Hipertenzija, arba aukštas kraujospūdis, atsiranda dėl sudėtingo kelių veiksnių sąveikos. Nėra vienos priežasties, lemiančios šią ligą, tačiau pagrindiniai veiksniai yra šie:
- Paveldimumas (genetika). Šeiminė hipertenzijos anamnezė žymiai padidina susirgimo riziką. Kai kurie genai gali daryti įtaką kraujagyslių tonusui ir inkstų funkcijai, o tai tiesiogiai susiję su kraujospūdžio reguliavimu.
- Gyvenimo būdo veiksniai. Tai yra pagrindiniai veiksniai, kuriuos galima kontroliuoti ir kurie daro didelę įtaką hipertenzijos atsiradimui ir progresavimui. Svarbiausi iš jų:
- Nesveika mityba: per didelis druskos, sočiųjų riebalų ir cholesterolio vartojimas, taip pat nepakankamas vaisių, daržovių ir pilno grūdo produktų kiekis dietoje.
- Nepakankamas judėjimas ir sėslus gyvenimo būdas.
- Per didelis kūno svoris ir nutukimas.
- Nikotinas susiaurina kraujagysles ir didina kraujospūdį.
- Per didelis alkoholio vartojimas gali žymiai padidinti kraujospūdį.
- Chroniškas stresas yra žinomas hipertenzijos rizikos veiksnys.
- Kiti veiksniai:
- Inkstų nepakankamumas gali sukelti hipertenziją.
- Skydliaukės ligos, antinksčių ligos ir kitos endokrininės sistemos problemos gali turėti įtakos kraujospūdžiui.
- Miego apnėja gali didinti kraujospūdį.
- Kai kurioms moterims hipertenzija pasireiškia tik nėštumo metu (gestacinė hipertenzija).
Daugeliu atvejų hipertenzija vystosi palaipsniui, be ryškių simptomų. Todėl labai svarbu reguliariai tikrintis kraujospūdį, kad laiku būtų aptikta ir pradėtas gydymas. Jei jaučiate galvos svaigimą, silpnumą, pykinimą ar kitus simptomus, kurie galėtų rodyti aukštesnį kraujospūdį, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Aukštas kraujospūdis: kaip sumažinti jo svyravimus?
Nuo ko priklauso kraujospūdžio svyravimai pasidalijome aukščiau, tačiau žinoti, kaip elgtis esant šioms problemoms, yra labai svarbu. Slauge ilgus metus dirbanti Stasė pataria:
- visų pirma, būtina atsisakyti rūkymo ir alkoholio. Alkoholinis gėrimas didina kraujospūdį ir blogina vidaus organų aprūpinimą krauju.
- rūkymas, ypač esant blogai savijautai, yra griežtai draudžiamas ir sukelia kraujagyslių spazmus.
Taip pat ji dalijasi patarimu, jog ypač svarbu vengti antihipertenzinių vaistų perdozavimo. Jei vaisto poveikis nejaučiamas po 10 minučių, nereikėtų išgerti antros tabletės – dažniausiai pilnas poveikis pasireiškia per 20-30 minučių.
Dozės keisti be gydytojo rekomendacijos negalima. Jei jaučiate, kad vaistas nebeveikia arba yra nepakankamai veiksmingas, būtinai kreipkitės į gydytoją, kad jis pakoreguotų gydymo planą.
Stasė pabrėžia, kad pavojingiausia hipertenzijos pasekmė – neveikimas. Todėl nereikėtų ignoruoti šios ligos simptomų; laiku kreipiantis į specialistą galima sumažinti rimtų komplikacijų riziką.
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.