.

Saulėtu oru akiniai apsaugo akis nuo ultravioletinių spindulių. Žiemą UV spinduliai atsispindi nuo sniego ir stiklo paviršių ir ilgai veikdami gali sukelti ragenos nudegimus.

Nelieskite akių nešvariomis rankomis

Dienos metu rankos liečiasi su telefonu, buto raktais, grynaisiais pinigais ir durų rankenėlėmis. Visi šie daiktai turi mikroorganizmų, kurie laikinai gyvena ant mūsų rankų. Ir jie ten gyvena, kol mes juos nuplausime tekančiu vandeniu ir muilu. Trindami akis nešvariomis rankomis, galime į jas įnešti šių mikrobų ir sukelti konjunktyvito ar miežio vystymąsi.

Aktyvus akių trinimas, kuris yra įprotis, taip pat pažeidžia rageną – ji plonėja. Niežulį gali sukelti „sausų akių“ sindromas, alergija, akių raumenų pervargimas, netinkamai parinkti kontaktiniai lęšiai. Jei jus tai vargina, kreipkitės pagalbos į oftalmologą, kad išspręstumėte problemą.

Sausų akių sindromas. Venkite trinti akis nešvariomis rankomis

Stebėkite suvartojamo skysčio kiekį

Gerkite bent du litrus vandens per dieną ir būtinai kasdien valgykite maisto produktų, kuriuose gausu vitamino A (morkos, ankštiniai augalai, saldžiosios paprikos, špinatai).

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Šaltinis:
https://tsn.ua/

Ana Januliavičienė
Ana Januliavičienė
Esu Ana Januliavičienė, sveikatos ir grožio straipsnių autorė portale Laikas.lt. Baigiau slaugos studijas, todėl savo straipsniuose siekiu informuoti ir pateikti aktualias naujienas apie fizinę bei emocinę sveikatą, grožį ir sveiką gyvenseną. Mano tikslas – ne tik suteikti naudingos informacijos savo skaitytojams, bet ir pasidalinti patarimais, padėsiančiais kasdienėje rutinoje.

Įdomūs video:

Taip pat skaitykite: