-2.5 C
Vilnius
Penktadienis, 6 gruodžio, 2024

Kraujažolė: augalas, galintis išgelbėti dieną.

Mūsų giliai įsišaknijęs ryšys su gamtos pasauliu ne tik išlaikė mus per visą istoriją, bet ir apdovanojo mus gausiais gamtos šaltiniais. Tarp nesuskaičiuojamų gamtos dovanų kraujažolė (lot. Achillea millefolium) išsiskiria kaip nuostabus vaistinis augalas. Šis nepretenzingas laukinis augalas veši įvairiuose regionuose ir šimtmečius vaidino svarbų vaidmenį tradicinėje medicinoje, tapdamas galingu įrankiu natūralios medicinos šalininkų tarpe.

Kraujažolė – tai augalas su ilga istorija ir plačiu gydomųjų savybių spektru. Jos universalumas leido sukurti daugybę vaistinių preparatų: nuo gydomųjų užpilų ir tinktūrų iki tepalų ir arbatų. Kraujažolė – tikras natūralios sveikatos lobynas, kurio savybės laukia tolesnių tyrimų ir atradimų.

Kraujažolės gydomosios savybės buvo žinomos jau senovėje – mūsų protėviai ją vertino kaip nepakeičiamą pirmosios pagalbos priemonę, iš čia ir atsirado posakis „Kraujažolė – augalas, galintis išgelbėti dieną“. Nors kraujažolė negali pakeisti medicininės priežiūros, jos gydomosios savybės yra neabejotinai vertingos. Apžvelkime detaliau šio augalo teikiamus privalumus.

Kraujažolė: gėris iš gamtos

Kraujažolė (Achillea millefolium) – nepaprastai vertingas augalas, kurio sudėtyje gausu biologiškai aktyvių junginių: alkaloidų, flavonoidų, seskviterpeninių laktonų, taninų ir eterinių aliejų. Šių medžiagų sinergija lemia platų kraujažolės teigiamą poveikį sveikatai.

Išskirtinės kraujažolės savybės:

  • Stiprus kraujavimą stabdantis poveikis: kraujažolė nuo seno žinoma dėl savo hemostatinių savybių. Jos gebėjimas efektyviai sustabdyti kraujavimą buvo itin vertinamas mūšių laukuose, todėl jai prigijo „kareivio žaizdų žolės“ pavadinimas. Ši savybė naudinga esant nedidelėms žaizdoms, kraujavimui iš nosies ar dantenų.
  • Veiksminga priešuždegiminė priemonė: dėl savo stipraus priešuždegiminio poveikio kraujažolė padeda sumažinti įvairių uždegiminių ligų simptomus, tokius kaip artritas, raumenų skausmai, mėnesinių skausmai ir sąnarių uždegimai.
  • Virškinimo sistemos reguliatorius: kraujažolė veikia kaip virškinimą skatinanti priemonė, gerina apetitą, palengvina virškinimo sutrikimus ir mažindama dirgliosios žarnos sindromo simptomus. Ji taip pat gali būti naudinga sergant gastritu.
  • Imuniteto stiprinimas: kraujažolėje esantys flavonoidai ir alkaloidai stiprina imuninę sistemą, padėdami organizmui efektyviau kovoti su infekcijomis ir greičiau atsigauti po ligos.
  • Kvėpavimo takų sveikatos gerinimas: kraujažolė pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis, padedančiomis atlaisvinti gleives ir palengvinti kvėpavimo takų uždegimus, tokius kaip sloga, kosulys ir bronchitas.

Svarbu: Kraujažolė yra vertingas natūralus papildas, tačiau ji negali pakeisti profesionalaus medicininio gydymo. Prieš vartojant kraujažolę, ypač esant lėtinėms ligoms ar vartojant kitus vaistus, būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Kraujažolė ir jos nauda organizmui

Kraujažolės – daugiafunkcė natūrali pagalba

Kraujažolės – daugiafunkcinė natūrali pagalba. Jos gebėjimas stabdyti kraujavimą, mažinti uždegimus ir gerinti virškinimą yra žinomas jau šimtmečius. Šis universalus augalas taip pat gali stiprinti imuninę sistemą, palengvinti kvėpavimo takų problemas ir netgi pagerinti odos būklę.

Kraujažolės preparatai, tokie kaip arbatos, tinktūros, tepalai ir košelės, gali būti naudojami įvairiems negalavimams gydyti.

Kraujavimas: Kraujažolės gebėjimas stabdyti kraujavimą yra nepaprastai vertingas tiek esant nedideliems įpjovimo sužalojimams, tiek rimtesnėms žaizdoms. Šviežių lapų košelė, uždėta ant žaizdos, gali greitai sustabdyti kraujavimą.

Uždegimai: kraujažolė veiksminga mažinant uždegimus. Tinktūros forma ji tinkama lėtinėms ligoms, kaip artritas ar raumenų skausmai, gydyti. Tepalas padeda sumažinti skausmą ir tinimą tiesiogiai paveiktoje vietoje.

Virškinimas: kraujažolės arbata, gaminama iš džiovintų lapų ir žiedų, gali gerinti virškinimą ir skatinti apetitą. Rekomenduojama gerti prieš valgį.

Imunitetas: reguliarus kraujažolės tinktūros ar arbatos vartojimas gali stiprinti imuninę sistemą ir padėti apsisaugoti nuo infekcinių ligų, ypač per sezoninius protrūkius.

Kvėpavimo takai: kraujažolės garai padeda atsikratyti užgulimo, o arbata – ramina gerklės skausmą ir kosulį, palengvindama kvėpavimo diskomfortą.

Žaizdų gijimas: kraujažolės aliejus ar tepalas, paruoštas užpilant žolę nešiklio aliejuje, skatina žaizdų, mėlynių ir raumenų skausmų gijimą.

Mėnesinės: kraujažolė gali palengvinti mėnesinių skausmus ir reguliuoti kraujo tekėjimą. Arbata ar tinktūra gali būti vartojama esant poreikiui.

Oda: kraujažolė gali pagerinti odos būklę. Tinka įtraukti į naminius tonikus ar veido garus, norint spręsti spuogų ar uždegimų problemas.

Kraujažolės panaudojimo būdai

Kraujažolę galima pritaikyti įvairiai, priklausomai nuo norimo poveikio ir pageidaujamos vartojimo formos:

Tinktūra (koncentruoti lašai): Greitai veikianti tinktūra, puikiai tinka esant ūmiems susirgimams ar norint sustiprinti imuninę sistemą. Paruošiama užpilant džiovintas kraujažoles aukšto laipsnio spiritu (pvz., degtine) ir laikant 4-6 savaites, kasdien purtant. Paruošta tinktūra laikoma tamsiame stikliniame butelyje. Dozė: 3-5 ml (apie 1 arbatinis šaukštelis) tris kartus per dieną.

Užpilas (arbata): Švelnaus poveikio užpilas puikiai tinka vidiniam vartojimui, ypač sergant uždegiminiais susirgimais ar kvėpavimo takų ligomis. Paruošiama užplikydami džiovintas kraujažoles karštame vandenyje 10-15 minučių. Rekomenduojama gerti po puodelį tris kartus per dieną.

Tepalas (išorinis vartojimas): Kraujažolės tepalas skirtas išoriniam vartojimui, puikiai gydo žaizdas, mėlynes ir raumenų skausmus. Paruošiamas užpilant džiovintas kraujažoles nešiklio aliejuje (pvz., alyvuogių) 2-3 savaitėms. Po to į gautą aliejų įmaišoma ištirpinto bičių vaško (santykiu 1:4). Tepalas tepamas ant pažeistos vietos pagal poreikį.

Arbata (raminantis gėrimas): Paprastas ir lengvai paruošiamas būdas kasdien vartoti kraujažolę. Džiovinti lapai ir žiedai užplikomi karštame vandenyje 10-15 minučių. Arbata geriama prieš valgį virškinimui pagerinti arba kaip raminantis gėrimas.

Kraujažolė. Kraujažolių arbata

Garų inhaliacija (kvėpavimo takų problemos): Šis metodas ypač veiksmingas esant peršalimui, kosuliui, slogai ar kitoms kvėpavimo takų ligoms. Užvirinkite vandenį ir į jį įdėkite saują džiovintų kraujažolių. Pasilenkite virš garuojančio vandens, užsidengę galvą rankšluosčiu, ir giliai kvėpuokite 10-15 minučių. Garai padeda atlaisvinti gleives, palengvina kvėpavimą ir ramina gerklės skausmą. Patarimas: Į vandenį galite įpilti ir keletą lašų eterinio aliejaus (pvz., eukalipto), kad padidintumėte terapinį efektą.

Košelės (žaizdos, odos problemos): Šviežių kraujažolių košelės puikiai tinka gydyti nedideles žaizdas, nudegimus, vabzdžių įkandimus, odos sudirginimus ir netgi lėtai gyjančias opas. Sutarkuokite šviežius kraujažolės lapus ir gautą masę užtepkite ant pažeistos vietos. Uždenkite švariu audiniu ir palikite kelioms valandoms. Košelė pasižymi priešuždegiminėmis ir skausmą malšinančiomis savybėmis.

Kraujažolės aliejus (masažas, odos priežiūra): Užpilas įpiltas į aliejų (migdolų, jojobos, avokado) gali būti naudojamas masažui, raumenų skausmams malšinti ir odos priežiūrai. Džiovintas kraujažoles užpilkite pasirinktu aliejumi ir laikykite šiltoje, saulėtoje vietoje 2-3 savaites, kasdien papurtydami. Po to perkoškite ir laikykite sandariai uždarytame inde.

Kraujažolės vonia (atsipalaidavimas, raumenų skausmai): Kraujažolės vonia ramina, mažina raumenų įtampą ir gerina odos būklę. Paruoškite stiprų kraujažolių užpilą ir supilkite jį į vonią. Mirkite 15-20 minučių.

Kraujažolės kompresai (uždegimai, skausmai): Šiltas kraujažolių kompresas padeda sumažinti uždegimą ir malšina skausmą. Paruoškite stiprų užpilą, pamirkykite švarią šluostę ir uždėkite ant skaudančios vietos 20-30 minučių. Uždenkite plėvele ar šiltu rankšluosčiu.

Kraujažolės medus (skonio ir terapinis priedas): Kraujažoles užpilkite medumi ir laikykite sandariai uždarytame inde kelias savaites. Gautas medus turės lengvą kraujažolės skonį ir gali būti vartojamas kaip natūralus kosulį malšinantis preparatas.

Atradę kraujažolės gerąsias savybes, kitą kartą ją sutikę gamtoje, drąsiai naudokitės jos teikiamais privalumais. Šis nuostabus augalas yra vertingas pagalbininkas siekiant geros savijautos. Atsižvelgiant į turtingą kraujažolės istoriją ir tradicinį jos panaudojimą, dabar šia išmintimi galime pasinaudoti ir mes.

Tačiau svarbu nepamiršti, kad kraujažolė nėra vaistas ir negali pakeisti profesionalaus medicininio gydymo. Prieš naudojant kraujažolę savo sveikatos problemoms spręsti, visada geriausia pasikonsultuoti su gydytoju ar kitu sveikatos priežiūros specialistu. Atsargiai rinkite kraujažolę iš gamtos ir įsitikinkite, kad ją tinkamai identifikavote, kad išvengtumėte klaidingo augalo naudojimo. Džiovintų žolelių forma šį augalą taip pat rasite vaistinėse.

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Šaltinis:
Edita Gavelienė
Edita Gavelienė
Esu Edita, atsakinga už sodas ir daržas rubriką Laikas.lt portale. Tikiu, kad rūpinimasis augalais gali pakrauti teigiama energija bei padėti atitrūkti nuo streso.

Taip pat skaitykite: